Vietnam'dan Körfeze Savaşlarda Kamuoyu Oluşumu

Vietnam'dan Körfeze Savaşlarda Kamuoyu Oluşumu

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Vietnam Savaşı medyanın özellikle de televizyon'un savaş zamanında kamuoyu'nu etkileme ve oluşturma, ulusal konsensüs sağlama gücünü göstermiştir.
1960'lı yıllarda Amerika'da giderek yaygınlaşan televizyon savaşın kaderini değiştirmiş. ABD'nin Vietnam yenilgisinde önemli bir rol oynamıştır. Amerika'dan 19 bin km uzakta cereyan eden savaş televizyon sayesinde oturma odalarına taşınmıştır. Çok yakından çekilen savaş görüntüleri, ölen, yaralanan insanlar, sivil halkın mağduriyeti, kan ve gözyaşı insanları savaştan soğutmuştur. Bunun sonucunda kamuoyu desteği her geçen gün azalmıştır.
Vietnam yenilgisinde basının olumsuz rolünü unutmayan Reagan ve Bush yönetimleri, geçmişten aldıkları acı dersle, gelecekte Amerika'nın katılacağı savaşlarda basını cepheden uzak tutmak ve enformasyon akışını sınırlandırmak yoluna gittiler. Bunun en ilginç örneği Körfez Savaşı'nda yaşandı.
Körfez Savaşı aynı zamanda bir "Enformasyon Savaşı"ydı. 150 bin Iraklı asker öldüğü, 200 bin asker de yaralandığı halde Körfez Savaşı TV ekranlarına ve gazete sütunlarına kanın sıçramadığı "temiz" bir savaş olarak yansıdı. Savaşta ölü ve yaralılara, yakılan, yıkılan ve yerle bir olan şehirlere ait görüntüler yoktu. Savaş adeta bir video oyunu gibi verildi. CNN ve Batı'lı haber ajansları savaşı Amerikan gözlükleriyle yansıttı. Kamuoyu aldatıldı...


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.