Yaratıcı Okul Düşünen Sınıflar

Yaratıcı Okul Düşünen Sınıflar

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, "Çocuğu sevmek demek onu en iyi şartlarda geleceğe hazırlamak demektir" sözleriyle cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz genç kuşakların özenle eğitilmeleri gerektiğini vurgulamaktadır. O gençler, ancak girişken, yaratıcı, üretken ve eleştirel düşünceye sahip oldukları takdirde ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine yükseltebileceklerdir. Bunun gerçekleşmesi de ancak yaratıcı okul kültüründe mümkün olabilir. İşte Nuray Sungur, "Yaratıcı Okul Düşünen Sınıflar" adlı yapıtında 21. Yüzyılın İlköğretim kurumunun görevlerini bireysel, toplumsal ve evrensel düzeydeki sorunların çözümüne etkili biçimde katılabilen bireyler yetiştirmek şeklinde belirlemektedir. Bir ilkokulun ders programı, sahip olduğu bireylerin gelecekten neyi beklediğinin göstergesidir. Ailelerin okullardan beklentisi ne denli yüksek ise okullar da o denli gelişmiştir şeklindeki cümleleriyle Dr. Sungur, 21. Yüzyıldaki öğretim kurumlarının pedagojik çerçevesini çizmektedir.

Dr. Sungur, Yaratıcı Okul Düşünen Sınıflar adlı yapıtında geleceğin eğitim anlayışının anahtarlarını; her çocuk yaratıcıdır ve her çocuk zekidir sloganıyla vermektedir.

Yaratıcı okulun ders programı şunları içermelidir; yaratıcı ve üretken düşünce, uygulama ve diğer alanlarla ortaklık. Kavram öğrenme ve genelleme yapmak; kitapta felsefi, sosyolojik ve psiko-pedagojik perspektiften, "değişen dünyada değişen okul" kavramı irdelenirken gerçeğin tek boyutlu olmadığını, dünyadaki olay ve olguların birden çok nedenleri, birden çok çözümlerinin varolduğunu öğretmeninin, okulların sorumluluğu olduğunu vurgulamaktadır.

Nuray Sungur, bu çalışmasıyla öğretmen ve ebeveyne çocuğun yaratıcı niteliklerini tanıtmakta, onun varolan yetilerini geliştirme tekniklerini anlatmaktadır. Kitap geleceğin çocuğunun potansiyeli nedir ve nasıl eğitilmelidir? sorularına yanıt veren çok önemli bir çalışmadır. Tüm eğitimci, uzman ve ana babalara yararlı olacağı kanısındayım.
-Haluk Yavuzer-
(Arka Kapak)

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.