• Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği% 29indirim
    Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
    Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

  • 25,00 TL17,75 TL

    hopi kampanyası
    0,89 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Cumartesi ve pazar günleri, varolmanın tatlı hafifliğinin geleceğin derinliklerinden yükselip yanına vardığı duygusu içindeydi. Pazartesi, benzerini bundan önce hiç tanımadığı bir ağırlıkla çarpıldı. Rus tanklarının tonlarca çeliği bunun yanında hiç kalırdı. Çünkü sevecenlikten daha ağır bir şey yoktur dünyada.


Milan Kundera’nın en bilinen romanı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, yayımlanır yayımlanmaz çağdaş klasikler arasına girmiş, geçen yüzyılın en güçlü anlatılarından biri. Kundera, tepkiye karşı tepkisizliği, kararlılığa karşı kararsızlığın tutarlı ve erdemli yanlarını araştırdığı romanının başkişisi Tomas’la alışılmış, arkasında güçlü düşünce ve yaşam kurallarını taşıyan roman karakterlerini sorgular. Sovyetler’in Çekoslovakya’yı işgal günlerini de arka planda anlatır. Tıpkı kişiler gibi toplumsal önyargılar da eninde sonunda kararsızlığa ve “varolmanın dayanılmaz hafifliği”ne mahkûmdur ne de olsa.


İlk baskısı 1984 yılında Fransa'da yapılan Milan Kundera'nın önemli romanlarından Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği ilk defa 1986 yılında Türkçe yayımlanmıştır. 7 bölümden oluşan ve ilk bakışta sadece iç içe geçmiş aşk anlatılarının sunumu olarak görülmesi mümkün olan roman, sahip olduğu felsefi alt yapıyla her şeyin sorulandığı bir metne dönüşmektedir. Döneminin sosyolojik ve tarihsel resmini sunan kitap, Prag Baharı'nı merkeze alarak birçok politik gönderme de yapmaktadır. Yazarın diğer romanlarında da seçtiği dikatomik konumlandırma burada da "ağırlık-hafiflik" üzerinden oluşturulmuştur. Çekoslovakya'nın kültürel birikimleri 4 karakterin iç içe geçmiş aşkları, tutkuları ve duygusal bunalımlarıyla birleşerek topluma dair bir izlek sunmaktadır. Romanda döngüsel ilişkilerin sunumu da ilişkiler gibi iç içedir ve okur kendini çözülmeyi beklenen bir bulmacanın içinde bulur. Birbirlerinden yer yer büyük zıtlıklarla ayrılan karakterler, bir anda bir diğerinden çok da farkı olmayan bir hayatın içinde bulurlar kendilerini. Sürekli temasların ve kopuklukların incelikle bir araya getirdiği bu karakterler, birbirleri üzerinden hayatlarını sorgulamaya ve anlamaya başlarlar. Sadece kendi hayatları üzerinden bunu yapmanın ne derece güç olduğunu belirten anlatıcı, öteki insanların ve başka hayatların yaşamı anlamanın bir aracı olduğunu romanda defalarca vurguluyor.


"Sadece bir tek hayat yaşadığımız için bu hayatı öncekilerle karşılaştıramaz ya da kusurlarımızı gelecekteki hayatlarımızda gideremeyiz; bu nedenle de ne istediğimizi bilemeyiz."
Yorum Sayısı: 5

hep duyduğum hep okumak istediğim bu kitabı en sonunda okudum . baya akıcı olmasının yanında sizi sürekli aslında öyle dedirten bir kitap severek okunur. ve bence kendine ait olması gereken kitaplardan .

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016

İnsanlar, yaşamlarında sıkıntıları iyice gırtlaklarına yapıştığı zaman mı yoksa sıkıntılarından tamamıyla kurtuldukları zaman mı mutlu ve huzurlu olurlar? Milan Kundera, Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği eserinde bu sorunun cevabını arıyor. İnsanlar, tamamen kendileri olarak yaşamak istiyorlarsa mahalle baskısı adı da verilen toplumsal baskılara göğüs vermek ve mücadele etmek zorundadır. Yazarın, eserinde okurlarına vermek istediği mesaj budur. Eseri okumaya başladığınızda cinsellik üzerine...devamını oku

Y
Yasemin Özal  -   16.06.2016

Bir yandan kadın-erkek ilişkilerine değişik bir bakış açısıyla yaklaşırken - hoş bir ilişki değil - bir yandan da Rusların Prag'ı işgali işlenmiş.Kitap dört ana karakter Tomas, Tereza, Franz ve Sibina 'nın birbirleriyle olan ilişkileri üzerinden devam ediyor. Kitap roman gibi devam ederken yeni bir bölümün başında yazarın felsefe üzerine düşüncelerini örneklerle açıkladığı kısımları okuyorsunuz tabi bu kısımlar tamamen hikayeden alakasız değil bu yönüyle değişik aynı zamanda keyif vericide.Ama...devamını oku

B
Burak Akgün  -   29.02.2016

Altı çizilesi o kadar cümle var ki, aslında bildik olan konuları çok iyi bir dille anlatmış yazar, bu ilgi çekiyor.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   19.02.2016

Kitap bana çok da akıcı gelmedi. Yordu beni. Bitirmekte zorlandım. Belki de yazarı tanımaya yanlış kitaptan başladım. İlk kez Milan Kundera okuyacaksanız farklı bir kitabıyla başlamanızı öneririm.

G
Gamze Öçal  -   15.02.2016