• Vakıf ve Allah’a Davetteki Rolü
    Vakıf ve Allah’a Davetteki Rolü
    Vakıf ve Allah’a Davetteki Rolü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Bu kitap, Allah’a davet konusunda vakfın önemini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çünkü Müslümanlar, eski zamanlardan günümüze kadar, muhtelif seviyelerde vakfı önemsemiş, ona yüce anlamlar yüklemiş, vakfın dinî mesajını, sosyal, ekonomik ve siyasal önemini ortaya koymuşlardır. Mescitler, ilkokullar, orta dereceli okullar ve üniversitelere kadar bütün eğitim kurumları vakıflar sayesinde ortaya çıkmışlardır.

Parasız tedavi için hastaneler ve eczaneler de bu sayede kurulmuşlardır. Güvenliği sağlamak amacıyla şehirlerde kaleler ve hisarlar, tekkeler ve kimsesizler için yurtlar yine vakıflar sayesinde inşa edilmiş; buralarda kalanların yiyecek, giyim, kuşam, tedavi ve eğitim masrafları da vakıfça karşılanmıştır.

Aynı şekilde vakıf sayesinde köylerde yabancıların, yolcu ve misafirlerin ağırlanması için evler ve misafirhaneler inşa edilmiştir. Yine şehirlerde ve az da olsa köylerde, içme suları için sebiller ve sadaka yerleri yapılmış; fakirlerin, miskinlerin, yetimlerin ve ihtiyaç sahiplerinin geçimleri için yardımlar dağıtılmıştır. Ayrıca mücahitler erzak ve silahla donatılmış, oruç tutanlar iftar ve sahurla desteklenmiş, hacca gidenler de, onları maksatlarına ulaştıracak yardımlarla takviye edilmişlerdir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.