Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararları Kapsamında Yeni Ceza Mevzuatı Yorumu ( Eylül 2004 - Temmuz 2008 )
% 2indirim

Yargıtay Ceza Genel Kurulu Kararları Kapsamında Yeni Ceza Mevzuatı Yorumu ( Eylül 2004 - Temmuz 2008 )

  • 125,00 TL122,50 TL

    hopi kampanyası
    6,13 Paracık
    Babil.com'da 60> TL ve üzeri ücretsiz kargo kampanyası
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Elinizdeki eser Yargıtay Ceza Genel Kurulu nun, 2004 Eylül ila 2008 Temmuz -dahil- kararların derlemesi olup, serisinin altıncı kitabını oluşturmaktadır.


Eserin hazırlanma amacı; gerek öğretinin, gerekse uygulamanın ilk elden, yargının konuya bakış açısı hakkında bilgilendirilmesidir.


1 Haziran 2005 tarihinde başlayan Yeni Ceza Hukuku dönemi, uygulamacıları bir çok sorunla karşı karşıya bırakmış, bu dönemde gerek uyarlama yargılaması ile yeni yasaların lehe hükümlerinin uygulanması zorunluluğu, gerekse bunların uygulanmasındaki yöntem, yoğun şekilde yargı organlarını meşgul etmiştir. Bu süreçte; intikal eden uyuşmazlıklarla ilgili olarak sorunların çözümünde başvurulacak yöntemler, Yargıtay Ceza Genel Kurulu nca her yönüyle tartışılarak uygulamaya ışık tutulmaya çalışılmıştır.


Eserin hazırlanmasında Yeni Ceza Hukuku Normları esas alınmış olup; ilk bölümde 5237 sayılı Yasaya, ikinci bölümde 5271 sayılı Yasaya, üçüncü bölümde 1412 sayılı Yasanın 5320 sayılı Yasanın 8. maddesi uyarınca halen yürürlükte olan hükümlerine, son bölümde ise Özel Ceza Yasaları olarak adlandırılan, tamamlayıcı ceza hukuku normlarına ilişkin kararlara yer verilmiştir.


Esere dahil edilen kararların başına ait olduğu konuyu gösterecek şekilde bir özet eklenerek; söz konusu kararlar en son tarihliden eski tarihliye doğru olacak şekilde sıralanmışlardır.


Öte yandan, kararların aslına sadık kalındığından, karşı oylardaki görüşler de eserde yer bulabilmiştir. Kullanım kolaylığı açısından kitabın sonuna; yasalara göre, maddelere göre ve kavramlara göre arama dizinleri eklendiği gibi, daha öncekilerden farklı olarak ilk kez kararlar fihristi de oluşturulmuştur.


Arama cetvelleri ve dizinde atıfta bulunulan sayı, sayfa numarasını değil, kararların başında yer alan karar sıra numarasını gösterdiğinden, kullanım sırasında bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.


Gereksiz tekrarlardan kaçınmak adına, kitaba aynı nitelikteki kararlardan sadece birer örnek konulmuş, benzer kararlara ise ya atıf yapılmış, ya da o kararın farklılık arz eden bölümünün aynen alınmasıyla yetinilmiştir.


1 Haziran 2005 tarihinden sonra da yasal değişikliklerin yapılmış olması nedeniyle, bir kısım kararların yorumlanmasında söz konusu değişikliklerin göz önüne alınması zorunluluğu doğmuş bulunduğundan, dipnotlarla bu konulara dikkat çekilmiştir.


Kararların oluşum süresinde katkısı bulunanlara ve eseri Türk Yargı dünyasına kazandıran herkese teşekkürlerimizi sunarız.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.