Vergi Hukukunda Takdir Komisyonu Kararlarının Hukuki Niteliği
% 2indirim

Vergi Hukukunda Takdir Komisyonu Kararlarının Hukuki Niteliği

  • 30,00 TL29,40 TL

    hopi kampanyası
    1,47 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Hazine gelirlerinin aşınmasını önlemek ve vergi kaçırma eğiliminde olan mükelleflere bu fırsatı tanımamak adına sisteme yerleştirilen hukuki mekanizmalar içinde vergi inceleme yetkisini de haiz olması bakımından en önemli mercilerinden birinin de takdir komisyonları olduklarını pekala söyleyebiliriz. Mükellefin üzerinden vergi ödeyeceği matrahın tespiti başta olmak üzere vergilendirme ile ilgili çok önemli görevleri ve bu görevlerini yerine getirirken sınırları haylı geniş yetkileri olan takdir komisyonları tarafından alınan kararların hhukuki niteliği de bu sebeple ayrı bir önem teşkil etmektedir.


Durum böyle olmakla birlikte bugüne dek gerek akademik düzeyde ve gerekse de uygulamaya dönük çalışmalar içinde takdir komisyonları tarafından tanzim edilen kararların hukuki niteliklerinin irdelenmesine yönelik yeterli çalışmaların yapılmamış olduğunu görüyoruz. Oysa mükellef hakları açısından son derece önem arz eden bu konu üzerinde daha detaylı bir çalışma yapılması gerekliliği kuşkusuzdur. Nitekim bu kitabın kaleme alınma amacı, uygulama açısından son derece ehemmiyetli haiz bu konunun irdelenmesi olmuştur.


Kitap kapsamında tarh işleminin hukuki mahiyetinden matrah takdiri yöntemlerine, takdir komisyonlarının teşekküllerinden takdir komisyonu kararlarının delil olma durumuna, takdir komisyonu kararlarının dava edilebilirliğinden takdir komisyonu kararlarına karşı mükelleflerin haklarının neler olduğuna ilişkin detaylı açıklamalara yer verilmiş olup güncel yargı kararları ışığında konunun hukuki değerlendirmeleri yapılmıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.