• Yabancı% 29indirim
    Yabancı
    Yabancı

Yabancı

  • 12,00 TL8,52 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Yabancı e-kitabı
1942'de yayımlanan Yabancı, romanca, tiyatro yazarı ve düşünür olarak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yalnız Fransa'da değil tüm dünyada kuşağının sözcüsü ve yol göstericisi olarak kabul edilen Albert Camus'nün, ilk ve en çok ses getiren yapıtıdır. Romanda, bir Arap'ı öldüren ama bu suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan bir "yabancı" aracılığıyla, XX.yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşma anlatılır. Bir türlü ele geçirilemeyen "anlam"ın sürekli aranışını, bilincin toplumdan ve dış dünyadan kopuşunu, topluma yabancı duran kahramanın çevresiyle ve toplumla arasındaki çatışmayı anlatan roman, büyüleyici gücünü arka plandaki derin ve suskun acıdan alır. Camus, genç kahramanı Meursault'nun dış dünya ile arasına koyduğu mesafeyi, kendine ve topluma yabancılışmasını, annesinin ölümü dahil her şeye nesnel bir biçimde yaklaşmasını büyük bir ustalıkla dile getiriyor.

Albert Camus, Yabancı eseri ile dünyada büyük yankı uyandırmıştır. Albert Camus’un diğer eserleri incelendiği zaman Yabancı eserinin en gizemli eseri olduğu rahatlıkla görülebilir. Bu eser, okunduktan sonra kapağı kapatılıp kitaplığa konacak bir eser değildir. Bu eseri okuyan okuyucular, eser üzerinde uzun zaman derin düşüncelere dalacaklardır. Albert Camus, Yabancı eserinde oluşturduğu başkarakter ile okuyucularına toplumsal baskılara karşı nasıl direnilmesi gerektiğini öğretiyor. Bu eseri okuyan her okuyucu, kendini bile tanımadığının ve hayattaki mutsuzluğunun kendine karşı olan yabancılığından kaynaklandığının farkına varacaktır. Eser, okuyucuyu bir duygu yoğunluğunun içine sürüklediğinden içeriği açısından okuyucuya ağır gelebilir. Her insanın hayatta değer verdiği şeyler vardır. İnsanlar değer verdikleri şeyleri sorgusuz sualsiz kabullenirler. Bu eser, insana hayatta değer verdiği her şeyi sorgulattırarak bu durumu tersine çeviriyor. Bu eseri okuyan okuyucular, hayattaki en büyük değerin değersizlik olduğu hissine kapılmaktan kendini alamıyorlar. Albert Camus, Yabancı eserinde insanın hayatta vermiş olduğu mücadeleler sonucunda hem kendine hem de topluma karşı nasıl yabancılaştığını büyük bir ustalıkla işlemiştir. Toplumun, kendi gibi olmayanları, yani kendi gibi düşünmeyenleri, kendi gibi davranmayanları nasıl dışladığının ilginç hikayesidir. İnsanın hayatında mutsuzluğu kabullenmek yerine mutlu olmak için bahaneler üretmesinin ve her gününü doyasıya yaşamasının önemini okuyucuya kavratmaktadır. İnsanın bilinci, farkında olsun veya olmasın toplumla ve toplumsal değerlerle devamlı çatışma halindedir. Bu çatışmalar ise insanları giderek hissizleştirmektedir. Yabancı eserini okuyan okuyucular günümüzde insanların neden bu kadar hissiz bir hale geldiğini insanın yaşadığı bu çatışmaları çözümleyerek daha iyi idrak edeceklerdir. İnsanların hayatta en çok korktuğu şeylerden biri olan ölümü, insan hayatının kabusu haline getirmek yerine ölümü hayatına anlam katan bir husus haline getirmelidir. İnsanın hayatına ölümle anlam katması bu eserin okuyucuya aktarmak istediği ana fikirlerden biridir.
Yorum Sayısı: 57

Varoluşçuluk üzerine aslında bir deneme olarak görülebilir. Camus her zaman Olduğu gibi ilginç gerçelliğin peşinde.

H
Hasan Karakaya  -   10.02.2016

Kafka'nın ''Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki.'' sözünü en iyi yansıtan kitaplardan biri.Marx'ın yabancılaşma kuramını,ahlak ve adalet kavramlarının göreceliliğini kusursuza yakın anlatmış.Camus belki Sartre ve Kierkegaard kadar varoluşçuluk iddiasında bulunmadı fakat varoluşçuluk hakkında yazılmış en iyi eser.

E
Eyüp Berk Batuhan  -   11.02.2016

Çok sürükleyici olmasının yanı sıra, farklı ve dipsiz bir eser. Aslında yabancılaşan kimlerdi ? Meursault mu, yoksa alışılan tiplerden olmadığı için onu farklı ve ´istenmeyen´ olarak görenler miydi ? Doğruları,ahlakı gerçekten de böyle keskin hatlarla sınırlamak ne kadar doğruydu? Bilinenin, alışılmışın dışında bir eser.. İlk ağlayışından itibaren belli koşullandırmalar çerçevesinde büyüyen insanoğluna ´zorla´ kazandırılan gelenekçiliğin yırtılıp çöpe atılmasını irdeleyen bir başyapıt..

C
Cemil Tuğcan  -   02.02.2016

Büyük bir öğreti, bu kitap bambaşka...

F
Fatih Sarıkaya  -   16.02.2016

Toplumun kalıplaşmış değerlerinden uzak, kendine has tarzı olan bir adamın yargılanmasını anlatan enteresan bir kitap.Mutlaka okunmalı.

Z
Zişan Akalın  -   10.02.2016

İnsanın yalnızlık duygusu ve insani varlığının sorgulandığı kült olarak kategorilenecek bir kitap.

F
Fulya  -   16.02.2016

toplumun dayattiklarini, toplumun icindeki normlari elestiren, herseye sagduyuyla yaklasan hic birseyi umursamayan baskarakter kitabin konusu harika, mutlaka okunmasi gereken bir kitap diye dusunuyorum.

S
Suat Kısaer  -   29.02.2016

ALBERT Camus her zaman Olduğu gibi ilginç gerçelliğin peşinde bakalım sonunda neler olucak okuyup görelim

F
Furkancan Şahin  -   27.02.2016

bulunduğu toplumu en iyi yansıtan ve bireyi farklı bir açıdan ele alan bir başyapıt.

İ
İshak Camus  -   10.02.2016

Acılara karşı verilen tepkilerin bile kalıplara döküldüğü ve bunun dışındaki herhangi bir davranışın hor görülerek nasıl dışlandığını,yaptırımlarını çok sade bir dille anlatmış Camus.Toplumsal değer yargıları hayatın her ince köşesine kadar yönetir insanı,yok eder.İşte Mösyö Meursault tüm bu kalıplara yabancıdır,yok olmayandır O..İçimizin gerçek halidir.Başucu kitaplarındandır kendisi,okuyunuz!

F
Funda Güney  -   28.02.2016

Çok etkileyici bir kitap oldugunu söylemek yanlıs olmaz hatta az bile kalır. Her insana ait birşeyler olduguna inandıgım bir kitap

F
Fatos Akdağ  -   28.02.2016

Her zaman çıkmasını bir an önce doğmasını beklediğimiz güneşin yaptığına bakın siz.. Merakla beklenen bir son. Herkese tavsiye ediyorum

D
Damla Çağrıtekin  -   23.02.2016

Bir solukta okunan bir roman...kendini ve hayatı sorgulatiyor

H
Hakan Savaş  -   16.02.2016

Yabancı, bilmemekten ziyade fazlaca tanımanın yol açtığı uyumsuzlaşmanın hikayesidir. Buradaki 'uyumsuz' kelimesi anlamca olumsuz, varoluş amacı göz önüne alındığında olumlu bir ifadedir. Keza, denizin üzerindeki güneş parıltılarını bu ifadeyi takınan bir uyumsuzdan başkası göremez

M
Merve Uğuz  -   15.02.2016

Sözün kısası , bundan daha açık bir şey yoktu. Şimdi ya da yirmi yıl sonra olsun,ölecek olan hep bendim..

O
Onur Tosun  -   15.02.2016

Değişik bir kitap fakat okuduktan sonra BANA ÇOK ŞEY KATTI diyebileceğiniz türde bir kitap. Tavsiye ederim.

Q
Queen  -   14.02.2016

Modernizmin dayattığı gerçekliğin sarmalında debelenip duran adamın hazin öyküsü, inanılmaz...

E
Enes Taş  -   13.02.2016

Genelleşmiş olgulara uyum sağlamalı, aynı tepkileri verip benzer aksiyonlar almalıyım... Farklı olmak dışlanmak demekse, yapmacık olmayı mı tercih etmeliyim... gibi soruları kendi kendinize sormanıza sebep olacak türde az ama genel olarak kişilerin özellikle monotonlaşmış yaşamlarında sık sık kendilerini sorguladıkları anlara hitap eden bir roman.. bu ve sartre'nin bunaltı'sını okuyunca çevrenize bakarken içinizden kendi kendinize konuşmaya başlayabiliyorsunuz.

S
Sinem Topcu  -   11.02.2016

Kısa sürede bitirilebilecek bir eser. Sıkılmadan okuyor insan. Kitabın adı gerçekten de içerikle birebir örtüşmekte.

S
Sinan Yüksel  -   10.02.2016

Varoluşu tekrar sorgulatacak bir eser

İ
İrem Üstüntay  -   10.02.2016

Kitabı bir hocam tavsiyesiyle okudum.Beğendim.Kitap bir adamın hem kendisine hem de topluma yabancılaşmasını tüm gerçekliğiyle anlatıyor.Her şeyden sıkılmış,içine kapanmış bir adam.Modern zamanların en model adamı.

U
Uğur Erdoğan  -   10.02.2016

Albert Camus'un başyapıtlarından olan Yabancı, "Varoluşçuluk" felsefesinin öncülerinden Camus'un kişinin kendisiyle, toplumuyla yabancılaşması üzerine enfes bir eser. İnsanın gayesiz. ilgisiz ve duygusuzlaşmasının romanı. Bir kaç defa okunmayı gerektiren bir eser.

M
Mehmet Demir  -   10.02.2016

iç dünyamızı sorguladığımız yegane kitaplardan biri

Ş
Şirin Dedemoğlu  -   10.02.2016

II.Dünya Savası sırasında Jean-Paul Sartre ile de tanışan Fransız yazar ve düşünür Camus'un başyapıtı. Dostoyevski ve Kafka'dan çok etkilendiğini söyleyen Camus'u onlarla karşılaştırarak okumak daha anlamlı olacaktır. Yabancı'nın asıl başarısı ayrıntıdadır; gerçekçilik ve saçma bu ayrıntılarda ortaya çıkar. Belki 2 defa okunmalı...

C
Cansu Akın  -   10.02.2016

"Bir kitap başımıza inen bir darbe gibi bizi sarsamıyorsa neden zahmet edip okuyalım ki?" der Kafka. Ben de diyorum ki zahmet okursanız siz de sarsılacaksınız. İyi okumalar

Ş
Şahin Kurka  -   10.02.2016

Okumaktan büyük keyif aldığım bir Camus başyapıtı..

M
Mesut Kaşıkcı  -   10.02.2016

En sevdiklerimden. Okuduktan sonra etkisini sürdüren romanlardan. Ününü kesinlikle hak ediyor.

S
Simge Köse  -   07.02.2016

Sadece soyadını bildiğiniz bir adam ve gizem dolu hikayesi. Bir nefeste okumuştum. Mutlaka okunmalı. Camus'un önemli kitaplarından sadece biri.

O
Onur Erol  -   03.02.2016

Kitabın ne olduğunun özeti isminde saklı. Kitabın ana karakteri bize tamamen "yabancı". Bazen öfkeden kuduruyoruz ve karakterin neden böyle yaptığını sorguluyoruz, bazen ise mağduriyetine üzülüyoruz. Yargılanırken işlediği suç ile değil toplumsal değerler ile yargılanması en etkileyici kısımdı bana kalırsa. Varoluşçuluk üzerine okunması gereken enfes bir kitaptır kendileri.

O
Osman Berat Kaya  -   02.02.2016

Büyük insan yığınları içinde bireyin acıklı hikayesi. Hemencecik okuyacağınız bir novella olarak düşünebilirsiniz. Bu kısacık romanda yazar ciddi bir toplumsal eleştiri sunmaktadır.

R
Ramazan Küçük  -   02.02.2016

Mösyö Meursault'ın bakımevinde kalmakta olan annesi vefat eder ve bu andan itibaren sürükleyici bir çırpınış mücadelesi gözlere çarpar... Hikayede aslında hiçliği bir nevi bize anlatıyor.Okumanızı öneririm...

T
Turgut Akduman  -   02.02.2016

Hepimiz bir yabancı değilmiyiz kendi içimizde bile. Muazzam bir eser.

A
Anıl Kaya  -   06.12.2016

Başyapıt kelimesini hak eden bir kitap.Bu eser Camus'un en bilinen kitabıdır.Kitapta kahramanın çevresine olan yabancılaşması yalın ve akıcı bir dille anlatılmış,aynı zamanda Albert Camus felsefesindeki absürtlük burada da yer almıştır.Kitaptaki kahraman toplumdan soyutlaşmış ilginç bir kişi,okurken hayatı sorgulatacak,yaşamın saçmalığını farkettirecek bir roman.Kısa ancak okuduktan sonra üzerinde durup düşüneceğiniz bir kitap olacaktır..

İ
İrem Özdemir  -   26.08.2016

Toplumun kalıplaşmış tarzından oldukça uzak,ilginç gerçekliğin peşinde yazılmış muhteşem bir kitap.

E
Ecem Teke  -   18.08.2016

İlk bölümde durağan bir anlatım söz konusuyken, ikinci bölümde olaylar hızlanıyor ve anlatım akıcı bir nitelik kazanıyor. Meursault, kendine karşı bile yabancılaşmış toplumun ona biçtiği rolleri(çoğu zaman ruhsal dünyasına bile dokunulmuş oluyor) yaşamakla meşgul. Anlam arayışında olan Meursault üzerinden günümüz yaşamında dahi varolan sorunları sunmuş bizlere Albert Camus..

V
Vildan Demir  -   22.06.2016

İlk bölümde durağan bir anlatım söz konusuyken, ikinci bölümde olaylar hızlanıyor ve anlatım akıcı bir nitelik kazanıyor. Meursault, kendine karşı bile yabancılaşmış toplumun ona biçtiği rolleri(çoğu zaman ruhsal dünyasına bile dokunulmuş oluyor) yaşamakla meşgul. Anlam arayışında olan Meursault üzerinden günümüz yaşamında dahi varolan sorunları sunmuş bizlere Albert Camus..

V
Vildan Demir  -   22.06.2016

Albert Camus, Yabancı eserini okuyan okurların, farkına vardıkları ilk şey yaşam karşısında ne kadar hissiz olduklarıdır. Günlük yaşantılarımızın hızlı akışı içerisinde yaşantılarımızın ne kadar saçma olduğunun farkına varamıyoruz ama bu tip eserleri okuyunca yaşantılarımızın ne kadar anlamsız olduğunun ve ruhumuzu sıkan ve yaşamdan zevk almamızı engelleyen şeyin bu anlamsız yaşantılarımızın olduğunun farkına varıyoruz. Günümüzde çoğu insan, bu anlamsız yaşamayı yaşamak zorunda olduğuna ve...devamını oku

G
Günay Pul  -   16.06.2016

1. bölüm kafka'nın davası
2. bölüm victor hugo'nun bir idam mahkumunun son günü

ben böyle hissettim. Fakat yine de meursault'un şizoid tavırlarını bu kadar akıcı bir dille anlatması müthiş.

R
Ramazan Can Pekcan  -   12.06.2016

İnsanın çevresine ve kendisine yabancılaşmasını konu alan enfes bir hikaye. Okurken insana içindeki yabancıyı buldurur.

D
Duygu Erol Ergün  -   01.06.2016

Uzun zamandır kitaplığımda bulunmasına rağmen ben yeni okuyabildim. Bir öğretmenimin tavsiyesi üzerine almıştım fakat bugün bitirebildim. Kesinlikle her öğrencinin okuması gereken bir kitap. En az Veba kadar beni ekiledi.

T
Tuğba Denizhan  -   13.05.2016

Nesnelliğiyle yüzünüze tokat gibi çarpabilir dikkat. Kendinize itiraf edemediğiniz hisleri usulca gelip kulağınıza fısıldıyor Yabancı.

A
Ayşen Yıldız  -   03.05.2016

kitabı okumaya başlamadan evvel, yazarı hakkında ve kitap hakkında bir inceleme yapılması şarttır. yoksa kitabın bir anlamı kalmıyor. kendini toplumdan uzak tutması, adı üstünde ' yabancı ' kalması harika bir şekilde anlatılmış.

Z
Zeynep Severler  -   27.04.2016

ilk defa bir kitabını okudum sayfa sayısı az olduğu için basit olacağını düşündüm ancak elime aldığımda mükemmel anlatımı beni çok etkiledi ayrıntalar çok iyi tavsiye ederim

G
Gökhan Fen  -   16.04.2016

Kafamda deli sorular bırakan bir Albert Camus romanı.

S
Sinem Polat  -   15.04.2016

Albert Camus güzel ve duru anlatmış bence .okunmalı

E
Ece Mahsereci  -   26.03.2016

Okudugum ilginç kitaplardan biriydi

H
Havva Tamgaç  -   17.03.2016

Nobel edebiyat ödüllü eser. Mutlaka okunmalı

B
Beyza D  -   12.03.2016

kitapta yabancının hayata bakıs acısını bize felsefi bir tarzı anlatmaya calısmıs kitap gerek konusu ve verdegi msj anlamlı ve dusundurucu

F
Ferhat Sarohan  -   01.03.2016

Bu kitabı okuyanlar veya içeriğini merak edenler Zeki Demirkubuz'un özgün filmlerinden Yazgı'yı mutlaka izlemeli. İnsan doğası ancak bu şekilde farklı ele alınabilir..etkileyici...

B
Birsu Bolat  -   27.02.2016

albert camus'unun okuduğum ilk kitabı. Yazarın kitaplarıyla yeni tanıştım ama çok beğendim. Tavsiye edilecek kitaplar arasında.

S
Süleyha Kahraman  -   26.02.2016

"Saçmalık" kelimesinin felsefi karşılığının anlatıldığı romandır, hayatın kendisinin başlıbaşına bir saçmalık olduğunu ve bunu kendi kökenlerinden gelen Cezayirli bir admın üstünden anlatır. Olaydan çok olaylara karşı gösterilen reaksiyonların romanıdır. O yüzden, çok hareketli çok olaylı bir roman bekliyorsanız beklentinizi karşılamaz yada zaman geçsin diye okunacak kitaplar kategorisinden de uzaktır.

Ö
Özgür Özsoy  -   26.02.2016

A.Camus'un okuduğum ilk ve tek kitabı. Olaylara ve kişilere farklı bir bakış açısı ile bakılan bu kitabı, farklılık arayanlara tavsiye ederim.

V
Vefa Can  -   24.02.2016

Camus kitabında aslında yaptığımız ve hissettiğimiz şeylerin toplumdan dolayı olduğunu ve bunları taşımayan insanların tuhaf ve yabancı olduğunu dile getiriyor

U
Uğurcan Çetin  -   23.02.2016

İnsanın kendine yabancılaşma sürecini ve çevresine olan duyarsızlığını konu alan, yeni kapital dünyanın sonunu yaşatan enfes bir kitap.

Ü
Ümit Turan  -   22.02.2016

Insanın kendi degerlerine nasıl da yabancilastirildigi ni konu aliyor.

D
Dilay Tokkaya  -   22.02.2016

Kendine yabancı,topluma yabancı..Bence bu kitap okunana kadar bir "yabancı" kalacak..

O
Orkhan Musabaylı  -   20.02.2016

Bazen herkesin yaşadığı kendini toplumdan soyutlama arzusunu, boş vermişliği derinlerde hissettiren ve sonuna kadar merak uyandıran sarsıcı bir yapıt.

E
Esra Önder  -   19.02.2016