Vivienne Westwood
% 25indirim

Vivienne Westwood

Moda dünyasının yaşayan efsanesi, benzersiz hikâyesini anlatıyor.
  • 49,00 TL36,75 TL

    hopi kampanyası
    1,84 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Vivienne Westwood çağımızın ikonlarından biri. Moda tasarımcısı, aktivist, punk’ın yaratıcılarından biri, global bir marka ve bir büyükanne. O, gerçek bir yaşayan efsane. Adı ve markası tüm dünyada tanınırken, evinde, İngiltere’de, halkın en sevdiği korkusuz dişi ikonu olarak milli hazine statüsüne yükseldi. Bu, onun hikayesi. Tüm cazibesi ve ihtişamıyla, Westwood’un benzersiz sesi, beklenmedik bakış açısı ve tutkulu dürüstlüğüyle ilk kez anlatılıyor: “Yaşayanlar saygıyı hak eder. ölülerse gerçeği hak eder; Ian’la ikimiz bu işte birlikte çalışıyoruz ve bunun benim hikayem, daha önce kimsenin yazmadığı bir hikaye olacak olmasından heyecan duyuyorum.”

Vivienne Westwood ilk ve son kez eşsiz kişisel anılarını yazıyor ve biyografisinin yazılmasına eşlik ediyor: Kısmen kendi sesi, kısmen çok sayıdaki arkadaşı, aile üyeleri ve ortaklarının katkılarıyla. Ian Kelly (moda figürü Beau Brummell ve sıra dışı Giacomo Casanova’nın da aralarında bulunduğu biyografi kitaplarıyla ödül kazanmış bir yazar) bir tarihçi ve Vivienne’in arkadaşı olarak çağımıza büyük etkisi olmuş bir ikonun hayatı ve çalışmalarıyla ilgili görüşlerinden yararlanıyor. Ian Kelly arkadaşını, konusunu ve ilham kaynağını şöyle tanımlıyor: “Vivienne ilk bakışta gördüğünüzden çok daha fazlası. İnsan haklarının ve çevre politikasının tutkulu bir destekçisi ama ben, yüzü ve kıyafetleri tüm dünyada tanınan kocaman yürekli, sıcak ve zeki bir birey hakkındaki gerçeklerle birlikte Malcolm McLaren ile tanışıp dünyayı değiştiren Derbyshire’lı bir ilkokul öğretmenini de anlatmak istiyorum.

Westwood’un aktivistler ve meslektaşlarının da dahil olduğu eklektik arkadaş çevresinin içinde Pamela Anderson’dan Prens Charles’a, Shami Chakrabati’den Naomi Campbell, Jerry Hall, Bob Geldof ve Julian Assange’a kadar sayısız isim var; çoğu bu çalışmaya yazdıkları mektuplar ve anlattıkları hikayelerle Westwood’un yakın akrabaları ile tasarım ortağı ve kocası Andreas Kronthaler’le birlikte katkıda bulundu.

“Ben çok fazla hayat yaşadım. Ve hepsi de harikaydı. Hala da öyle. Fakat yaşadığım hayatların çoğunu okuyarak yaşadım. Kendi hayatımdan daha zenginler. Okumazsanız sadece bir defa yaşarsınız. Kitap okursanız, yüzlerce hayat yaşarsınız. Hatta daha fazla.”

–VW

 

“Vivienne hakkında bilinmesi gereken şey onun tam anlamıyla gerçek, tam anlamıyla kendini amacına adamış biri olduğu. Erdemli şeyler söyleyen ama aynı zamanda sorgulayan, mücadele eden ve daha fazlasını öğrenme açlığı duyan, kasabanın yaşlı sakini gibi. O bir ikon ve aklıma gelen en önemli ve becerikli feminist. Amacına ulaşmış biri. Bir imparatorluk kurdu. Etrafındaki herkese karşı sevgi dolu –fazlasıyla cömert. Ayrıca harika görünüyor!”

-Shami Chakrabati, İnsan hakları savunucusu.

 

Vivienne Swire, Derbyshire kırsalında doğdu. Yirmili yaşlarına doğru Londra’ya taşındı ve evlendi, boşandı ve ilk oğlu Ben’i büyütürken, yirmili yaşlarının başlarında, Malcolm McLaren ile tanıştı. İkili global punk fenomenini yarattı, Sex Pistols’ı yönetip King’s Road’un sonunda bir mağaza işletti. Bir oğulları oldu; Joe (Agent Provocateur’ün kurucusu). Böylece Westwood, on sekizinci yüzyılın tablolarından ilham alan koleksiyonlar üretmek ve belki de moda sektöründe çalışan en iyi makasçı olmak üzere kendi kendini eğitmesine neden olan bir keşif ve entelektüel amaç serüvenine atılmış oldu. Bunun sonucunda moda ve terzilik üstünde büyük bir etki bırakmayı başardı; örneğin koskoca İngiliz tüvit endüstrisinin yeniden dirilişi onun sayesindedir. Hayat ve fikirlere duyduğu heyecan onu giderek siyasi aktivistliğe doğru itti. Vivienne Westwood bugün bir insan hakları kuruluşu olan Liberty’nin yönetim kurulunda yer almakta ve Greenpeace’in sözcülüğünü yapmaktadır. Neredeyse tüm parasını yağmur ormanlarını ve Kuzey Kutbu’nu kurtarmak için bağışlıyor, moda eğitimi verirken tanıştığı kocasıyla (Andreas, Vivienne’den yirmi beş yaş küçük) sade bir yaşam sürüyor ve yetmiş dört yaşında olmasına rağmen emekliye ayrılmak veya aktivist rolünden vazgeçmeye niyeti yok.

 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.