Yaban
% 19indirim

Yaban

Bütün Eserleri 1
  • 19,50 TL15,80 TL

    hopi kampanyası
    0,79 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kendi dönemi içindeki gerçekçilik anlayışına uygun olarak yazılmış olan Yaban'da Yakup Kadri, I. Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde, köylüleri, köyün durumunu, Milli Mücadeleye ilişkin tavırlarını bir aydının gözüyle verir. Yaban için "bu eser benliğimin çok derinliklerinden adeta kendi kendine sökülüp, koparak gelmiş bir şeydir" diyen yazar, bu romanda ortaya koyduğu birçok soruna daha sonra yazacağı Ankara'da cevap bulmaya çalışacaktır.


Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban eserini milli mücadele yıllarında verilen mücadelenin zorluğunu, savaşların getirmiş olduğu acıları ve yıkımları tam olarak anlamayarak milli mücadele yılları için dikensiz gül bahçesi tablosunu çizmeye çalışanların özellikle okuması ve utanması gereken bir eserdir.

Hep deriz ya Anadolu kadını cengaverdir ve cengaverliğiyle dünyaya nam salmıştır. Anadolu kadınının yüreği temizdir ve o yürek bir başkadır. Anadolu kadınının yüreğini anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalsa da Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban eserinde Anadolu kadınının yüreğini ve onların yüreğindeki duygu selini anlatmaya çalışmıştır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban eseri hakkında benliğimden kopup gelenleri yazdım derken Anadolu kadınını anlatmaya kelimelerin gücünün yetmeyeceğine vurgu yapmıştır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban eserinin eskilerde yazılmış olması dilinin ağırlığı konusunda okuyucu korkutmasına gerek yoktur. Çünkü eser oldukça sade ve akıcı bir Türkçe ile yazılmıştır. Yazar, o dönemdeki aydın ve halk arasındaki çatışmaya da vurgu yaparak o dönemdeki aydın ile halkın çok farklı yaşam tarzlarını ele alması okuyucunun ilginç bilgiler edinmesini sağlıyor. Yazarın eserinde milli mücadele döneminde Yunan ordusunun Anadolu halkına yaptığı işkenceleri ve katliamları da kaleme alması okuyucunun gözlerinden yaşlar akmasına neden oluyor. Bu eseri okuyan okurların, eserde anlatılanları o dönemin koşullarını dikkate alarak okumaları gerekir.

Hikayenin kahramanlarından Ahmet Celal, kurtuluş savaşında bir kolunu kaybettikten sonra o dönem işgal altında bulunan İstanbul’a yerleşir. Ancak işgal altındaki İstanbul’da yaşamak ağırına gider ve askerlik döneminde emir eri olan Mehmet Ali’nin Porsuk Çayı kenarında bulunan köyüne gider ve orada yaşamaya başlar. Köy halkı ise Ahmet Celal’e pek fazla ısınamaz ve ondan uzak durarak yaban lakabını takar. Ahmet Celal ise köye yerleştikten sonra aşık olur ve sevdiğinin hasretiyle yanmaya başlar. Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban eserinin kaynağını Ahmet Celal’in Porsuk Çayının kenarında yer alan bu köye yerleştikten sonra anılarını yazdığı bir defter oluşturmaktadır. Bu defter, düşmanın milli mücadele döneminde yenilgiye uğrayıp kaçtığı sırada bir ağacın altında kenarları yanmış olarak bulunmuştur.

Yorum Sayısı: 8

okumak için çok geç kalmışım . keşke daha önce okusaydım . kurtuluş savaşı sırasında orta anadolu da bir köye gelen savaş gazisi teğmenin köylüler ile ilişkileri anlatıyor . yazar anadolu köylüsünü küçümsüyor anadolu insanı saf , sorgulayamıyor . kitap da aşk da var sonu beklediğim gibi bitmedi . yer ve zaman ne olursa olsun kadın her yerde kadın erkek her yerde erkek , duygular aynı .

M
Murat Haşhaş  -   02.02.2016

Bu dönemde 20 yaşında bir genç olarak sıkılmadığım, heyecanla okuduğum bir kitap oldu Yaban. Kitabın didaktik boyutu ise, okuduktan sonra bir çok yeni kelime ve dönemin sosyolojik tahlilleri. Gerçekten etkileyici.

Ö
Ömer Bilgiç  -   14.03.2016

Daha ilk paragrafta okuru kitaba bağlayan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Anadolu'nun en ücra köylerinden birine yerleşen savaşta kolunu kaybeden bir subayın köylüler tarafından kabul edilemeyişini anlatıyor.Kitapta kendisini tüm gelişmelere kapatmış, olaylar üzerine düşünmeyi, birbirlerini anlamayı unutmuş insanları okudukça, sıkı sıkıya ördüğümüz ağlardan 'yaban'cı kişilerin geçmesine bizim de izin vermediğimiz ve bu 'yaban'cı kişiler aramızdan ayrıldığında haklarında hiçbir şey bilmediğimizi...devamını oku

A
Aygül Üzel  -   18.02.2016

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban eserinin içeriğinde geçen olaylar, I. Dünya Savaşı döneminden başlayarak Sakarya Meydan Muhaberesine kadar olan dönemi konu ediniyor. Olaylar, İç Anadolu Bölgesinde bulunan insanları eğitimsiz, uzun zamandır hiçbir bakım yapılmamış ve bugünkü deyimle hükümetin unuttuğu bir köyde geçiyor. Çanakkale Savaşında bir kolunu kaybeden ana karakterimiz Ahmet Celal, aslen İstanbullu olsa da İstanbul o dönemde işgal altında bulunduğu için emir erinin kendisini köyde...devamını oku

H
Hasan Yanık  -   16.06.2016

Kentli - aydın çatışmasının tipik örneğidir. Ahmet Celal başarılı bir karakter olarak karşımıza çıkar. Kurtuluş savası romanın baskın arka planıdır. O dönemde savaş zamanı köylü bakış açısının nasıl olduğunu ve bu bakış açısının kentli aydınlar ile nasıl zıtlaştığının örneğidir. Anlatımı basit ve akıcı bir romandır.

A
Ali Varlı  -   21.03.2016

Kurtuluş savaşını çok güzel bir şekilde anlatıyor.

E
Erdal Koyunsever  -   11.03.2016

Kurtuluş savaşı dönemi toplumsal olayları ve halkın psikolojisini çok güzel bir şekilde kurgulamıştır Y.Kadri her gencin okuması gereken bir kitaptır.

Ö
Özlem Aydın  -   02.03.2016

Hem tarih hem sosyal tabaka anlatısı. Okunmalı.

F
Fatih Sarıkaya  -   16.02.2016