Uluslararası Güvenlik

Uluslararası Güvenlik

Kavram – Teori – Uygulama
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kitap, uluslararası ilişkiler bölümlerinde okutulan “Uluslararası Güvenlik” dersinin gereksinimleri gözetilerek hazırlanmıştır.

Temel kavramlarla birlikte güvenlik alanında yapılan çalışmaların özgün bir anlatımla sınıflandırılarak incelendiği bu kitapta, klasik güvenlik çalışmalarının yanı sıra eleştirel yaklaşımlara yer verilerek güvenliğin sadece sonuçlar üzerinden değil nedenler üzerinden de irdelenmesi gerekliliğine dikkat çekilmiştir.

Kitapta ayrıca güncel güvenlik sorunlarına ve bölgesel çatışma alanlarına yer verilerek söylem, bilgi ve eylem ilişkisinin okuyucu tarafından kurulması ve okuyucuda stratejik düşüncenin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Son bölümünde yer alan barış ve çatışma ile ilgili açıklamalar ise stratejik düşünceyi sosyal ve politik açıdan tamamlayıcı niteliktedir.

Kitap güvenlik alanında araştırma, inceleme yapan geniş bir kesime hitap edecek biçimde hazırlanmış, İçeriği Uluslararası İlişkiler bölümlerinde her seviyede verilen Ulusal ya da Uluslararası Güvenlik derslerinin gereksinimleri gözetilerek yazılmıştır.

 

Konu Başlıkları

Kavramsal Açıklamalar (Etimoloji)

Güvenlik Felsefesi (Epistemoloji)

Realist Güvenlik

Eleştirel Güvenlik

Konstrüktivist (İnşaacı) Güvenlik

Güvenlik Teorileri

Uluslararası Güvenlik Sorunları

Bölgesel Güvenlik ve Çatışma Alanları

Çatışma Çözümü ve Barış

Realist, Eleştirel, İnşacı Güvenlik, Çatışma Çözümü ve Bölgesel Teori

 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.