• Yandaş% 25indirim
    Yandaş
    Yandaş

Yandaş

  • 29,00 TL21,75 TL

    hopi kampanyası
    1,09 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tek bir seçim
Seni dönüştürebilir


Tek bir seçim
Seni yok edebilir


Tek bir seçim
Kim olduğunu belirler


Birinin korkularını çekip aldığınızda, merhamet duygusunu da almış olursunuz.


Tris Prior'ın bir zamanlar inandığı topluluk sistemi çöküşün eşiğinde. Bu nedenle Tris, yeni bir dünya keşfetme fırsatını tereddütsüz kabul ediyor. Çünkü Tobias'la birlikte çitlerin ötesinde yalanlardan, iç içe geçmiş ilişkilerden ve acı hatıralardan uzak, yeni bir hayat kurma şansı olabilir. Oysa Tris'in öğreneceği gerçekler, ardında bıraktıklarından çok daha tehlikeli. Bildiği her şey anlamını hızla yitirirken, Tris insanın karmaşık doğasını anlamak için savaşmak zorunda. Tabii cesaret, dostluk, fedakârlık ve aşk gibi imkânsız seçimlerle de karşı karşıya.

            Veronica Roth, Yandaş eseri divirgent serisinin üçüncü kitabı olup, serinin kilit noktasını öğrenmek açısından oldukça önemli bir eserdir. Okurlar, bu eseri okurken kimi yerde öyle sıkılacaklar ki eser hiç ilerlemiyor hissine kapılacaklar. Kimi yerde de oha yani demekten kendilerini alamayacaklardır. Seriyi takip eden okurlar, bu eserde Peter, Christina ve Caleb’i yakından tanıma imkanına kavuşacaklar. Seriyi takip etmeyenler için illada okunması gereken bir eser değildir ama seriyi takip edenler için olayların akış takibi yönünden mutlaka okunması gerekir. Eserin bazı yerlerinde olayların karmaşık bir hal alması yetmiyormuş gibi bir de yazarın dilinin karmaşıklaşması işin tuzu, biberi oluyor ve okuru epeyi bir sıkıyor. Yazarın, serinin diğer eserlerinde olayları tasvirdeki başarısına bu eserde pek rastlanılmayınca okurlar, hayal kırıklığı yaşıyorlar.

            Hayatın her insanın üzerinde etkili olan silahı kırıcılıktır. Hayat, şu dünyada zengin ya da fakir olsun, makam sahibi olsun ya da olmasın herkesin gönlünü kırabiliyor. Bu kırgınlıklar karşısında insanlara düşen ise olgunlaşarak iyileşmek oluyor. Veronica Roth, Yandaş eserinde okurlarına, hayat hepimizi kırıyor ama bu kırgınlıkları iyileştirmeyi başarabiliriz. Hatta birbirimizi bile iyileştirebiliriz diyerek aslında hepimize ince bir mesaj gönderiyor. Günümüz insanlarının her düşene bir tekmede kendisinin vurduğu düşünüldüğü zaman bu ince mesajın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılır. İnsanı kendine karşı yabancılaştıran en önemli hastalık gururdur. Hayatta gurur yapan insanlar, kendilerini hiçbir zaman tanıyamaz ve kendi içlerine inerek kendilerini yaşayamaz. Kendilerini yaşayamayan insanlarda, hayatın lezzetini almaz. Yazar, eserinde gurur insanı kendine karşı körleştirir diyerek bu tehlikeye karşı okurlarını uyarmıştır.

            Ülkemizde okurların genel bir davranışı vardır. Bir eseri okumaya başladıkları zaman hemen bir son sayfaya göz gezdirir ve ondan sonra okumaya devam ederler. Veronica Roth, Yandaş eserini okurken sakın ola böyle bir şey yapmayın. Çünkü eserin gerçek gizemi son sayfaya gizlenmiş ve baktığınız takdirde bu eseri kesinlikle yarıda bırakırsınız.  

Veronica Roth, 1988 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Yazar, Uyumsuz üçlemesi ile edebiyat alanında sesini duyurmuş ve bu eseri New York Times çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır.

Yorum Sayısı: 1

Veronica Roth, Yandaş eserinde üzerinde çok düşünülecek ve sabahlara kadar sohbet edilecek bir hikaye ile okurlarını buluşturuyor. Bu eser, aslında insanın, yaşam karşısında ne kadar mücadeleci bir yapıya sahip olduğunun da kanıtıdır. Çünkü eserde, kahramanımızın yaşamda inandığı tüm değerler çöküntüye girmesine rağmen kahramanız, çöküntüye girmiyor ve kendisine yeni bir yaşam kurmak için yeni bir mücadelenin içerisine girmeye hazırlanıyor. Kahramanımızın, insanoğlunun o anlaşılması güç hatta...devamını oku

T
Taha Doğan  -   16.06.2016