Yazmak Üzerine
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Düzyazının Kuralları Uçuş, Matematik veya Fizik Kanunları Kadar Değişmezdir."


Dünya edebiyatının devi Hemingway, nasıl yazılacağından ve yazar olunacağından bahsediyor !


Hemingway'in mektupları, romanları, konuşmaları, basılmış ve basılmamış tüm metinlerinde yer alan yazmak ve yazarlık kavramı üzerine düşüncelerini bu kitap bir araya getiriyor. Bir yandan yazmanın köşebentlerini ve özünü irdeleyen ve sunan Hemingway, diğer yandan bir nevi "yazarlara tavsiyeler" reçetesini oluşturuyor -ve elbetteki kitap, Hemingway'in bir dünya büyüğü olmasının sırlarını taşıyor!


İnsanlar, gönüllerinde besledikleri dünyanın resmini çizmek isterler ama çizecek çizgi bulamazlar. İnsanlar, gönüllerindeki dünyanın resmini çizemeyince bu seferde yazmak isterler ama yazacak kelime bulamazlar. İnsanlar, yazıda da başarısız olunca bu sefer şiire yönelirler ve şiirle gönüllerindeki dünyayı yansıtmak isterler ama bu seferde duygularını mısralara dökemezler. Aklınızdan insanların gönlünde nasıl bir dünya var ki bunu ne resime, ne yazıya, ne de şiire dökebiliyorlar diye geçirebilirsiniz. Ernest Hemingway, Yazmak Üzerine eserinde tüm dünyanın olmasa da en azından gördüğüm kadarının resmini çizmek istiyorum. Ama bu resim yüzeysel değil, dünyayı derinlemesine ve özünden yakalamalıdır diyerek okurlarına, insanların gönüllerindeki resmi neden çizemediğini, yazamadığını ve mısralara dökemediğini söylemiştir. İnsanlar, gönüllerinde yaşamın derinliklerini ve özünü hissediyorlar ama bunu bir türlü yaşamlarına yansıtmayı başaramıyorlar.  

            Ernest Hemingway, Yazmak Üzerine eseri alıntılardan oluşmaktadır. Yazma işine yeni başlayan ve nasıl bir kurgu yapayım ve bu kurguyu yazıya nasıl dökeyim diye kara kara düşünen insanlara rehber olabilecek bir eserdir. Bu eser, daha çok yazmaya meraklı olan insanlar için yazıldığından okuyan insanlar, inceleyerek ve özümseyerek okudukları için zihinde kalıcı oluyor. Yazı yazmaya çalışan insanlar çok iyi bilirler ki bir yazı kaleme alırken insanın kafasına birçok şey takılır. Hatta insan, bazen yazı yazamaz duruma gelir ve kendisi kağıda, kağıtta kendisine bakar. İşte böyle anlarda bu sorunları nasıl aşacağınızı yazar, tecrübelerini sizlerle paylaşarak anlatıyor. Eserin içeriğinde yer alan örnekler ise yazmaya çalışan insanlar için gerçekten faydalı olacaktır.

            Ernest Hemingway, Yazmak Üzerine eserinin içeriğinde kendilerini ispatlamış, yazılarıyla tüm dünyanın takdirini kazanmış ve artık dünyada klasik hale gelmiş yazarların, yazarlık maceralarıyla ilgili içten yazılmış yazılarını okudukça yazarlık konusunda ufkunuz açılacak ve iyi bir yazar olacağınıza dair inancınız artacaktır. Yazarın, eserinde belirtmiş olduğu yazarlık teknikleri ile ilgili bölümleri ise yazılarınızda kullanmak üzere zihinlerinize kazıyacaksınız. Sizde, daha teknik ve etkili yazılar kaleme almak istiyorsanız bu eseri her an elinizin altında bulundurun.

            Ernest Hemingway, 1889 yılında Oak Park’ta dünyaya gelmiştir. Müzisyen olan annesinden müzik dersleri almıştır. İlk yazılarını ise lise yıllarında okul gazetesinde yayınlamaya başlamıştır. Bir gazetede kısa bir süreliğine çalışmış ve bu gazetede öğrendiklerim yazarlığımın temeli oldu demiştir.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.