Üvercinka

Üvercinka

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Cemal Süreya, ilk kitabı Üvercinka 1958’de çıktığında, 27 yaşında, ilk şiiri (“Şarkısı Beyaz”) daha beş yıl önce yayımlanmış genç bir şairdi. Bu kitapla çağcıl Türk şiirinin en çok konuşulan, en çok tartışılan akımlarından İkinci Yeni’nin öncülerinden biri olacağını ne kendisi ne de bir başkası bilebilirdi.


Lirik, erotik, ideolojik... Sıcak, tılsımlı ve ölümsüz.


Türk şiirinin kavşak noktasında, tek başına ayakta duran bir kitap.


Cemal Süreyya, Üvercinka eseri Türk şiirinde hem ikinci yeni akımının öncüsü hem de Türk şiirinin dönüm noktalarından biri olmuştur. Bu eserde yer alan şiirlerde okurlar, lirizmi, erotizmi ve ideolojiyi sıcak ve tılsımlı ifadelerle okuyacaklar. Bu eserde yer alan şiirlerde okurlar, şairin aşkı dillendirmesine hayran kalacaklar ve her bir mısrasında yer alan sözlerin etkisiyle geçmiş günlerin sokaklarında gezinecek ve hasret giderecekler. Bu eser, Türk şiirinin dünya edebiyatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun da açık delilidir. Şairin en güzel şiirlerinin yer aldığı bu eser, şiiri sevmeyen insanlara bile şiire karşı bir sempati kazandıracaktır.

Cemal Süreyya, Üvercinka eseri şiirle herhangi bir nedenle arası bozulmuş olan okurların tekrar şiirle barışmasını sağlayacaktır. Aşkı bazı insanlar romanlarda bazı insanlarda şiirlerde okumayı severler. Şair, bu eseri ile aşkı romanlarda okumayı seven okurların bile hayranlığını kazanıyor ve okurlara aşkı şiir kadar hiçbir şey anlatamaz dedirtiyor. Şair, bu eserini daha 27 yaşındayken yayınlamış olmasına rağmen eserin içeriğinde yer alan çıraklık ya da kalfalık değil, ustalık kokan şiirler ile geleceğin en parlak şairlerinden biri olacağının sinyalini genç yaşında vermiştir. Bu eserde yer alan şiirlerin hepsi okurlara duygulu, içten ve samimi bir hayat vaat ediyor.

Cemal Süreyya, Üvercinka eserini okuyan okurlar, günümüzde böyle kaliteli şairlerin yetişememesinden büyük üzüntü duyuyor ve eski şairlerin kıymetini bilerek yeni şairlerin yetişmesi yolunda önemli adımlar atılması gerektiğini düşünmeden edemiyor. Şair, bu eseri ile okurlarını dopdolu yaşayabilecekleri, her anını değerlendirebilecekleri bir dünya ile buluşturuyor. Şiir okumaya yeni başlayacak okurlar, şiir okumaya öyle birisiyle başlamam lazım ki hem beni şiire ısındırmalı hem de ruhumu çepeçevre sarmalı diye düşünüyorlarsa Cemal Süreyya’dan daha iyisini bulamazlar. Şiiri dinlemeyi ama okumayı sevmeyenler, bu eser ile şiiri okumayı da sevecekler. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra şiirin insana ne kadar naif duygular kattığını bir kez daha görecekler.

Cemal Süreyya, 1931 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Şair, Maliye ve İktisat alanında eğitim görmüş ve Maliye Bakanlığında müfettişlik görevinde bulunmuştur. Birçok dergide şiirleri yayımlanan şair, bazı yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı da yapmıştır. Şiirleri ile her daim aramızda yaşayacak olan şairlerimizdendir.

Yorum Sayısı: 5

Cemal Süreya, Üvercinka eserini elinize aldığınız zaman 60 küsür sayfalık bir eser olduğunu görerek ben, bu eseri bir çırpıda okuyarak bitiririm düşüncesine kapılmamanız gerekir. Çünkü bu eserin içeriğinde yer alan şiirler, öyle bir çırpıda okunarak geçiştirilecek şiirler değildir. İnsan, sofrada önüne gelen lezzetli bir yemeği nasıl tadını çıkararak yiyorsa, bu eserde yer alan şiirleri de öyle tadını çıkararak okumalıdır. Şairin, aşka verdiği değeri ancak o zaman anlayabilirler. Şiir seven...devamını oku

A
Ali Soner Aydın  -   16.06.2016

Şiirleri her gün daha da güzel oluyor.

E
Erdal Koyunsever  -   01.03.2016

Şairin en güzel, seçme şiirlerinin yer aldığı kitap, inceliği sebebiyle tek solukta okunuyor. Ancak arada sırada okumak için kütüphanenize eklemek isteyeceğiniz bir kitap

Z
Zeynep Eriman  -   26.02.2016

Zaman geçtikçe, insan Cemal Süreya' yı daha iyi anlıyor, o duyguları daha iyi yaşıyor.

A
Anıl Kaya  -   23.02.2016

Güvercinlerin kanatlarında bir Üvercinka yatıyor. Çok güzel bir şiir kitabı.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016