Üstü Kalsın
% 28indirim

Üstü Kalsın

  • 6,00 TL4,32 TL

    hopi kampanyası
    0,22 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ölüyorum tanrım


Bu da oldu işte.


Her ölüm erken ölümdür


Biliyorum tanrım.


Ama, ayrıca, aldığın şu hayat


Fena değildir..


Üstü kalsın..


            İnsanlar, başkalarına karşı değil, kendilerine karşı dürüst olabilseydi, hayatı daha iyi okur ve yaşamına olan hamlelerini isabetli yapardı. Çünkü kendisine karşı dürüst olan insan kendisini hiçbir zırhın altına bürünmeden sorgulayabilecek ve nerede hata yaptığının farkına varacak ve bu hatalarını düzelterek hayatı hem kendisi hem de çevresi için daha yaşanabilir hale getirecektir. Cemal Süreya, Üstü Kalsın eserinde dediği gibi yaşadığımız hayat gerçekleri yüzümüze vurur ama bizler, o kadar çok zırhın altına girmişizdir ki bu gerçekleri görmemize imkan yoktur.

            Dünyada şu an 7,5 milyar yaşayan kitap vardır. Bu kitaplar, canlı oldukları için her geçen gün kendilerini yeniler ve sayfalarına yeni sayfalar katarlar. Bu yaşayan kitapların hepsi bir insanı anlatır. Çünkü dünyada her insan yaşamı bir kitaptır ve bu kitapları okuyarak insanlar birbirlerinden çok şey öğrenirler. Ama bu kitaplar, öyle okuma, yazma bilmekle okunmaz. Bu kitapları okuyabilmek için okulların değil, hayatın insana öğrettiği okuma ve yazmayı bilmek gerekir. Cemal Süreya, Üstü Kalsın eserinde yaşamak küçük bir kitaptır diyerek okurlarına diğer insanların yaşamlarından çok şey öğrenebileceklerini anlatmaya çalışmıştır. Bu dünyaya gelen her insanın yetenekli olduğu bir alan vardır. Bir devletin eğitim sisteminin temel amacı ise her bir öğrencinin yetenekli olduğu alanı tespit ederek, öğrencilerin yetenekli olduğu alanlarda eğitim almalarını sağlamaktır. Şair, eserinde her insan bir yerde parıldar diyerek insanların yeteneklerine göre değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

            İnsanlar, dünya yaşanmaz hale geldi der dururlar. Dünyayı yaşanmaz hale getiren kimdir? Cemal Süreya, Üstü Kalsın eserinde kimi insanlar, utancını çıkardı duvara astı. Kimi insanlar, kuralları masaya koydu diyerek bu sorunun cevabını vermektedir. Aşkta gurur olmaz derler ya gerçektende öyledir. Çünkü aşka yakalanan insanların sevdikleri uğruna gururlarını ayaklar altına aldıkları çok görülmektedir. Şairde, eserinde aşkta gurur, taşınacak silah değildir diyerek bu gerçeği dile getirmiştir. Bu eseri okuyan okurlar, bu dünyanın eskisi kadar kendilerinin olmadığını anlıyor.

            Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Şair, Maliye ve İktisat alanında eğitim görmüş ve Maliye Bakanlığında müfettişlik görevinde bulunmuştur. Birçok dergide şiirleri yayımlanan şair, bazı yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı da yapmıştır. Şiirleri ile her daim aramızda yaşayacak olan şairlerimizdendir

Yorum Sayısı: 4

Cemal Süreya, Üstü Kalsın eserinin içeriğinde yer alan şiirleri ile okurlarını bir kez daha büyülemeyi başarıyor. Bu şiirlerde kendi iç dünyanızı bulacak ve bu şiirlerin bir daha silinmemesi için akılınıza kazınmasını isteyeceksiniz. Bir insan, herkesin gönlünde kendisi olarak kalmayı başararak yer etmeyi başarabilir mi? Cevabınız hayır ise şairin, bu eserinin içeriğinde yer alan şiirleri okumalısınız. Bu şiirleri okuduktan sonra şairin, bu şiirlerle herkesin gönlüne dokunabilmeyi ve herkesin...devamını oku

A
Alper Canan  -   16.06.2016

Cemal Süreya'dan seçmeler. İyi şiirler.

E
Erdal Koyunsever  -   01.03.2016

Özenle seçilmiş cümleler, kelimeler, dahası duygular...

A
Anıl Kaya  -   23.02.2016

Cemal Süreya'dan kısa bir öykü seçkisi, şiiri sevdirir.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   23.02.2016