Adım Kitap

Tüm Yayınevleri
Yayınevi/Marka
8 öğeden 1-8 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 1
 • Fatih Sultan Mehmet

  Karton Kapak
  "İmam-Müslim'in olan Zeyd bazı mesail-i mühime-i şer'iyyeyi kütüb-i şer'iyyeden tayyü ihrac ve kütüb-i mezkuriye men'ü hark ü ihrak..." Bu "kütüb-i şer'iyyeyi hark ü ihrak" yani "şer'i kitapları yırtıp yakma" sözleri geçince babak yüksek sesle, "Ben hangi kütüb-i şer'iyyeyi yakmışım? Hasbünallah derim" dedi ve fetvayı sonuna kadar dinledi. Fetvanın okunması bitince: "Bu kararı hangi makam verdi?" diye Arif Hikmet Paşa'ya sordu. Arif Hikmet, "Meclis-i Milli" diye cevap verdi. Bunun üzerine babam. "Ya öyle mi?" dedikten sonra şu sözleri söyledi: Otuz üç sene millet ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakk'ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular." Burada babak sağ ayağını öne atarak: "Allah düşmanlarımı kahretsin" dedi. O zaman hepimiz birden "amin" dedik. Salonun içinde bu seda yükseliyor, bu "amin"e erkek sesleri de iştirak ediyordu. Acaba bendegan mı/hizmetçiler mi, yoksa babamın karşısında bulunan heyet azaları mı amin demişlerdi, bunu anlayamadık.
  5,52  TL8,00  TL
 • Mistik Metal

  Karton Kapak
  nice tereddütler besleniyorben açım o sıradaekmeği kasaba düzeyindekonferanslara batırıp yiyenfikir babalarının çocuğuhiç büyümeyecekninesi öyle söylüyor.hiçbir şey hiç değildir.ben ekmek içi boş besleniyorum.omuzlara zaman yüklenirkensatılacak her şeyi ele vererekvefayı yürek gibi sakladığınısöylemedin mi kimselere?ben hala kadıköy'ünrıhtımına yakın oturuyorum
  4,14  TL6,00  TL
 • Dewleta Dilan

  Karton Kapak
  Va ku ji qirejiya derudor dijwartir qirejiya hest ü ramane. Be dawin dagirkirina dilan. Qetliyama viyan ü evine.. Şere navxweyi e di navbera organan de berdewam dike. Pergalen şexsi, dilen bune putxane çaven kor-bın, hizren ji xwe çuyı, hesten hatine dizı, kemasiya dijwar ya betawşeya şexsiyete.. Irfan, ihsan, teqwa ü dewlemendiya derunı ya ku van tiştan aniye meydane kurbun xeybiyet ü şexsiyeta geheştı. Ewene hemu' Dest je berdin. Ewene muskil ü pirsgireken We ne. Jixwe, di ve dinyaye de li benda xilasbune de çend war welat civat ü şexs hene... Dive Em Wan rizgar bikin. Binerin filan cih ji hate "işxal" kirin. Ke de niha Wan rizgar bike? Hun dizanin lebele disa ji ya baş ew e kun hun we pirtuke nexwinin. Lewra ev kitabe ne behse Wan dike lebele behse We dike.
  10,35  TL15,00  TL
 • Fecir Işıkları

  Karton Kapak
  Ey üzerine ağır bir söz sorumluluk vahiy bırakılan insan! Yeni bir oluşa koyulmak için geceleyin uyan, kainatı seyre dal, düşün eşyanın ardındaki hakikati, tefekkür et bütün alemi, seninle uyanan sabah vaktindeki güneşi gör, sessiz ve derinden secdeye varan nehirleri, kıyamda saf saf durmuş ağaçları, rükuya varmış olan dağları ve çenelerinin üstünde sürünen hayvanları gör. Gör kainatın yeniden, nasıl dirildiğini! Bir filizin ekine duruşunu, bir ağacın bahara hazırlanışını, bir böceğin çiçekle buluşmasını, bir tırtılın kelebeğe kavuşmasını gör! Uyan artık, uyanma vaktidir bu dem. Yetmedi mi bu kadar uyumak? At o gözlerindeki mahmurluğu, içten bir yönelişle Rabbine yönel, temizle bilincini, şirkten arındır kendini, geceleyin kalk Kuranı yüklen (müzzemmil)! Çünkü sana gündüzün uzun bir yüzüş vardır .(73/7) (Muhittin Bozkurt) Eskiden, Kuranı sadece ibadetleri öğreten din kitabı zannederken, aslında hayatın her zerresinde olduğunu, her türlü ilimden bahsettiğini, insana ve hayata dair her şeyi anlattığını gördükçe yüreğimin coşkusu arttı. Mesela, sevgi diyordu Kuran. İnsanı anlatıyordu. Aile, ticaret, bilim, miras, sağlık ve daha birçok konu... İçinde sayısız konuyu taşıyan, başka bir kaynağa gerek duymaksızın anlaşılır bir şekilde hemen hemen her konudan bahseden, üslubuyla insanı büyüleyen bir kitaptı. Nasıl olur da yıllarca bu mükemmeliyetten uzak kalmışım ya da uzak tutulmuşum diye sorguladım kendimi. Artık Kurandı hayatı anlama kılavuzum. Hayatı Okumamın merkezine Kuranı koydum. Hayata dair referansı Kurandan aldım. Akıl ve kalp tutulmalarımda, manevi hastalığımın prospektüsü elimdeydi bundan böyle yaşayacağım güzel günler için. (Tülay Yıldırım Ede)
  6,90  TL10,00  TL
 • Söz Buğusu

  Karton Kapak
  Hikmetli sözler söylerdi. Şaşırırdım onun bilgeliği karşısında. Ne güzel sabrederdi. Hüzün dalga dalga hep gözlerinde gezinir, bizden gizlerdi üzüntüsünü. Sesimin dalgaları, titreyişleri, kırgın, küskün halleri onun yüreğindeki merhamet tellerini nasıl da titretirdi. Anlardı. Her şeyi anlardı. Yaslandın mı umut gibi, sardı mı dağ gibi olurdu. Göçler vardır. Çeşit çeşittir. Hicretler serilir önümüze olur olmadık zamanlarda. İşte bu iç göçleri yapmak için, yüreği eğitmek, nereye ve niçin gittiğinin bilincinde olmak gerekir. Anlamlı ve duyarlı yolculukların hicret eri. Nereye ve niçin gittiğini bilir. Nelerden, niçin vazgeçtiğinin bilincindedir. Yürüyüşleri O'nu bulmanın kutlu kapısına getirecektir. Bulmak için yollara düşer. Yol uzun, menzil uzaktır. Ama arayanlardır bulanlar, Yürüyüşler gece ve gündüz çileli seferler gibi sürüp gider... Gecelerin seferleriyle derin dualara gömülürken, yükleniriz gündüzün azığını... Geceler olmadan, gündüzün aydınlığı yansımaz gönül aynamıza. Gecenin bereketi, sağaltıcı, diriltici soluğu olmadan çıkamayız gündüzün uzun koşullarına... Nihayetinde bir gece yürüyüşü olan İsra, Miraçlara taşır, girdaplara dolanmış, hayatın yorgun sularında rotasını şaşırmış yüreklerimizi. Menzillere taşır. Bilinmezlerin odağından, bilinenin, yegane gerçeğin, sırlı aydınlıklarına taşır yüreklerimizi...
  3,45  TL5,00  TL
 • Rusya’nın Azerbaycan’da Hakimiyet Kurma Mücadelesi

  Karton Kapak
  Azeybaycan ve İran'ı hakimiyet altında tutmak isteyen Rusya'nın tarihinde Baltık, Karadeniz ve Hazar Denizi önemli yer tutmaktadır. Azerbaycan ve güzeyindeki İran'ı hakimiyetine almak isteyen Rusya için Hazar bölgesi siyasi ve ekonomik bir önem arz etmektedir. Çarlık Rusyası'nın, İran'a silah zoruyla kabul ettirdiği Gülistan Anlaşması, uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek imzalanmış ve sadece Rusya'nın çıkarları göz önünde bulundurularak düzenlemiştir. Bu anlaşmanın düzenlenmesi ve imzalanması sürecinde, Azerbaycan halkını ve hanlıklar yönetimini temsilen hiç kimsenin katılmadığı göz önünde bulundurulduğunda bu belgenin, meşruluğu tartışılmaktadır. Azerbaycan toprakları, Azerbaycan Türklerine sorulmadan, Rusya ve İran arasında bölünmüştür. Dolayısıyla, Kuzey Azerbaycan'ın Rusya'ya bağlanması, gönüllü olarak değil, silah zoruyla gerçekleşmiştir. Rusya'ya bağlanması, gönüllü olarak değil, silah zoruyla gerçekleşmiştir. Rusya, silah zoruyla ele geçirilen bu topraklarda kalıcı hale getirebilmek ve devam eden direnişleri durdurabilmek için, bu bölgede, yeni bir yönetim anlayışı uygulamaya başlamıştır.
  6,90  TL10,00  TL
 • Kalbe Düşenler

  Kalbe Düşenler

  Karton Kapak
  Söylediklerim yalnızca bir kalp taşkını sen asıl sustuklarımdan anla aşkımı...
  Temin Edilemiyor