Yaşamın Ucuna Yolculuk
% 28indirim

Yaşamın Ucuna Yolculuk

Bütün Yapıtları
  • 9,00 TL6,48 TL

    hopi kampanyası
    0,32 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tezer Özlü, bir başka kutupta kendisiyle aynı yazgıyı paylaşan Oğuz Atay gibi, beklenmedik bir anda edebiyatımızdan demir aldı. Yazar ile sahici efsanesini birleştiren bu anlatı, hem yoğun bir vasiyetname niteliği taşıyor, hem de hayata ender görülen acılıkta bir perspektiften tanıklık ediyor. Tezer Özlü, Türk edebiyatının gamlı prensesi. Yayınevinin notu: Bu kitap, yazarın Almanca kaleme aldığı "Auf dem Spur eines Selbsmords" (Bir İntiharın İzinde) adıyla 1983 Marburg Yazın Ödülü'nü alan metnin Türkçesidir. Bu kitap dilimizde, yazarı tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk (1984) adıyla bir anlamda yeniden yaratıldı.


Çocukluğun Soğuk Geceleri

Çocukluğun Soğuk Geceleri

Tezer Özlü

4,32 TL
Kalanlar

Kalanlar

Tezer Özlü

5,04 TL
Eski Bahçe - Eski Sevgi

Eski Bahçe - Eski Sevgi

Tezer Özlü

5,76 TL
Her Şeyin Sonundayım

Her Şeyin Sonundayım

Tezer Özlü

9,6 TL
Zaman Dışı Yaşam

Zaman Dışı Yaşam

Tezer Özlü

4,32 TL

Tezer Özlü, Yaşamın Ucuna Yolculuk eseri bir bakıma vasiyetname de sayılabilir. Yazar, bu eserinde yaşadığı acılar sonunda ruhunun ıstıraplara nasıl sürüklendiğini, hayatta kendine ne tür şeylerin sıkıntı verdiğini, yaşadığı depresyonları ve toplum hakkında ki düşüncelerini farklı pencereden okurlara aktarmaya çalışmıştır. Bir insanın ruhu acılar içinde kıvransa bile ölümü hayatının tek hedefi haline getirerek neden intihar etmek ister? Bir insan intihar edip öldüğü zaman ruhunun tüm acıları diner mi? Okurlar, bu eseri okurken bu soruları kendi kendine sormadan edemiyor. Yazar, bu eserinde olayları derinlemesinin de derinine inerek öyle bir irdeliyor ve okuru öyle bir rahatsız ediyor ki okurun hiç beklemediği anda adeta Osmanlı tokatını beş parmağının izi çıkarcasına okurun suratına patlatarak onları afallatıyor.

Tezer Özlü, Yaşamın Ucuna Yolculuk eserini okuyan okurlar, herkes gibi kendilerinin de yaşamın ucuna bir yolculuk yaptığının ve zamanı geldiğinde o ucun ötesine geçeceğini bir kez daha hatırlıyor. Yazar, bu esere acıklı ruh halini çok fazla yansıttığı için bazı okurlara bu eser çok ağır gelebilir ve onları bunalıma iterek depresif bir dönem geçirmelerine bile neden olabilir. Eseri okuyanlar, bunun bir abartı olmadığını çok iyi bilirler.

İnsanlar, yaşlandıkça hayattan soğur ve ölüm ihtiyarları artık korkutmaz. Onlar, yaşayacaklarını yaşamış, varacakları hedefe varmış ve artık bir maçın uzatmaları gibi onlar da uzatmaları oynuyorlardır. Bir maçta futbolcular, uzatma dakikalarının bitip, hakemin son düdüğü çalmasını nasıl isterse, ihtiyarlarda hayatta uzatma dakikalarının bitip, Azrail’in kapılarını çalmasını öyle istemektedir. Peki, yaşlandıkça biz gerçekten hayattan soğuduğumuz için mi ölümü bekliyoruz? Bu sorunun cevabının karşılığı Tezer Özlü, Yaşamın Ucuna Yolculuk eserinde hayır oluyor. Çünkü yazara göre biz, ihtiyarlayınca hayattan soğuduğumuz için değil, insanlardan soğuduğumuz için ölümü bekliyoruz. İnsan şöyle bir durup düşündüğü zaman yazarın sonuna kadar haklı olduğunu görüyor. Biz farkında olsak da olmasak da her geçen gün insanlardan biraz daha soğuyoruz.

Tezer Özlü, 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar, 43 yıllık kısa ömründe arkasında bıraktığı üç farklı eseriyle edebiyat dünyamızda ayrı bir yer edinmiştir.

Yorum Sayısı: 4

Yaşamı sorgulayarak yaşayan insanlar, dünyada olup bitenlere anlam veremedikleri için kendi içlerinde yaşamayı tercih ederler. Tezer Özlü, Yaşamın Ucuna Yolculuk eserinde kendi içerisinde yaşamayı tercih eden bu insanların dili olmuştur. Bu eseri okuduktan sonra kendinizi dayak yemiş gibi hissediyorsunuz. Çünkü yazar, eserinde iç dünyanıza giriyor ve iç dünyanızda büyük sarsıntılara neden oluyor. İnsan olarak kendinizi her şeyin üstesinden gelebilecek kadar güçlü hissetinizde bu eseri okuduktan...devamını oku

N
Nagihan Bardas  -   16.06.2016

geç keşfettiğim, leziz bir anlatıma sahip, kıymetli bir yazar...

B
Burçak Bilgin  -   12.02.2016

Senelerdir bıkmadığım defalarca okuduğum , hayata bakış açımı değiştiren ve en önemlisi daha iyi anlamamı sağlayan kitap

B
Buse Geçer  -   19.09.2016

Tezer Özlü' yü keşfetmek için atılacak en büyük adımlardan biri, belki de en büyüğü. Karanlıkta savrulan sayısız kelime, düşünce; ama bunların aksine okumayı bitirdiğinizde elinizde kalan sonsuz bir ışık, siz fark etmeden ruhunuza sızan bir kadın.

N
Nihan Çebe  -   22.06.2016