• Yaşamak% 38indirim
    Yaşamak
    Yaşamak

Yaşamak

Bütün Eserleri 2
  • 14,00 TL8,68 TL

    hopi kampanyası
    0,43 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Yeni Türkçe’de ki hatıra türünün en yetkin örneklerinden biri olan Yaşamak, toplumsal olarak bir ışığa dönüştürmek istediğimiz acıya, bireysel bir dünyada aydınlık sağlamaktadır.

Zarifoğlu, çevremizde gelişen olayların gözümüzü yorduğu ve bizim, hayatın bütünsel akışıyla olan bağlarımızı güçlükle koruduğumuz dönemde, o bağlara canlılık veren birkaç şairimizden biridir.

Yaşamak, şiirindeki derinliğin yol açtığı açılım getiren ve şaire ait iç dünyanın zenginliğini gözler önüne seren bir eserdir.
Şair, yaşamayı varlık ve oluşun özüne dokunan bir derinlik içinde algıladığı ve arka planındaki hikmetle anlaşarak yaşadığı için, aynı hikmetin onun anlatımında parıldaması pek tabiidir.

İşaret Çocukları

İşaret Çocukları

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Serçekuş

Serçekuş

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Menziller

Menziller

Cahit Zarifoğlu

6,2 TL
Hikayeler

Hikayeler

Cahit Zarifoğlu

8,06 TL
Korku ve Yakarış

Korku ve Yakarış

Cahit Zarifoğlu

6,2 TL
Kuşların Dili

Kuşların Dili

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Mektuplar

Mektuplar

Cahit Zarifoğlu

8,06 TL
Motorlu Kuş

Motorlu Kuş

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Gülücük

Gülücük

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Küçük Şehzade

Küçük Şehzade

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL

Cahit Zarifoğlu, Yaşamak eseri anı türünde bir eser olup, anı türünde eserleri sevenlerin mutlaka okuması gereken bir edebi yapıttır. Şair, bu eserini yaşamış olduğu anılarını kısaca kaleme alarak oluşturmuştur. Şair, bu eserinde yer alan her bir şiirini ince duygularla donatarak okurlarının yüreğine hitap etmektedir. Bu eserde, şairin özellikle Ankara hakkında yazdıkları ilginizi çekecektir. Ayrıca bu eser, şairin günlüklerinin bir yansıması olduğundan hayranlarının onu yakından tanıması için büyük bir fırsattır. Şair, bu eserinde okuru oluşturmuş olduğu duygu girdabının içine çekmeyi başarıyor. Şair, bu eserinde de kalbinden geçenleri akıl süzgecinden eleyip bir şekilde duygu yüklü cümleler kurabiliyor.
Cahit Zarifoğlu, Yaşamak eseri, gereksiz detayların olduğu sıradan bir anı eseri değildir. Edebiyatımızda derin izler bırakmış ve bu izlerin peşini daha nice kuşakların takip edeceği büyük bir şairin anılarıdır. Bu anıların hepsinde ayrı bir güzellik ve ayrı bir ders vardır. Şairin bu eserini okuyanlar, yaşamı her yönüyle kucaklayabilmek ve her yönüyle özümseyebilmek için ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir. Şairin bu eserini okuyanlar, hayatta o kadar çok acının olacağını görecek ki yüreği ve vicdanı olan insanların bu acılar karşısında nasıl yaşadığına bile şaşıracak.
Cahit Zarifoğlu, Yaşamak eseri bir şairin hayat bakış açısının nasıl olduğu, olayları nasıl değerlendirdiği gibi konularda okurlarını fikir sahibi yapıyor. Dünyada her şeyin bir özü olduğu gibi şiirinde özünün Cahit Zarifoğlu olduğu bu eser okunduğu zaman çok rahat görülüyor. Anı türünde eser okumayı sevmeyenler bile Yaşamak eserini okuduktan sonra fikirlerini değiştireceklerdir. Bu eserde okurlar, hem sevgiyi hem de sevgisizliği, hem umudu hem de umutsuzluğu, hem acıyı hem de sevinci, kısacası bir insanın yaşamında ne varsa hepsini bulacaklardır. Şair, bizim günlük yaşantımızda basit olaylar diyerek önemsemediğimiz olayları o kadar şahane kaleme alıyor ki insanın bir daha bu tür olaylara basit demeye dili varmıyor.
Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında memur bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da dünyaya gelmiştir. Şiir yazmaya lise yıllarında başlayan şairin, önce öğrenim gördüğü lisede çıkan hamle dergisinde şiirleri yayınlanır. Daha sonra ise şiirleri İstanbul dergilerinde yer bulmaya başlar. Şair, içine kapanık, inatçı, dalgın bir karaktere sahip olsa da keskin zekası ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır.

Yorum Sayısı: 4

Cahit Zarifoğlu hem Türkiye'de islamcılık düşüncesi hem de modern türk şiiri açısından çok önemli bir isim. Yaşamak ise türünün nadir örneklerinden biri olan içerik bakımından olduğu kadar biçim bakımından da özgün bir hatırat/otobiyografi. Hem bu orijinalliği hem Zarif Şair'in dünyasına bir kapı açması sebebiyle oldukça önemli bir eser.

B
Bilal Degirmenci  -   04.02.2016

Kendi dünyanızda bir yolculuğa çıkmak ve bu yolculuk esnasında bilinmeyen yönlerinizi keşfetmek istiyorsanız Cahit Zarifoğlu, Yaşamak eserinden mutlaka istifade etmelisiniz. Bu eserinde de diğer eserlerinde olduğu gibi verilen mesajları algılamak için özel bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. İnsanlar, en yakın dostlarıyla bile günlüğünü paylaşmaya cesaret edemezken yazar, bu eseri ile günlüğünü okurlarına açmıştır. Bu eserin içeriğinde en çok hoşunuza gidecek bölümler, Necip Fazıl ile olan...devamını oku

V
Vedat Murathan  -   16.06.2016

Bu kitabı okuyup sarıkamışı yaşamak diye birşey var.

A
Abdulsamet Karakaya  -   22.03.2016

Zaten şiirleri muhteşem ama şunu da söylemek gerekir. Bu kitap Cahit Zarifoğlu'nun anılarından oluşuyor, önemli ve değerli bir kitap.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016