Wittgenstein’ın Viyanası
% 31indirim

Wittgenstein’ın Viyanası

  • 32,50 TL22,42 TL

    hopi kampanyası
    1,12 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

19.yy'm ikinci yarısı ile 20.yy'ın ilk çeyreğini kapsayan bir zaman diliminde sadece Viyana çevresini deği! dönern Avrupasım ve günümüzü de etkileyen felsefe, müzik, mimari, kültür, dil, etik ve politika tartışmalarını, bu alanlardaki ünlü/önemli isimlerin görüşlerini ve birbirleriyle ilişkilerini ele alan ve bütün bunların VVittgensîein'ın felsefesinin ve kişiliğinin oluşumunda nasıl ve ne yönde etkin olduğunu soruşturan bir kitap. VVittgenstein'ın Viyanası böyle kapsamlı bir soruşturmanın sonucunda, mantıkçı pozitivizmin manifestosu olarak kabul gören Tractatus'un klasik yorum dışında orijinal bir yorumuna / okuyuşuna ulaşıyor; epistemoloji ve dil hakkında bîr kitap olmanın ötesinde Tractatus'un "aslında" hangi problemlerin üstesinden gelmeye çalıştığını ve böylece Tractatus'un - ve VVittgenstein'm - etik ve metafizikle bugüne kadar ihmal edilmiş ilişkisini ortaya koyuyor.
Wittgenstein'm Viyanası bir insan (belki de çağımızın en önemli ve özgün filozofu), bir toplum (çözülüşünün arifesinde, çürümüş Avusturya-Macarisîan İmparatorluğu) ve bir şehir (fin de siecle şenliği ve yiyip-bitirici / tüketici / kemirici melankolisiyie Viyana) hakkında bir kitap. Çöküş hâlindeki bir toplumu ele alan bu înceiemedeki merkezî şahsiyet göz ahcı, yetenekti genç düşünür Ludvig Wittgenstein. O, düşüncelerini Freud, Viktor Adler, Arnold Schönberg, Gustav Klimt ve Oskar Kokoschka dahil diğerleriyle birlikte eski rejimin modası geçmiş, talihsiz ve katı ahlakçı yaşantısına karşı klasik bir devrimde şekillendirdi. Wittgenstein'ın Viyanası bir Wittgenstein portresi olarak mükemmel şekilde yazılmış bîr kitap; kendi karışık toplumuyla kurduğu şaşırtıcı ve alışılmışın dışında paraleilikleriyle, çağımızın portresi olarak da nefis bir kitap.
Hayranlık uyandırıcı harikulade bir çalışma ... Eğer felsefe kendisini bütünüyle izole etmek istemiyorsa - Bütün göstergelerin tersini ortaya koyduğunu söylemek isterim - o zaman, dünyanın geri katanı ve keza kendisi için anlaşılabilirliğini sadece bu metin ve sunduğu örnek artırabilir.
Peter Caws
Allan Janik ve Stepnen Toulmin çarpıcı bir önkabulden yola çıkıyorlar: VVittgenstein 'm doğduğu şehir olan savaş öncesi Viyana 'yi anlamak, VVittgenstein'ın eserlerini ve problemlerini kavramayı kolaylaştıracaktır.
New York Times Book Review
Birinci Dünya Savaşı'ndan önce Habsburg Viyanası'nda - Freud'un, Schönberg'in, Klimt'in şehri - hayat ve kültür; ve felsefesi modern çağın doğuşunu ilan eden VVittgenstein. "Müstakil bir çalışma ... meydan okuyucu, yeni ve yararlı."
New York Times Book Review
Kapaktaki fotoğraf: Musikverein, Viyana, 1900


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.