• Yaprak Fırtınası% 29indirim
    Yaprak Fırtınası
    Yaprak Fırtınası

Yaprak Fırtınası

1982 Nobel Edebiyat Ödülü
  • 13,00 TL9,23 TL

    hopi kampanyası
    0,46 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü

Ürünün diğer resimleri

Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

1955 yılında yayımlanan Yaprak Fırtınası, Latin Amerika edebiyatında “büyülü gerçekçilik” diye anılan akımın ustası Gabriel García Marquez’in ilk önemli yapıtı. Bu uzun öykünün vurgulanması gereken bir özelliği de, Marquez’in yalnızca Yüzyıllık Yalnızlık değil, daha sonraki yapıtlarının da arka planını oluşturan düşsel Macondo kasabasının ilk kez bu kitapta ortaya çıkmış olması.


Dev bir muz şirketinin sömürüsünden artakalan çürümüşlük kokusunun kol gezdiği bu kasabada yapılmaması gereken bir cenaze töreninin öyküsü anlatılıyor. Tüm kasaba halkının nefret ettiği garip bir doktor ölmüş, yaşlı bir emekli albay da, sırf ona vermiş olduğu bir sözü yerine getirmek için halkın karşı koymasına rağmen yanında kızı ve torunuyla birlikte onu defnetme çabasına düşmüştür. Tıpkı Sophokles’in hoşgörüye dayalı bir ortak yaşamı ve birey haklarını savunduğu, bir direniş örneği gösteren ölümsüz tragedyası Antigone’de olduğu gibi. Cenazenin hazırlık aşaması ve Macondo’nun çeyrek yüzyıllık masalsı öyküsü, yarım saatlik bir süre içinde ve geriye dönüşlerle, bu üç kişinin farklı görüş açılarından anlatılmakta. Olağanüstü düş gücünün ürünü olan bu kitap, mucizeler yaratabileceğini çok iyi bilen bir yazarın usta işi yalın anlatımıyla sunulmuş bir başyapıt.


Gabriel Garcia Marquez, Yaprak Fırtınası eseri yazarın ilk eseri olup, sade ve yalın anlatımı ve başarılı kurgusu ile ses getirmeyi başarmıştır. Eser, içeriğinde kısa hikayeler barındırmakla birlikte esere adını veren Yaprak Fırtınası en iyi hikayelerden biridir. 1955 yılında yayımlanan eserin orijinal adı La Hojarasca’dır.  

Gabriel Garcia Marquez, Yaprak Fırtınası eserinde aynı olayı üç kişinin gözünden değerlendirmiştir. Bu hikayeye aynı olaylar çerçevesinde dönüyor havası katsa da insanların olaylara bakış açılarındaki farklılıkları görebilmek ve tahlil edebilmek için okunması gereken güzel bir edebi eserdir. Üstelik yazar, bu üç kişiden birinin çocuk olmasını sağlayarak çocuklarında bir dünyası ve dünyasına göre olayları yorumlama kabiliyeti olduğunu okura göstermiştir. Çocukları hele de ölüm gibi olayların dışında tutmaya çalışan günümüz dünyasında yazarın kahramanlarından birini çocuk seçmesi muhteşem bir zekanın ürünüdür. Eserde kahramanlara dikkat edildiği zaman baba, kız ve torun olarak seçilmiştir. Yazar, burada da üç neslin aynı olaya bakış açısını kaleme alarak nesiller arasındaki görüş farklılıklarını ortaya çıkarıyor. Böylelikle yazar, okuyucuya bol bol tahlil ve gözlem yaptırmış oluyor. Bu eseri okuyan her okuyucu kesinlikle kendini farklı hissedecektir.

Gabriel Garcia Marquez, Yaprak Fırtınası eserinde topluma kendini kabul ettiremediği için dışlanan ve nefret edilen bir doktorun cenaze törenini konu almaktadır. Doktor ölünce kasabada hiç kimse onun cenazesini kaldırmak istemez. Ancak kasabada yaşayan albay, doktora vermiş olduğu sözü tutmak için doktorun cenazesini kaldırmak isteyince kasaba halkının tepkisiyle karşılaşır. Albayın, kızı ve torunuyla birlikte cenazeyi kaldırmak için yaptığı hazırlıklar, bu üç insanın gözünden farklı bakış açılarıyla okura aktarılmaktadır. Nekrofobik yani ceset korkusu olan insanların mutlaka okuması gereken bir eserdir. Çünkü bu eseri okuduktan sonra saplantı haline getirdikleri ceset korkusunu üzerlerinden atabileceklerdir. Yazarın tamamen zeka ürünü olan esprilerinin de yer aldığı bu eseri okurken büyük bir zevk alacaksınız.

Gabriel Garcia Marquez, 1928 yılında Kolombiya’da dünyaya gözlerini açmıştır. Yazar, bir süre gazetecilik mesleği ile uğraştıktan sonra roman yazmaya başlamıştır. Yazar, yazmış olduğu eserlerinin korsan basımının aşırı olmasına tepki olarak eserlerinin kendi ülkesinde yayınlanmasını yasaklamıştır.

Yorum Sayısı: 5

Gabriel Garcia Marquez, Yaprak Fırtınası eserinde topluma ince mesajlar gönderdiği hikayesini farklı yaş gruplarından üç kişi üzerinden anlatmıştır. Bu durumda okurlara, aynı olaya üç farklı gözden bakma ve değerlendirme gibi büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca karakterlerin farklı yaş grubundan olması olayları anlatırken o yaşın genel özellikleri hakkında da önemli ipuçları veriyor. Yazarın, betimlemedeki ustalığını bu eserde de göstermesi olayları neredeyse canlı yaşamanızı sağlıyor. Yazar,...devamını oku

S
Semih Uçak  -   16.06.2016

Bu kitap beni oldukça yordu.. Kitap Macondo Kasabası'nda ölen, (bu kasaba Márquez'in diğer eserlerinde de görülüyor.) tüm halkın nefret ettiği garip bir doktorun yapılmaması gereken cenaze töreninin hazırlık aşamasını anlatıyor. Yani yaklaşık yarım saatlik bir süre, verdiği sözü yerine getirmek için cenaze törenini düzenleyen bir albay, kızı ve torununun gözünden üç farklı bakış açısıyla, geriye dönüşler ile anlatılıyor. İşte üç ağızdan anlatılan bu hikaye, okurken benim için tam bir kafa...devamını oku

İ
İrem @Mybookheaven  -   16.03.2016

Kitabın konusunda da öte olayları üç ayrı kişinin gözünden anlatılıyor olması ayrı bir keyif katıyor.

B
Burak Akgün  -   29.02.2016

3 karakterin ağzından dinliyoruz hikayeyi. Olay örgüsünü ben beğendim, anlatımı konunun çok çok önüne geçiyor. Güzelleştiren kesinlikle anlatımı.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   19.02.2016

Herkesin zevki kendine tabii ki ama Yüz Yıllık Yalnızlık'ın verdiği keyfin yanına bile yaklaşamadı benim için. Güzel betimlemeler var ama olay örgüsü gereksiz şekilde uzatılmış ve insanı sıkıyor.

M
Mert Erdem  -   08.02.2016