Vişnenin Cinsiyeti
% 20indirim

Vişnenin Cinsiyeti

  • 14,00 TL11,20 TL

    hopi kampanyası
    0,56 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

17. yüzyıl İngiltere’si olan ya da olmayan, fantastik bir dünyada Thames Nehri’nde bir bebek bulunur. Jordan adındaki bu bebek, Köpek Kadın tarafından kurtarılır ve büyüyüp dünyayı gezmeye başlar; ama maceralarında karşılaştığı tuhaflıklar kendi zihninin ürünüdür.


Vişnenin Cinsiyeti, hayal gücüne yazılmış bir güzellemedir. Olup bitenler arasındaki boşlukları ve o boşluklar arasındaki tanımlanmayan zamanları dert edinen, zamanla derdi olan, okumanın bize okumamaktan daha çok zaman kazandıracağını öğütleyen bir eser; özlemi çekilen, hayali kurulan şeylere dair, katı cisimlerden oluşmuş dünyaya bir meydan okumadır. Bizi bir içsel yolculuktan diğerine taşırken, zamanın ve belleğin doğası üzerine de baş döndürücü sorgulamalara götürür.


Jeanette Winterson, tarih ve gerçeklik, aşk ve cinsellik, yalan ve gerçek gibi kavramların algılanışı üzerinden oyunlar oynayarak ustalıkla kaleme aldığı Vişnenin Cinsiyeti’nde on iki prensesin hikâyesini anlatır; bu prensesler sonsuza kadar mutlu yaşamışlardır ama kocalarıyla değil...


 


Bir insanı tanımak istiyorsanız gerçekten aşık olduğu insanın yanında nasıl davrandığına dikkat edin. Çünkü bir insanın, kişiliğinin gerçek yüzü aşık olduğu insanın yanındaki davranışlarından ortaya çıkar. Jeanette Winterson, Vişnenin Cinsiyeti eserinde insan, aşığına nasıl görünüyorsa öyledir diyerek okurlarına, kişilik tespit etmede çok güzel bir yol göstermiştir. Biz mi hayatta karşılaştıklarımızın bir parçasıyız yoksa karşılaştıklarımız mı bizim bir parçamızdır? Yazar, eserinde biz, karşılaştıklarımızın bir parçasıyız ve karşılaştıklarımızda zaten bizim bir parçamızmış diyerek bu soruya güzel bir yanıt vermiştir. Buradan insanların, hayatlarında karşılaştıkları ile kişiliği arasında bir bağlantı olduğu sonucuna varabiliriz. 

            Jeanette Winterson, Vişnenin Cinsiyeti eserini okuyan okurlar, zamanı hızlı ya da yavaş yaşamanın kendi ellerinde olduğunu, zamanı hızlı yaşamak isteyen insanların ise zamanın içini mutlaka doldurmaları gerektiğini anlıyorlar. Şöyle bir düşündüğümüz zamanda okurların vardığı bu sonucun çok yerinde olduğunu görürüz. Çünkü zamanının içi dolu olan insanlara zaman yetmezken ve zamanın içinden zaman çıkarmaya çalışırken, zamanının içi boş olan insanlar, bir aylak gibi nasıl zaman geçireceğini bilmemekte ve hayatını büyük bir can sıkıntısı içerisinde tüketmektedir. Hiç kendi kendinize insan, ne zaman acı çekmeye başlar diye düşündünüz mü? Düşündüm ama cevabını bulamadım diyorsanız yazar, hayat insanların hayallerini değiştirmeye başladığı zaman insanlar, acı çekmeye başlar diyerek bu sorunun cevabını size vermiştir. Bu cevaba katılıp veya katılmamak sizin elinizde ama siz yinede derinliği olan bu cevap üzerinde iyice bir düşünseniz iyi edersiniz.

            Hayatta çocuksu yanlarını doyuramadığı için kedilerini daima eksik hisseden insanlar, Jeanette Winterson, Vişnenin Cinsiyeti eserini okudukları takdirde çocuksu yanlarını doyuracak ve bu eksikliklerini gidereceklerdir. Yazar, bu eserinde okurlarının hayal gücünü zorlayarak ufuklarını genişletmeyi de amaçlamıştır. Yazarın, eserinde kurguladığı olay ile hayata daha geniş bir pencereden bakmayı başarabileceksiniz. Yazarın, eserin de kullandığı üslup ve ele aldığı olaylar tuhafınıza gidebilir. Çünkü otoritelerde bu eserin, üslup ve içerik olarak sıra dışı olduğunu belirtmişlerdir.

            Jeanette Winterson, 1951 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Hayatında tek geçim kaynağı yazdığı eserleridir. İlk eseri olan tek meyve portakal değildir ile büyük bir çıkış yakalamıştır. Tutku eseri ise John Llewellyn Rhys ödülüne layık görülmüştür.

Yorum Sayısı: 3

Günümüzde insanlar, yaşamın acımasızlığından çok çevrelerindeki insanların, yaşama karşı olan katı tutumlarından korkarlar. İnsanlar, dünyevi değerlere o kadar çok değer verirler ki bu değerlere sanki bir gün ölüp de kaybetmeyecekmiş gibi sıkı sıkı sarılırlar. Jeanette Winterson, Vişnenin Cinsiyeti eserinde okurlarını, insanların daha esnek olduğu bir dünyaya götürerek onları rahatlatıyor. İnsanlar, kitap okumamalarına gerekçe olarak daima vakitlerini gösterir ve okumaya hiç vaktim yok derler....devamını oku

S
Sanem Sevinç  -   16.06.2016

Postmodern romanların en iyi örneklerinden biri. Okuyun, okutun.

S
Sinem Bıçakçı  -   24.02.2016

Kitabı alırken yazarını tanımıyordum. Raftaki kitapların arasından ismiyle dikkatimi çekti. Hele bir de kapağın güzelliğini görünce hemen arka kapak yazısına kısa bir göz attım ve hemen kasada bekleyen diğer kitapların yanına eklendi:)
Ben çok beğendim. Ve yazarın diğer kitaplarını da almayı düşünüyorum.

A
Ayşım Okudan  -   07.06.2016