Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı)
% 21indirim

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı)

Bütün Eserleri 1
  • 14,00 TL11,06 TL

    hopi kampanyası
    0,55 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Mutlak tutkusuyla yarışırcasına, dünyanın dört bir yanında, kendini serüvenden serüvene atan Hemingway, fırtınalarla dolu yaşamına yön veren karakterini, bir bakıma bu romanıyla özetlemiş gibidir. Büyük yazar, sert, acımasız fakar bir o kadar dokunaklı bir yazgıyı, yaşlı bir balıkçının okyanusta geçen birkaç günüyle özdeşleyerek, yalın, yoğun ve çarpıcı bir başyapıt koymuştur ortaya.  İlk yayımlandığından bu yana, bütün ülkelerde artan bir ilgiyle okunan Yaşlı Adam ve Deniz, yazarın Nobel Ödülü kazanmasında birinci etken sayılmaktadır. Roman filme de alınmış, ünlü aktör Spencer Tracy'nin oyunuyla dünya sinemalarında olay yaratmıştır.


Yaşlı Adam ve Deniz, Hemingway'in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream'e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikayesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykellemiştir.


Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz eseri yaşlı bir Kübalı balıkçının, kılıçbalığıyla girişmiş olduğu oldukça zor mücadeleyi anlatmaktadır. Bu eser ile yazar, edebiyat dünyasına adını ölümsüz harflerle yazdırmıştır. Günümüzde insanlar, oldukça zor yaşam koşulları ile mücadele etmekte ve yaşam mücadelesini verirken çoğu zaman umutsuzluğa düşmekte ve yaşam karşısında nasıl davranacağını bilememektedir. İnsanlar, bu eseri okuduktan sonra yaşamında, yaşlı balıkçının, kılıçbalığıyla girişmiş olduğu gibi bir savaş olduğunu ve yaşlı adamın oldukça zor koşullara düşmesine rağmen umutsuzluğa düşmemesi gibi insanlarında yaşam karşısında vermiş olduğu savaşta umutsuzluğa düşmemesi ve cesaretli olması gerektiğini öğreniyor.

Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz eserinde insanların dünyaya yaşam karşısında yenilmek için gelmediğini, insanların yaşamlarında hangi zorlukların içerisine düşerse düşsün mahvolana kadar savaşması gerektiğini vurgulayarak okurlarına, yaşam karşısında güç veriyor. Yazar, eserinde yaşlıların erken uyanmasının ölüm korkusuyla bir ilgisi olup olmadığını da incelemiştir. Yaşlılar, yakın bir zaman içerisinde öleceğini bildiğinden erken uyanarak günlerini mi uzatmaya çalışıyorlar şeklinde bu konu ile ilgili okurlarına ufuk açıcı bir soru sormuştur. Yazar, insanların borç almaları ve bunu bir alışkanlık haline getirmeleri konusuna değinerek; “İnsanlar, bir kere borç almayı kendilerine adet edindiler mi ondan sonra dilenmeye bile başlarlar.” demiştir.

Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz eserinde insanların kendilerine hayatta idealler koyarken ulaşabilecekleri idealler koymaları gerektiğini, ulaşamayacağı ideallerin peşinden koşmalarının hayatlarını boşa geçirmekten başka bir işe yaramayacağını vurguluyor. Yazar, eserinde hayatta her şeyin birbirini öldürdüğü gibi insanında insanı öldürdüğünü söylüyor. Yazar, bu tespitinde pek de haksız sayılmaz. İnsanlar, her gün birbirlerine karşı ayak oyunları oynayarak birbirlerini strese sokmalarının başka ne tür açıklaması olabilir ki? Yazar, eserinde insanlara hayatlarını çok dikkatli yaşamalarını ve talihlerini kaçırmamalarını tavsiye ediyor. Sonuçta, talihin insanın ayağına ne zaman ve nasıl geleceği hiç belli olmuyor. İnsanların bu eserden çıkarmaları gereken en önemli sonuçlardan biride ellerindeki işlerini adam gibi yaptıktan sonra kısmetin gelmesini beklemek gerektiğidir.

Ernest Hemingway, 1889 yılında Oak Park’ta dünyaya gelmiştir. Müzisyen olan annesinden müzik dersleri almıştır. İlk yazılarını ise lise yıllarında okul gazetesinde yayınlamaya başlamıştır. Bir gazetede kısa bir süreliğine çalışmış ve bu gazetede öğrendiklerim yazarlığımın temeli oldu demiştir.

Yorum Sayısı: 6

Yediden yetmişe herkesin okuması gereken bir eser.

E
Erdal Koyunsever  -   26.02.2016

Yaşlı balıkçı yine balığa çıkar.Bu defa av büyüktür ve küçük teknesiyle avın peşinden sürüklenip gitmektedir.Kitabı okurken elleriniz tuzlu sudan dolayı yanacak,gecenin soğuğunda üşüyeceksiniz.Karnınız açlıktan guruldayacak.Hazırlıklı olun ;)

G
Gamze Taşın  -   02.02.2016

Ernest Hemingway, Yaşlı Adam ve Deniz eserinin içeriğinde yer alan ihtiyar balıkçı ile kafanız o kadar uyuşacak ki bu ihtiyar balıkçı ile aranızda kan bağı olduğunu bile düşünebilirsiniz. Fazla vaktinizi almayacak olan bu eseri okumakla çok şey kazanacaksınız. Balık tutmayı sıkıcı olarak algılayanlar, ihtiyar balıkçı ile balık tuttukça aslında sıkıcı olmadığını anlayacaklardır. Akşam eve geldiğinizde yorgun düşmüşseniz ve kafa dinlemek istiyorsanız çerez niyetine bu eseri okuyabilirsiniz. Bu...devamını oku

H
Hale Bildirici  -   16.06.2016

Bu kitap sıradan bir hikayeyi anlatmıyor sadece bir olay değil sembolik bir eser.84 gündür balık tutamayan yaşlı balıkçının azmi inancı zorluklara karşın umudu ve en başında aralarındaki mücadele gereği düşmanı sayılan kılıç balığına karşı yavaş yavaş beslediği sevgi ve saygı okunmaya değer. “Yenilmedim aslında, belki biraz fazla açıldım, o kadar…” Yaşadığı sürece yenilmiş sayılmaz insan,umudu o naif başkaldırısı ile balıkçıdan öğrenecek çok şey var

S
Sinem Mutlu  -   01.03.2016

Kübalı bir balıkçı olan Santiago bir yelken balığı yakalar ve onunla beş gün süren yorucu bir mücadeleye girer.Aslında insanın doğayla mücadelesidir anlatılmak istenen sonunda doğa kazanır tabi. Hemingway İncilden ögeleri de işlemiş kitapta mesela Santiago ispanyolcada Aziz Yakup'a verilen isimmiş ve çile çekişi sembolize edermiş.

B
Burak Akgün  -   29.02.2016

Kitap; ihtiyar bir balıkçı olan Santiago’nun 84 gündür tek bir balık bile avlayamamasına rağmen umudunu hiç yitirmeyişini ve her türlü zorluğa karşı nasıl mücadele ettiğini konu alıyor. Başlarda biraz sakin olsa da ilerledikçe heyecan artıyor.

B
Burcu Balaban  -   11.02.2016