Yabancıların Nezaketi
% 19indirim

Yabancıların Nezaketi

Ötekileştirmeye Karşı Gerçek Hayattan İyilik, Kardeşlik ve Dayanışma Öyküleri
  • 19,00 TL15,39 TL

    hopi kampanyası
    0,77 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu kitabın telif geliri Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanmıştır.


Her biri bir filme, romana, öyküye konu olabilecek, yüzümüzü süsleyecek gerçek yaşam öyküleri. Hayal gücümüz artık iyiliğe, kardeşliğe, dayanışmaya çalışmaz oldu. Bu yüzden öğrencilerim, eş dost bir araya geldik ve anlattık, derledik, toparladık bu öyküleri; iyilik, kardeşlik, dayanışma gerçek hayatta çoğalsın diye...


- Yusuf Eradam


Yabancıların Nezaketi eseri günümüzde kendi ellerimizle karartmış olduğumuz karanlık dehlizleri aydınlatmak için kaleme alınmış bir eserdir. Bu eser, Yusuf Eradam ve Yusuf Eradam’ın öğrencileri ve çevresindeki eşi ve dostunun ortak çalışmasıyla hazırlanmış öykülerden oluşmaktadır. İnsanlar, bu öyküleri okuyunca toplumda hala böyle duyarlı insanlar olduğunu görüyor ve toplumun kötü gidişatının iyiye dönmesi konusundaki umutlarını tazeliyor ve manevi bir güç ve enerji kazanıyor. Ayrıca bu eserin telif haklarından elde edilecek olan tüm gelirlerin Darüşşafaka’ya bağışlanmış olması bu insanların oturup da üç beş şey yazalım ve para kazanalım niyetinde olmadığının en büyük delilidir.

Yabancıların Nezaketi eserinde yer alan her bir öyküyü okudukça kendinizden ve yaşadığınız toplumdan utanç duyacaksınız. Çünkü bu eseri okudukça dostluğun kardeşliğin, birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin öneminin toplum tarafından nasıl yok edildiğine ve insanların karşısındakini yok sayarak nasıl sadece kendi çıkarlarını düşünen bir varlık haline dönüştürüldüğüne tanık olacaksınız. Okurlar, bu eserde toplumun bir parçası olarak yaşayan insanların günden güne nasıl ötekileştirildiğini okudukça hem şaşıracak hem de yazılı ve görsel basının hatta sosyal medyanın bu uğurda nasıl kullanıldığı hakkında fikir sahibi olarak ötekileştirme tuzaklarına karşı daha dikkatli olacaktır. Bu eseri, anne ve babaların mutlaka okuması ve çocuklarının toplum içerisinde ötekileştirilerek büyümesine karşı gereken tedbirleri alması gerekir.

Yabancıların Nezaketi eserinde yer alan öykülerin kurgu olmaması ve yaşanmış hikayelerden oluşması okurların bu eserden daha çok etkilenerek derin düşüncelere dalmasına neden oluyor. Bu eseri okuyan okurlar, toplumda yaşayan her bireyin yolunu kaybetmiş bir yolcu gibi yolunu bulmaya çalıştığını, ancak önüne konan işaret levhalarının yanlış yönü gösterdiği için bir türlü doğru yola girerek, istikametini belirleyemediğini anlıyor. Toplumda yaşayan insanlar, televizyon dizilerine verdiği değerin yarısını bu tip eserlere verse, televizyon dizileri hakkında yaptığı değerlendirmelerin yarısı kadar bu tip eserler hakkında konuşup, değerlendirme yapsa kendilerine doğru istikameti gösterecek işaret levhalarını mutlaka bulurlar. Bu eser ile okurlar, insanların artık hayal güçlerinin bile kendi çıkarları için çalıştığının ve kapitalist düzenin elinde bir oyuncak olduğunun farkına vararak büyük bir üzüntü duyuyor.

Yorum Sayısı: 1

İnsanlar, günlük hayatları içerisinde artık nefes alamayacak hale gelmişlerdir. Çünkü dünya artık menfaat dünyası olmuş ve para söz konusu olduğu zaman analık, babalık hakkı, evlatlık hakkı, kardeşlik hakkı, dostluk hakkı bile silinir olmuştur. Günlük hayat içerisinde dikkat ettiğimiz zaman iyilik, yardımseverlik, dayanışma gibi kavramların tümüyle önemini yitirmiş olduğunun üzülerek farkına varırız. Yabancıların Nezaketi eserinde bu durumun farkında olan öğrenci, öğretmen, veli ve toplumun...devamını oku

N
Nadir Akgün  -   16.06.2016