• Venedik’te Ölüm% 29indirim
    Venedik’te Ölüm
    Venedik’te Ölüm

Venedik’te Ölüm

  • 11,50 TL8,16 TL

    hopi kampanyası
    0,41 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü

Ürünün diğer resimleri

Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
20. yüzyılın en büyük Alman romancısı Thomas Mann’ın yazarlık yaşamında, Buddenbrooklar, Büyülü Dağ ve Doktor Faustus gibi büyük romanların yanı sıra Venedik’te Ölüm’ün de benzersiz bir yeri vardır. 1929’da Nobel Edebiyat Ödü­lü’ne değer görülen Mann, I. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde yayınlanan Venedik’te Ölüm adlı bu uzun öyküsünde, 'sanatçının trajik çıkmazı'nı işler: Yorucu bir çalışmanın ardından gerilimlerinden kurtulmak için Venedik’e giden ünlü yazar Aschenbach, genç Polonyalı Tadzio’nun olağanüstü güzelliği karşısında büyülenir. Salgın hastalık kenti sarınca da, tutkularına yenilerek ölüm isteğine teslim olur. Aşk ve ölüm simgeleri, Mann’ın yazarlık yaşamında bir dönemi kapayan bu yapıtın derin duyarlılığının temel öğelerini oluşturur. Güzellik, belki de sanat, yaşamı yok edici bir işlev yüklenir. Luchino Visconti’nin sinemaya da uyarladığı bu ölümsüz romanı, Behçet Necatigil’in ölümsüz çevirisiyle sunuyoruz.

İnsanlar, günümüzde çuvaldızı kendilerine hiç batırmadan kusursuzluk peşinde koşarlar. Örneğin kendi yaptıkları işte insanız, o kadar kusur olacak derken, başkalarının yaptıkları işte herhangi bir kusuru kabul etmezler. Kendileri kusursuz bir arkadaş veya dost olamazken, arkadaşlarından ve dostlarından kusursuz olmasını isterler. Thomas Mann, Venedik’te Ölüm eserinde kusursuzluk uğruna didinen, mükemmelde dinlenmeye can atar. Hiçlikse mükemmelin bir biçimi değil midir diyerek okurlarına, mükemmeli yakalamak istiyorsanız, kusursuz olmak için büyük bir çaba sarf etmelisiniz. Unutmayın ki bazen bir hiçte, mükemmel olabilir uyarısında bulunmuştur. Yazar, bu görüşünde haklıdır. Çünkü ne ekerseniz, onu biçersiniz. Hayatta hiç kimse kusur tohumlarını toprağa saçıp, hasat olarak mükemmeli biçemez.

            Hayatta her şeyi güzel kılan tek şey aşktır. Thomas Mann, Venedik’te Ölüm eserinde değişik bir amaçla yapılsa korkaklık diye kınanan hareketler, ayaklara kapanmalar, ricalar, yalvarmalar, kulluklar, kölelikler, yeminler aşkı aşağılamadığı gibi insanlar, bu tip davranışlar aşk için olunca övüyorlar diyerek aşkın, hayatta her şeyi güzel kıldığını çok iyi ifade etmiştir. Venedik’i görmek ve oralarda gezmek istiyorsunuz ama paranız mı yoktur? O halde Venedik’e gitmenin çok ucuz başka bir yolunu deneyebilirsiniz. O yolda bu eseri temin ederek okumaktır. Çünkü yazar, eserinde Venedik ile ilgili öyle şahane betimlemeler yapmış ki kendinizi bir an Venedik’te zannedebilirsiniz. Yazarın, bu eserin içeriğinde yer alan sanat hakkındaki yorumlarını betimlemeler eşliğinde büyük bir keyifle okuyacaksınız.

            Thomas Mann, Venedik’te Ölüm eserinde dilin ağır olması ve bu ağır dile rağmen uzun cümleler yer alması eseri, sakin bir kafa ile okumanızı zorunlu kılıyor. Bu eseri okuduktan sonra zihninizin oldukça yorulduğunu hissedeceksiniz ama eserin, size kattıklarını düşündüğünüz zaman yorulsam da buna değdi diyeceksiniz. Güzelliğin, gerçekte ne manaya geldiğini bir sanatçıdan hiç dinlemediyseniz bu eseri okuduğunuz zaman dinlemiş olacaksınız. Ayrıca yazarın, güzelliği tasvir edişine kesinlikle hayran kalacaksınız. Eser, kısa olmasına rağmen okurların dünyasına büyük zenginlikler katıyor.

            Thomas Mann, 1875 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir. Almanya’nın, 20. yüzyıldaki en önemli yazarlarından biridir. Eserlerinde ana konu olarak burjuvazinin yozlaşmasını işlemiştir.

Yorum Sayısı: 3

Sanatçılar için derin dünya görüşlerine sahip olmalarından dolayı yaşamlarında zor durumlara düşseler bile bir çıkar yol bulur ve yaşamlarını rayına oturturlar diye düşünürüz. Bu eseri okudukça sanatçılarında çıkmaz sokaklara girebildiğini ve sanatın, insanlara her zaman suni teneffüs yaparak can vermediğini, bazen de insanların yaşamlarını alt üst ettiğini idrak edeceksiniz. Finale yaklaştıkça olaylar, öyle bir hal alacak ki içinizi bir kurt gibi kemiren meraktan kurtulmak için eseri, soluk...devamını oku

G
Güray Özcan  -   16.06.2016

Venedik'te Ölüm 103 sayfalık bir 'uzun öykü'. Ama bakmayın öyle ince oluşuna, çünkü dolu dolu bir 103 sayfa ile karşılaşıyorsunuz. Şahsen kitap beni ilk başlarda biraz yordu, bazı cümleleri, bazı sayfaları anlamak için iki kere, hatta üç kere okuduğum oldu. -Yarım sayfa, bir sayfa süren cümle mi olur Thomas'cığım? Cümlenin sonuna gelene kadar başını unutuyorum yahu!- Ama kitap benim için 60'lı sayfalardan sonra bir açıldı, bende bir merak duygusu oluşturdu ki, ilk başlarda yaşadığım o yorulma,...devamını oku

İ
İrem @Mybookheaven  -   16.03.2016

Nobel ödüllü harika bir kitap

F
Feyza  -   12.02.2016