Yaşar Nezihe Bükülmez
% 13indirim

Yaşar Nezihe Bükülmez

  • 28,00 TL24,36 TL

    hopi kampanyası
    1,22 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yaşar Nezihe Bükülmez, 29 Ocak 1882 (17 Kanun-i sâni 1297) tarihinde Şehremeni semti Baruthane yokuşunda harap bir evde dünyaya geldi. Şairenin kendisinden bahseden kaynaklarda doğum tarihi farklı gösterilmektedir. Bu farklılıkları Rumî yılın Miladî yıla çevrilmesinde ortaya çıkan hatalar olarak kabul edebiliriz. Gerek Yaşar Nezihe'nin Taha Toros'a teslim ettiği kendi hal tercümesinde gerekse Feryadlarım'da verilen tarihlerin aynı olması onun 29 Ocak 1882'de doğduğu kanaatini güçlendirir.


Babası Kadri Efendi, şehremanetlerinde hademe idi. Rivayete göre Kadri Efendi'nin aile kökleri İmam Zeynelabidin'e kadar uzanmaktadır. Annesi (Kadri Efendi ile evlendiğinde ismi beğenilmeyerek Eda'ya çevrilen) Kaya Hanım, Kırım-Bahçesaraylı bir aileye mensuptur.


Yaşar Nezihe beş çocuklu bir ailenin üçüncü ve yaşayan tek çocuğudur. Küçük yaşta ölen kardeşlerinin akıbetine uğramasın diye kendisine Yaşar Zeliha adı verilmiştir. Fakat Nezihe Hanım'ın ilk eşi Atıf Zahir Efendi, onun isminden hoşnut olmayarak “Yaşar Zeliha”yı “Yaşar Nezihe”ye çevirir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.