Akademisyen Yayınevi

Tüm Yayınevleri
Yayınevi/Marka
71 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 5
 • Tarihi Çocuk Hikayeleri Serisi Orhan Gazi Han 6 - Oğlum Halil

  Karton Kapak
  Orhan Gazi'nin bir şey duyacağı yoktu. Hanımına gülümsedi, sırtını sıvazladı, yaşlı gözlerle ona baktı sonra kaldığı yerden devam etti. Nilüfer Hanım baktı ki söz bir işe yaramıyor, Orhan Gazi'nin koluna girerek biraz da zorla onu bahçeye doğru yürümeye zorladı. Bahçeye çıkınca Orhan Gazi kendine gelir gibi oldu. Derin derin nefes aldı. Sonra ellerini açıp; -Ya İlahi! Ey göklerin, yerin her şeyin tek sahibi olan yüce Allah'ım... Ben garip, aciz, günahkar bir kulunum. Benim senden bir şey istemeye yüzüm yok. Fakat Senden başka da gidecek kapım yok. Sen af dileyenleri af edersin... Tövbe edenlerin tövbesini kabul edersin. Ben seni seviyorum. Senin sevdiğin her şeyi seviyorum. Sevdiklerinin hürmetine, Senden isteyip de verdiklerinin hürmetine bu aciz kuluna merhamet et ve oğlumu bana kavuştur. Onu Müslüman göreyim bu bana yeter. İnşallah rahiplerin telkinlerine kanmamıştır. Ondan ayrıldığımızda henüz çok küçüktü. Kalplerin sahibi yalnız Sensin Allah'ım. Oğlumun kalbini ve bütün inananların kalplerini dininde sabit eyle! Senin her şeye gücün yeter ya Rabbi... Amin.
  5,52  TL8,00  TL
 • Tarihi Çocuk Hikayeleri Serisi Orhan Gazi Han 4 - Gözyaşı

  Karton Kapak
  "Allah'ın selamı senin üzerine olsun ey Ertuğrul oğlu Osman. Cenab-ı Hak'tan başka her şey fani ve yok olucudur. Hüküm ve mülk sahibi sadece O' dur. Ey Osman, şu kabir senin dünya konaklarının sonu ve ahiret konaklarının evvelidir, başıdır. Fani ve yok olucu olan dünya evinden çıktın, baki ve ebedi olan ahiret evine ulaştın. Biraz sonra, sana rahman ve rahim olan Allahü teâlânın katından görevli Münker ve Nekir adında iki melek gelerek sual edecekler. Onlardan korkma ve mahzun da olma! Onlara şöyle cevap ver: -Rabbin kim?-Allahü Teala. -Peygamberin kimdir?-Muhammed Aleyhisselam. -Dinin hangi dindir?-İslam dinindenim. -Kitabın hangisidir?-Kur'an-ı Kerim -Kıblen neresidir?-Kabe-i şeriftir. -İtikatta mezhebin nedir?-Ehl-i sünnet vel cemaat -Amelde mezhebin nedir?-Hanefi mezhebi -Kimin zürriyetindensin?-Adem aleyhisselam zürriyetindenim. -Milletin?-Millet-i İslam -Kimin ümmetindensin?-Muhammed aleyhisselam ümmetindenim.
  5,52  TL8,00  TL
 • Tarihi Çocuk Hikayeleri Serisi Orhan Gazi Han 5 - Rumeli

  Karton Kapak
  Can yoldaşlarım! Bilirsiniz ki, sevgili Peygamberimiz; Kostantiniyye muhakkak feth olunacak, onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır, buyurmuştur. Bu övgüye niçin biz mazhar olmayalım. Süleyman Paşa, Rumeli'nin fethi konusunda uzun uzun düşünürdü. Nihayet Rumeli topraklarını keşif için, Gazi Fazıl, Ece Halil, Evenos ve Hacı İlbeyi başta olmak üzere kırk Osmanlı yiğidiyle derme çatma ağaçlardan üç sal yaparak bunlarla Rumeli'ye geçtiler. Neredeyse kırk kişiyle Kostantiniyye'yi alacak kadar gözü karaydı bu kırk yiğidin. Rumeli'ye vardıklarında önce keşif ve plan yapmak gerekiyordu. Bunun için grubu dağıtmak üzere plan yaptılar. Süleyman Paşa ve yanındakileri beşer kişilik gruplar haline ayrılıp rumeli topraklarını keşfe başladılar.
  5,52  TL8,00  TL
 • Tarihi Çocuk Hikayeleri Serisi Orhan Gazi Han 2 - Bursa'nın Fethi

  Karton Kapak
  Akşamları evde değil de, dergahta buluşalım, orada kalalım. Hem talebelerle meşgul olmuş oluruz hem de orada kitap okuruz, sohbetlere katılırız, biz de ilim tahsil etmiş oluruz. Ne dersin? -Ne iyi olur baba, dedi. Kalbimizin pası silinir hiç olmazsa. Sonra bildiklerimizi tekrar eder, bilmediklerimizi de öğrenmiş oluruz. Baba-oğul, o günden sonra dergahta yatıp kalktılar. Bu ayrılık bütün aile için hayırlı olmuştu. Osmanlı; ilim demekti, insalık demekti... Bir akşam dergahta baba, oğul Orhan Gazi'ye; - Burası tövbelerin kabul olduğu yerdir. Burası dileklerin kabul olduğu yerdir. Önce günahlardan tövbe, sonra dilek ve istekler gelir. Temiz bir kalple yapılan duaları Rabbimiz geri çevirmez. Şu bahçede yıldızlar altındaki çocukları görüyor musun? İşte duası kabul olacak olanlar onlardır. Yarın akşam onlara bir ziyafet verelim, sonra da Bursa'nın fethi için onlardan dua etmelerini isteyelim. Bak bakalım o zaman Bursa Kalesi bu dualara dayanabilecek mi?
  5,52  TL8,00  TL
 • Tarihi Çocuk Hikayeleri Serisi Orhan Gazi Han 1 - Hoşgörü

  Karton Kapak
  Saygı değer büyüklerim, kıymetli silah arkadaşlarım. Allah'ıma sonsuz hamd ve şükürler olsun ki, bizlerden önce yaşamış olanlar bizdelere kıymetini idrak edemeyeceğimiz kadar güzel topraklar bırakmışlar. O hissede payı olan birçok büyüğümüz şu anda aramızdadır. Kendilerini rahmetle yad ediyoruz. Bu güzel emaneti bizlerden sonra geleceklere aynı güzellik ve saflıkta bırakmaktır. Şayet o saf ve güzel olan emanete en küçük bir leke sürersek bunun hesabını ahirette veremeyiz. Bunun için her işimizi istişare edeceğiz, birbirimize danışacağız, büyüklerimize arz edeceğiz ki, Allahü teala o işte bereket ihsan etsin. İstişare, emre itaat Allahü tealanın emridir, dinimizin emridir. Bunu kimse değiştiremez. Bizlerim, kimsenin malında, canında namusunda gözü yoktur. Bizler herkesle dost olmak, İslamiyet'i yeryüzüne yaymak, adaleti sağlamak için bu dünyada varız. Her niyetimiz Allahü tealanın rızası olmalıdır. Yoksa gerisi boştur.
  5,52  TL8,00  TL
 • Sağlıklı Yaşam İçin Erken Tanı Rehberi

  Karton Kapak
  Erken tanı, herhangi bir hastalığın, o hastalığa ait belirtilerin tam olarak ortaya çıkmadığı, kişiye acı ve sıkıntı vermediği, onu çalışmaktan alıkoymadığı dönemde tanınması durumudur. Hastalıklara erken tanı konulmasıyla tedavi şansı artar, tedavi kolaylaşır, tedavi giderleri azalır, doku ve organ kayıpları önlenir ve iş gücü kaybının önüne geçilir. Erken tanı konusunda yazılan kitaplar sıklıkla kanser konusunu işlemektedir. Diğer hastalıklarla ilgili erken tanı kitapları yok denilecek kadar azdır. Bu kitapta özellikle erken tanı konulduğunda yüz güldürücü sonuçlar alınabilecek hastalıklar üzerinde duruldu. Çalışma alanı "sağlık" olmayan kişilere yönelik olarak hazırlanan kitabımızın temel hedefi, sağlık okuryazarlığı seviyesini arttırmak ve dertler kişilerin derdi olmadan çare yollarını göstermeye çalışmaktır. Kitabımız, 24 farklı üniversiteden ve 9 eğitim hastanesinden 100'e yakın uzman hekimin çabaları ile oluşturuldu. 131 başlığı içeren eserde, konular alfabetik olarak sıralandı, konu başlıklarının farklı şekilde bulunmasını kolaylaştırmak için kitabın ilk sayfalarında tematik konu sıralaması yapıldı. Her konu karşılıklı iki sayfada verildi ve aynı formatta işlenerek kitabın kolayca okunması hedeflendi. İşlenen hastalıkların çoğu resimlerle desteklenerek hastalıklarla ilgili akıllarda bir imaj oluşturulmaya çalışıldı. Tüm konular Türkçe öğretmeni Kevser Akın tarafından anlaşılabilirlik ve yazım kuralları açısından denetlendi. Erken tanı konusunda halka yönelik olarak hazırlanmış en kapsamlı kitap olma özelliği taşıyan bu eserin, hastalıkların erken tanısına yardımcı olması ve şifaya ulaşmasına katkı vermesi dileğiyle...
  22,36  TL32,40  TL
 • Emir Sultan ve Nurdan Üç Kandil

  Karton Kapak
  Yıldırım Bayezit Han'ın Macar seferinde bulunduğu sıradaydı. Kızı Hundi Sultan bir gece rüyasında Peygamber efendimizi gördü. Resul-i Ekrem ona:"Oğlum Muhammed Buhari ile evlen, sakın beni kırma ve sözümü dinle!" buyurdu.Temiz ruhlu, edep ve hayâ timsali Hundi Sultan rüyasını kimseye açıklayamadı. Zira onun Süleyman Paşa ile evleneceği söylenip durmaktaydı. Hundi Sultan şaşkınlık ve kararsızlık içerisinde iken ertesi gece sevgili Peygamberimizi tekrar rüyasında gördü. Server-i Âlem ona: "Eğer ahirette benden şefaat etmemi istiyorsan, Muhammed Buhari ile evlen!" buyurdu.Hundi Sultan'ın artık hiçbir endişesi kalmamıştı. Resulullah efendimizin tavsiyede bulunması ne büyük saadet ve ne yüce mertebeydi. Acaba Emir Sultan'ın bundan hberi var mıydı ? Kiminle ve nasıl habar gönderebilirdi? Nihayet kendisi gibi edep ve hayâ sahibi hizmetçisine rüyasını anlattı ve durumu Emir Sultan'a bildirmesini söyledi.
  5,52  TL8,00  TL
 • Evrenos Bey ve Kızı

  Karton Kapak
  Baban, kelimesini duyunca annesi bayıldı. Kendi bir tarafa, çocuğu bir tarafa gitti. Herkes sohbeti bırakmış, onlarla ilgileniyorlardı. Evrenos Bey daha yerine oturmadan tekrar ileri fırladı. Çocuğu tutup yerden kaldırdı, diğer bayanlar da anne ile ilgileniyorlardı. Ne zaman sonra kendine gelebildi anne... Evrenos Bey telaşlanmıştı.-Bir şeyin yok ya kızım? Hani herhangi bir hastalığın filan... Şayet öyle bir şey varsa seni hemen bir doktora götürelim.Genç bayan ağlamaya başladı.-Kızım bir derdin var ki ağlıyorsun. Lütfen derdini söyle.Çocuğun annesi gözlerini komutana doğru dikti ve.-Komutanım, dedi. Benim öyle bir derdim var ki yıllarca buna bir çare bulamadım. Korkarım ki bu dert benimle beraber mezara girer.-Sen neler söylüyorsun kızım? Daha yaşın ne ki, bu kadar dertlendin.-Beyin nerededir?-Beyim şehit oldu efendim.-Demek ki derdin buymuş.
  5,52  TL8,00  TL
 • Gözyaşı Pişmanlıktır

  Karton Kapak
  Sultan Murat elini öpen Alaaddin Bey ve yanındakilere oturmalarına müsaade etmeden şu nasihatlerde bulundu:"Ey üç günlük dünya malına ve rütbesine mağrur olanlar. Sizden öncekilerin akıbeti ne oldysa sizlerin de, bizlerin de akıbeti o olacak. Gözümüzü bir avuç toprak doyuracak. Değer mi bunun için Müslüman kanı dökülmesine. Gel birlik olalım, İslamiyet'i yayalım. Bu uğurda savaşalım.Hazreti Lokman Hakim oğluna:Ey oğul! Nice ağır yükler taşıdım. Fakat kötü komşu kadar ağır bir yüke rastlamadım. Nice acılar tattım, fakat fakirlikten daha şiddetli bir acı tatmadım. Birisiyle dostluk kurmak istiyorsan, önce onu öfkelendirecek bir şey yap. Şayet öfkeli iken sana insaflı davranırsa ona yaklaş, insafsız davranırsa uzak dur.Dünyaya geldin geleli ahirete doğru yol alıyorsun. Bunun içim ahiret yurdu, sana dünya yurdundan daha yakındır.Dilini "Allah'ım, beni affet" demeye alıştır. Çünkü öyle anlar vardır ki, o saatlerde Allahü teâlâ duaları reddetmez, istediğini ihsan eder.
  5,52  TL8,00  TL
 • Kosava'da Kırmızı Bir Gül

  Karton Kapak
  Murad-ı Hüdavendigâr diğer kumandan ve beylere dönerek, Evrenos Gazi'nin harp taktiği teklifini istişareye açtı. Bütün kumandanlar tecrübeli savaşçının harp taktiğini kabul ettiler. Evrenos Gazi'nin tavsiyesiyle düşmandan önce iyi yer tutmak üzere ileriye gidilmesine karar verildi. Sırp Despotu Lazar'ın merkezi olan Priştine'ye doğru yüründü. Osmanlı ordusu Yanbolu Tatarpazarcığı yoluyla Sofya'ya geldi. Güneybatıya sapılarak Köstendil'e gelindi ve bu istikamette bulunduğu bildirilen büyük Haçlı ordusuna doru yüründü.Önde Gazi Evrenos Bey ve paşa yiğitlerin akıncıları gidiyordu. 8 Ağustos 1389'da Priştine'nin güney batısındaki Kosova sahrasında müttefik Haçlı ordusu ile Osmanlı ordusu karşı karşıya geldi. Müttefikler büyük devlet olarak Macaristan ve Lehistan, ikinci derece devletler olarak da Sırbıstan, Bosna Krallığı, Eflak (Romanya), Boğdan(Moldavya), Hırvatistan, Bohemya, Macaristan'a tabi Arnavutluk prenslikleri kuvvetlerinden meydana gelen yüz elli bine ulaşan bir orduya sahipti. Türk ordusu ise; Karaman, Aydın, Menteşe, Saruhan, Hamit, Teke ve Candaroğlu beyliklerinin yardımcı kuvvetleri de dahil olmak üzere altmış bin civarındaydı.
  5,52  TL8,00  TL
 • Yeniçeri Ocağı

  Karton Kapak
  Edirne'nin Osmanlı güçleri tarafından fethedilerek Sultan Muray tarafından payitahtın oraya taşınmasından sonra, Avrupa iyice telaşlandı. Tek düşündükleri şey Bizans'tı. Şayet orası da fetih olursa doğuyla irtibatları tamamen kesilecekti. İstanbul yolunu kesmek isteyen Bizans, Osmanlı padişahını geriye döndürecek gayret ve manevralar peşine düşmüştü. Bizans kayserinin dayısı Davua Kontu Ameda, kalabalık bir donanmayla Gelibolu'yu kuşatarak Sultan Murat'ı meşgul etmek istedi.Ameadea'nın donanmasında yer alan deniz korsanları, karadan şehri korumaya çalışan Osmanlı muhafızlarını diskalifiye etmek için Grejuva Rum Ateşi'yle tüm Gelibolu sahillerini ateşe verdiler. Günlerce yanan ateş sebebiyle düşman askerine yaklaşamayan Osmanlı muhafızları, Amedea'nın eğitimli korsanlarının tuzağına düşerek şehit olmuş, kaleyi muhafaza edecek bir güç kalmayınca da, Gelibolu Bizans'ın işgali atına girmişti.
  5,52  TL8,00  TL
 • Rumeli Kan Ağlıyor

  Karton Kapak
  Karaca paşa ve yanındaki kırk yiğit , durup dinlenme bilmeden sabaha karşı Rumeli'ye geçtiler.Hiç birinin ağzını bıcak açmıyordu.Herbiri adeta burnundan soluyordu.İçlerine doğmuştu vahşetin büyüklüğü... Karaca Bey bir dağ tepesinde durdu ve etrafı dinledi,ses yok...Biraz bekledi,belki bir ezan sesi duyarım diye ama boşuna...Sonra askerlerine dönüp;-Eyvahhhhhhh, dedi!... Korktuğumuz başımıza gelecekgaliba.Buralarda sanki hiç müslüman kalmamış gibi. Şu ana ezan vaktidir, uyanma zamanıdır ama... Son sözünü tamamlayamadı ve otrup ağlamaya başladı.Kırk yiğitde gözyaşı döküyordu.İçlerinden birisi kendini toparlayıp;-Paşam dedi.Oturup ağlayacak vakit değildir.Gün doğmadan namazlarımızı kılalım ve yeni bir vahşet olmadan tedbirlerimizi alalım Karaca Bey başını doğrulttu.-İyi dersin de yiğidim dedi.Buraların hesabı bizden sorulur.Bizler buraları yalnız bırakıp gitmememiz lazımdı.Biz ne yaptık, yeni müslüman olmuş kardeşlerimizi yüz üstü bırakıp gittik.ben bu gafletime ağlarım.Onların hesabını nasıl veririm ben.
  5,52  TL8,00  TL
 • Vahşet

  Karton Kapak
  Çocuklar dahi papazların uzattığı kırmızı şaraba batırılmış ekmeği almıyor, zorla ağızlarına sokulmak istendiğinde onların suratına doğru tüküyorlardı.Başrahip Ivanco, iyilikle şaraplı ekmek yediremeyeceklerini anlatmıştı. Genç bir papaza talimat vererek, orta yaşlı bir Türk kadınının, kocasıyla beraber yanına getirilmesini söyledi.Rahip sert bir ifade ile kadının beyine dönerek;-Eğer bu ekmeği yemezsen, hanımın ölecek dedi.Genç papaz rahibin bu komutundan sonra elindeki ekmeği bir daha şaraba daldırarak erkeğin ağzına uzattı. Türk erkeği dudağına bulaşan şaraptan iğrenmişti. Papazın yüzüne doğru tükürdü. Bu tükürük kadının sonu olmuştu. Rahip, genç papaza kadını yaklaştırmasını söyledi. Kadının beyi çılgına döndü.-Şayet, dedi. Şayet ona bir şey olursa kendini ölmüş bil!Acımasız rahip, kahkaha ile güldü ve kadına bir tokat attı. Bunu gören beyi deliye döndü. Bir anda ok gibi fırlayığ papazın boğazına yapıştığı gibi sıkmaya başladı. Nefessiz kalan papaz bayılıp yere düştü. Zor nefes alıyordu. Çevredekiler biraz daha geç yetişmiş olsalardı, papaz çoktan ölüp gidecekti.
  5,52  TL8,00  TL
 • Anadolu’ya İz Bırakan Sultanlar : 1. Gıyaseddin Keyhüsrev

  Karton Kapak
  Giyaseddin Keyhüsrev Konya’yı kardeşi Süleyman Şah’a bıraktıktan sonra uzun ve maceralı bir hayat yasamıştı. Dokuz yıl sürecek bir gurbet hayatına başlayan Giyaseddin Keyhüsrev, Konya’dan Sis’e (Kozan) gitmiş ve orada Ermeni Kralı Leon tarafından karşılanmış ve büyük bir hüsnü kabul görmüş, Ermeni kralına emr-i maruf yaparak onun İslâmiyet ile şereflenmesini teklif ederek şöyle demişti: Ey Kral Leon! Bir insanın gayesi dünya olursa, tehlike çanları çalıyor demektir. Biz dünya için yaratılmadık. Burada kalıcı da değiliz. İstesek bile bizi burada bırakmazlar. Dünyaya gönderiliş gayemiz, İslâmiyet’e inanarak ahiretimizi kazanmak içindir.?
  12,42  TL18,00  TL