Yahya Kemal Beyatlı Yaşamı ve Yapıtlarını Okuma Kılavuzu
% 25indirim

Yahya Kemal Beyatlı Yaşamı ve Yapıtlarını Okuma Kılavuzu

  • 12,00 TL9,00 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Yahya Kemal Beyatlı, şiirimizin en çok tartışılmış şairlerinden biridir; hakkında pek çok yazı yazılmasına, kitap yayımlanmasına karşın, klasikler gibi hak ettiğince okunmadığı ve üzerinde pek düşünülmediği halde, herkesin bildiğini sandığı şairlerin başında gelir; Yahya Kemal konusundaki yargılar, genellikle gerçek eleştirel okuma bir yana, sıradan bir şiir zevkine bile değil, kuşaktan kuşağa aktarılan kulaktan dolma söylentilere dayanan yargılardır; bu nedenle de "son Osmanlı şairi ve gerici" küçümsemesinden "Türk şiirinin tanrısı" abartmasına değin düşünülmeden kullanılan sıfatlar nedeniyle, çoğu kez yanlış ya da eksik tanınan ve tanımlanan bir şairdir.

Yahya Kemal, ne "son Osmanlı ve gerici" bir sanatçıdır; ne de "şiirin tanrısı"dır. Abartılı olumsuz yargılara (kendisince haklı nedenlere dayanarak) yanıt vermekten kaçınması; abartılı olumlu yargılaraysa, yazdıklarına aşırı güvenen her şairin yaptığı gibi ses çıkarmayışı, onun çevresinde yıllar boyu genişleyen, yoğunlaşan gizemli bir hayranlık aylasının oluşmasına; Abdülhak Hamid'inkine benzeyen toplumsal bir "büyülemsellik" (karizma) kazanmasına yol açmıştır. Yahya Kemal'i gerçekten anlayabilmek için, onun hem yaşamını, hem tarihsel ilgili düşüncelerini, hem de şiirlerini, anlayarak okumak, öğrenmek gerekiyor.

Yahya Kemal Beyatlı/Yaşamı ve Yapıtlarını Okuma Klavuzu, okurlara, özlellikle şiirsever gençlere, Yahya Kemal'i anlatmayı amaçlıyor. Kitap, Yahya Kemal'in, geniş ve ayrıntılı yaşamöyküsüyle, "söylediği" şiirlerin ve "yazdığı düzsözlerinin eleştirel tanıtımı olmak üzere iki ana bölümde hazırlandı.

"Yaşamöyküsü" bölümünde şairin yaşam öyküsü, yapıtlarındaki temaların ve bakış açısının aydınlatılmasına yönelik olarak irdelenip tartışmalı kimi noktaların aydınlatılmasına; "Yapıtlarını Okuma Klavuzu" bölümüdeyse, Yahya Kemal'in şiir ve düzsöz yapıtları teker teker gözden geçirilerek, bunlar arasındaki ortak bakış açısının, dünya ve tarih görüşünün belirlenmesine, şiirlerin ve düzsözlerinin güzelduyusal (estetik) ve uygulayımsal (teknik) özelliklerinin saptanmasına çalışıldı. Yahya Kemal Beyatlı / Yaşamı ve Yapıtlarını Okuma Kılavuzu, şairin yapıtlarını okurken el altında bulundurulması gereken bir kitap.
(Arka Kapak)

Araba Sevdası

Araba Sevdası

Kemal Bek

6,21 TL
Karacaoğlan

Karacaoğlan

Kemal Bek

6,21 TL
Nutuk (Cool)

Nutuk (Cool)

Kemal Bek

6,9 TL
Araba Sevdası

Araba Sevdası

Kemal Bek

3,96 TL
Jön Türk

Jön Türk

Kemal Bek

2,42 TL
Kaşağı

Kaşağı

Kemal Bek

1,38 TL
Mermer Tezgah

Mermer Tezgah

Kemal Bek

1,38 TL
Şiirden Eleştiriye

Şiirden Eleştiriye

Kemal Bek

2,62 TL
Yorum Sayısı: 1

Yahya Kemal üzerine pek çok araştırma ve monografi çalışması mevcut ancak bu eser en öz ve açık bir inceleme ortaya koyuyor. Yahya Kemal in eserleri ve sanatı onun hayatından yola çıkılarak çözümlenmiş. Okunmalı diyorum.

S
Sercan Ceylan  -   26.04.2016