Yazılmayan Tarih - Anılarım
% 23indirim

Yazılmayan Tarih - Anılarım

  • 25,00 TL19,25 TL

    hopi kampanyası
    0,96 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Karerli Mehmet Efendi, bu kitabın sunuş kısmında şöyle yazıyor: 'Degerli okurlarıma sunduğum bu yapıt, ne bir roman ne de bir tarih niteliğindedir. Ama tarihi olaylarla iç içedir. Bu yapıtta sadece duyduklarım, yaşayıp gördüklerim ve araştırmalarımla elde edilen belgeler dile getirilerek bölgenin son yüzyıllık sosyal ve siyasal olayları sergelemektedir.


Karerli Mehmet Efendi, çocukluk yıllarından başlayarak yaşamının son yıllarına kadar anılarını yazılı hale getirirken kendi yaşamı etrafında, bir bölgenin ekonomik, sosyal, siyasal durumunu anlamamıza olanak yaratmış.


Bu kitap, 1. Dünya savaşı, Sivas Kongresi, cumhuriyetin kuruluş yılları, İstiklal Mahkemeleri, Koçgiri Direnişi, Şeyh Sait olayı, Dersim Kırımı, Dersim Mebusu Hasan Hayri Bey’in idam edilişi derken bir bölgenin tarihsel olaylarını bizzat yaşamış, birçok tarihsel karakter ile yakın ilişkiler içinde olmuş Karerli Mehmet Efendi’nin özenli, hassas kaleminden oluşmaktadır.
Karerli Mehmet Efendi’nin defterine yazdıkları, bir yerlere iliştirdiği notları ve oğluna anlattığı anıları yine kendisinin vasiyeti üzerine oğlu Ali Rıza Erenler tarafından derlendi ve bu kitap oluşturuldu.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.