• Yedi Güzel Adam% 38indirim
    Yedi Güzel Adam
    Yedi Güzel Adam

Yedi Güzel Adam

  • 10,00 TL6,20 TL

    hopi kampanyası
    0,31 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Cahit Zarifoğlu’nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı ya da zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir. -Rasim Özdenören- Cahit Zarifoğlu’na ait hangi metin olursa olsun, O’nun dünyasına, bir iklime geçer gibi girerseniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz. -Alim Kahraman- Kendinden sonra yazmaya başlayan genç Müslüman şairlere, hangi özellikleriyle yol göstermiş olursa olsun, O’ndan sonrakiler, O’nda ders alınacak bir taraf bulacaklardır. Hem şiirin kendine mahsus kaliteleri bakımından, hem Müslüman bir şairin dünya hayatındaki temayülleri bakımından. -İsmet Özel- Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman, onu hemen anında şiire döküverirdi. -Erdem Bayazıt- Kanaatimce Cahit’in şiiri belli bir kalıp içerisinde hemen formüle edilebilecek, anlatılabilecek bir hüviyet taşımıyor. Cahit, eski tabirle şair-i maderzat, anadan doğma şair idi. -Akif İnan- Türkçe’de hem ahenge ulaşmak hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna ‘avucunda kor tutmayı’ eklemişti. ‘Hâl’ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, ‘şiir’ni de yeni ‘hâl’ine uydurma savaşımında idi. -Prof. Dr. Hüseyin Hatemi- Ece Ayhan’a sordum, ona göre "Cahit Zarifoğlu" şiirde yapı sorunun en iyi kavramış bu konuda örnek gösterilebilecek sanatçılardan biri. Kolsuz Bir Hattat’ta da ayrıca belirtmiş bunu. -Cemal Süreya- Cahit Zarifoğlu’nun şiirini ve düzyazısını o uzaklık, ayrılık gayrılık içinde ancak kendi uzlet köşemden izleyebiliyordum. Kamplaşma havasında kendine yer bulamayacak bu ince şiir, kapalı ama mutlaka sanatkârca düzyazı, kendine özgü değerleri daima korurdu. -Selim İleri- Cahit Zarifoğlu’nun şiiri, bütün diğer yapıp ettiklerini de, hatta müstear adla yazdığı ‘okuyucuya cevaplar’a varıncaya kadar bir çok şeyi aydınlatan veriler olarak alınabilir sanıyorum. Bu şiir, insanı çok yalın halinde kavrayan bir şiir. -Nâbi Avcı-


İşaret Çocukları

İşaret Çocukları

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Serçekuş

Serçekuş

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Menziller

Menziller

Cahit Zarifoğlu

6,2 TL
Hikayeler

Hikayeler

Cahit Zarifoğlu

8,06 TL
Korku ve Yakarış

Korku ve Yakarış

Cahit Zarifoğlu

6,2 TL
Kuşların Dili

Kuşların Dili

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Mektuplar

Mektuplar

Cahit Zarifoğlu

8,06 TL
Motorlu Kuş

Motorlu Kuş

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Gülücük

Gülücük

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL
Küçük Şehzade

Küçük Şehzade

Cahit Zarifoğlu

4,96 TL

Cahit Zarifoğlu, Yedi Güzel Adam eserinde yer alan şiirlerin hepsi ayrı bir değerde olsa da esere ismini veren Yedi Güzel Adam şiiri zirveye çıkıyor. Şairin, bu şiirinde kimlerden bahsettiği net olmasa da bu konuda yapılan değerlendirmelerden bu şiirde yer alan yedi güzel adamın şairin çok sevdiği ve önem verdiği dostları olduğu veya bu şiirde yer alan adamlardan her birinin şairin ayrı bir yönünü temsil ettiği anlaşılmaktadır. Şairin eserinde yer verdiği şiirlerin manasına çözüp derinlere inebilmek için ise bayağı bir kafa yormak gerekiyor. Ama nedense bu şiir kitabını okuyanlar, bugüne kadar bu konudan hiç şikayetçi olmamış, hatta şiirlerin zor anlaşılır olmasının insana ayrı bir zevk verdiğini söylemişlerdir. Şairin, bu eserinde kaleme aldığı şiirlerinin anlatımında kelime seçimine gösterdiği özen hemen fark edilmekle beraber kullandığı cümle yapılarıyla da şiirdeki ustalığını açıkça gösteriyor.

Cahit Zarifoğlu, Yedi Güzel Adam eserinde yer alan şiirlerin anlaşılması her ne kadar insanın zihnini yorsa da bu şiirlerden çıkarılacak derslerin hayatınıza yapacağı olumlu etkileri gördüğünüz zaman buna değdiğini anlayacaksınız. Şair, bu eserinde bize edebiyatın ve şiirin her halinin güzel olduğunu öğretiyor. Şairin bu eserinde yer alan şiirlerinin anlaşılmasının çok güç olmasına rağmen bugüne kadar hiç kimse tarafından eleştirilmemesi bu eserde esrarlı bir şeylerin saklı olduğunun en büyük kanıtıdır. İnsanlar, hayatlarında bir yenilikle karşılaştığı zaman nasıl canlanır ve bedeninde taze bir kanın dolaştığının heyecanını duyarsa, bu eserde yer alan şiirleri okuduğu zamanda aynı canlılığı ve heyecanı hisseder. Şair, şiirleri okurken belki zihninizi yoruyor ama siz farkında bile olmadan ruhunuzu da doyuruyor.

Cahit Zarifoğlu, Yedi Güzel Adam eserinde yer alan şiirleri özellikle günümüz şairleri büyük bir titizlikle incelemeli ve kendilerine gereken dersleri çıkarmalıdır. Şair, günümüzde gittikçe bozulan ve yozlaşan şiirlerimize bugünleri görmüş gibi ta o zamanlardan yol haritası çiziyor. Günümüz şairleri, bu yol haritasından sapmadığı sürece insanların ruhlarına hitap eden, onların ruhlarını doyuran şiirler kaleme alabilir. Aksi takdirde zaten aç olan insan ruhunu daha da aç hale getiren şiirler yazmaya devam ederler.

Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında memur bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da dünyaya gelmiştir. Şiir yazmaya lise yıllarında başlayan şairin, önce öğrenim gördüğü lisede çıkan hamle dergisinde şiirleri yayınlanır. Daha sonra ise şiirleri İstanbul dergilerinde yer bulmaya başlar. Şair, içine kapanık, inatçı, dalgın bir karaktere sahip olsa da keskin zekası ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır.

Yorum Sayısı: 4

Yedi Güzel Adam'ı sadece Cahit Zarifoğlu anlatabilir. İşte onun dili işte onun yüreği.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016

Zarifoğlu'nun dili biraz ağır ve şiirlerinde kesin bir bütünlük yok bu yüzden dikkatle okunmalı.
"Sana ansızın alınyazımı ve kendimi ekliyorum". Zarifoğlu

Y
Yeşim Pehlivan  -   17.05.2016

Cahit Zarifoğlu'nun anlattığı adamları bilmek lazım gelir ilk başta. Bu güzel adamlar hakikaten de güzeldiler ki yaşayanları var hala. Kahramanmaraşta aynı liseden yedi güzel insan. Hepsi bir direniş silsilesi gibiydiler. Bu kitaptaki en önemli şiir adınında verildiği şiirdir. Yalnız zarifoğlu'nu anlamak güç geliyor insana. İmgelerle dolu şiirler var. Şiirleri okuyorum ama hepsini anladım desem yalan olur. Ama alın okuyun.

A
Ali Varlı  -   08.04.2016

Buzdağının bir görünen yüzü vardır, bir de görünmeyen yüzü vardır derler ya Cahit Zarifoğlu, Yedi Güzel Adam eseri ile buzdağının görünmeyen yüzü olduğunu bir kez daha göstermiştir. Şairin, bu eserinde yer alan şiirler, anlaşılması güç ve kapalı şiirlerdir. Bunu eseri okuyan her okur dile getirir ama ilginçtir şairi bundan dolayı da hiçbir okur eleştirmez. Bunun yerine bu şiirleri anlayana kadar okumaya gayret eder. Çünkü okurlar, bu şiirlerde çok derin manaların olduğunu adeta altıncı hissiyle...devamını oku

S
Soylu Akın  -   16.06.2016