Yakın Tarihimizde Cami Kıyımı

Yakın Tarihimizde Cami Kıyımı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yakın tarihimizde Selçuklular Beylikler ve Osmanlılar devrine ait; on bin kadar cami, mescit tekke medrese imaret türbe ve sıbyan mektebi gibi hepsi tek tek çok önemil birer kültür mirası olan milli varlıklarımız yok edilmiştir.


Bu kitapta o eserlerin binden fazlasına dair bilgiler ve belgeler var... Bu vatan topraklarının bize ait olduğunu gösteren o hüccetler o tapu senetleri acaba niçin yok edildiler? Niçin binlerce cami kapatıldı satıldı veya kiraya verilerek gayesi dışında yanlış hatta çirkin işlerde kullanıldı? Depo, sevkiyat merkezi düğün salonu CHP ocağı spor kulübü lokali saz evi ahır hatta meyhane haline getirildi? Bu eserler titizlikle bakılmaları korunmaları ve restore edilmeleri gerekirken niçin kıyıma tabi tutuldular? Bu kıyım 1950-60 arasında da devam ederek yol açma bahanesiyle nice tarihi caminin temellerine kadar yıkılmasına sebep oldu?


Dört bölümden meydana gelen bu eserde, yok edilen cami ve tarihi vakıf binaları ile ilgili bilgiler, belgeler, fotoğraflar ve görüşler yer almaktadır. Bu kitabın, bir başlangıç olacağını, tarihçilerin ve araştırıcıların, bu konuda daha derin ve geniş ilmi, sistematik çalışmalar yapacaklarını ümit ve temenni ediyoruz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.