Vergi Etiği - Vergi Psikolojisi
% 2indirim

Vergi Etiği - Vergi Psikolojisi

Verginin Sosyo - Psikolojik Teorisi
  • 24,50 TL24,01 TL

    hopi kampanyası
    1,20 Paracık
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ödemek ya da ödememek: Son yıllarda vergi uyumu (tax compliance) literatüründeki temel soru değişmiştir. Günümüzde “insanlar neden vergi kaçırır?” sorusunun yerini “insanlar neden vergi öder?” sorusu almıştır. Artık verginin ödenmesi konusuna sadece devletin denetim ve cezai yaptırımları gibi caydırıcı yöntemlerle yaklaşmak yerine, sosyal psikolojik unsurların da vergi uyumu sorununun çözümünde kullanılması gerçeği ortaya çıkmıştır. Bu noktada vergi etiği ve vergi psikolojisi kavramları kullanılarak vergi yükümlülerinin vergi ödeme davranışında bulunurken ne tür bir içsel motivasyonla hareket ettiği daha iyi anlaşılabilir.

İlk iki baskının kısa sürede tükenmesi üzerine, güncellenmiş üçüncü baskısını yapan kitap, maliye bölümlerinde okutulmakta olan “Vergi Psikolojisi” dersine uygun olarak hazırlanmıştır. Kitap, vergi yükümlülerinin etik ve psikolojik süreçlerini inceleyerek birey ve devlet arasındaki psikolojik vergi sözleşmesinde tarafların birbirlerine olan tutum ve davranışlarının analizini yaparak, optimal vergi uyumunun nasıl sağlanacağına ilişkin önerilerde de bulunmaktadır.

Kitap, lisans ve yüksek lisans seviyesindeki öğrencilere olduğu kadar, anlatım dilinin basit ve sade oluşu nedeni ile konunun uygulamasında yer alan Maliye Bakanlığı ile vergi yükümlülerine de hitap etmektedir.

 

Konu Başlıkları

Vergi Uyumunun Teorik ve Davranışsal Açıdan İncelenmesi

Vergi Uyumu ve Disiplinlerarası İlişkiler

Vergi Uyumunu Açıklamada Kullanılan Yaklaşımlar

Etik ve Vergi Etiği: Vergi Uyumunun Etik Açıdan İncelenmesi

Vergi Etiğine İlişkin Başlıca Yaklaşımlar

Dünya’daki Vergi Etiği Araştırmaları: Ülke Örnekleri

Vergi Etiğini Belirleyen Faktörler: Vergi Etiği Bileşenlerinin Analizi

Psikolojik, Sosyolojik, Kurumsal, Politik Bileşenler

 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.