Uyku
% 19indirim

Uyku

  • 35,00 TL28,35 TL

    hopi kampanyası
    1,42 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik

Ürünün diğer resimleri

Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Haruki Murakami’den tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz, her okumada yeni keşifler vaat eden sarsıcı bir anlatı…

Uyuyamıyorum.
Tam on yedi gün oldu.
On yedi gündüz ve on yedi gece.
Çok uzun bir zaman.
Artık uykunun nasıl bir şey olduğunu bile tam olarak anımsayamıyorum…

Gözlerimi kapatmayı denedim.
Sonra uyumanın nasıl bir his olduğunu hatırlamaya çalıştım.
Fakat orada yalnızca uykuya yer olmayan zifiri bir karanlık vardı.
Bu, zihnimde ölümü çağrıştırdı. Ölecek miyim acaba, diye geçirdim İçimden. Eğer bu şekilde ölüp gidersem, benim yaşamımın anlamı ne olacak?

Uykuları çalınmış bir kadının öyküsü…

 


Bu dünyada herkes, bir gün içerisinde 24 saat yaşamaktadır. Bu süre ne bir dakika eksik, ne de bir dakika fazladır. Peki, şu dünyada bu 24 saatlik zaman dilimi içerisinde günde ne kadar zaman gerçekten hayatta olduğumuzu hatırlıyor ve damarlarımızda dolaşan kanı hissedebiliyoruz? Bu soruya dünyada yaşayan insanların %99’u hayır cevabını verecektir. Çünkü insanlar, günümüzde insanlığını yitirmiş durumda olduğundan, yaşamın derin lezzetini hissedemiyor ve hissedemeyince de yaşadığını anlayamıyor. Haruki Murakami, Uyku eserinde yazdıklarıyla okurlarının zihinlerini yine sarsıyor ve onları hafıza, zaman ve uyku üçgeninin içerisine sokarak okurlarına, nefes aldığı her anın gerçekliğini hissettiriyor.

            İnsanların, hızla akıp giden zaman içerisinde yaşamdan en çok zevk aldıkları anlar, sevdikleri işlerle uğraştıkları ve sevdikleriyle beraber oldukları anlardır. Haruki Murakami, Uyku eserini okuyan okurlar, bir nehir gibi hızla akıp giden zaman içerisinde bu anları düşünüyor ve bu anlarda ne kadar samimi duygular içerisinde olduğuna dair çıkarımlarda bulunarak eksiklikleri varsa görüyor ve bu eksikliklerini gidermeye çalışıyor. İnsanlar, ilginç bir haber aldıklarında ya da bir olayla karşılaştıklarında bu da neyin nesiydi derler ya okurlar, bu eseri okuduktan sonra aynen böyle bir duygu içerisine giriyor ve kendi kendilerine bu da neyin nesiydi şimdi diye soruyorlar.

            Haruki Murakami, Uyku eserinde koskoca on yedi gün boyunca bir dakika bile uyumamış bir kadının öyküsünü konu ediniyor. Eserin kahramanı kadın, bir gece her insan gibi günlük rutin uykusu için yatağına gider ve yatar. Ancak bir karabasan ile aniden uyanır. Kadın, karabasandan öyle korkmuş ya da etkilenmiştir ki atacağı çığlık bile sanki içine kaçmış ve atamamıştır. O geceden sonra ise uykuya hasret kalmış ve uykunun ne demek olduğunu unutmaya başlamıştır. Uykuyu hatırlayabilmek için ise gözlerini kapatmayı denese de ürkütücü bir karanlık ile karşılaşıyor ve bu da aklına ölümü getiriyor. Hatta kadın, yoksa ben ölecek miyim diye şüpheye bile düşüyor. Yazar, öyküyü neler olduğunu bilemediğimiz bir sonla bitiriyor ve öykü içerisindeki karabasanı adeta bizim başımıza sarıyor.

            Haruki Murakami, 1949 yılında Kobe’de dünyaya gelmiştir. Klasik drama eğitimi gören yazar, Japon halkının en gözde ve en çok değer verdiği yazarlar arasındadır. Eserleri, dünyada birçok dile çevrilmiştir

Yorum Sayısı: 6

Ya arkadaş 90 sayfa kitap bu fiyata olur mu gerçekten yazık. Okumayalim mi

M
Mustafadogan  -   10.10.2016

Çok güzel bir kitap tam heyecanlanıyor insan,tam olaya kendini kaptiriyorsunki o an kitap bitiveriyor ben kitaba akşam üstü başladım akşam 2,3 saatte aralik siz bitirdim.

N
Nisa Nur Biçer  -   23.07.2016

Haruki Murakami, Uyku eserinde günlerdir uyuyamayan bir kadının hikayesi üzerinden bizlere, yaşamımızda fırsatları nasıl kaçırdığımızı ve yaşamı hiç sorgulamadan nasıl yaşadığımızı ifade etmeye çalışmıştır. Bu eseri, özellikle kadınlar okurlarsa bir bakıma kendi toplumsal gerçekliklerinin farkına varmış olacaklar. Yaşadığınız hayat ile yaşamdan beklentileriniz birbiriyle örtüşmüyorsa bu eseri okudukça kendinizi bir terapi seansındaymış gibi hissedeceksiniz. Hikayenin kadın kahramanı, şiddetli...devamını oku

S
Sefer Dalkıran  -   16.06.2016

Kitap boyunca kadının uyumasını bekledim desem. Zaten kısacık insan daha çok şey bekliyor. Biraz hayal kırıklığına uğradım. Belli bir konusu yok.

B
Betül Arslan  -   06.06.2016

hadi başladı başlayacak derken biten ...

M
Merve Yılmaz  -   26.02.2016

Kısacık ancak harika bir anlatıma sahip Murakami kitabı. Sade bir konu ama anlatım sizi sarıyor.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   17.02.2016