Yeni Dünya

Yeni Dünya

Bütün Yapıtları
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Hâlâ bir şey çıkmadı... Galiba bu yolu yapmayacaklar. Köylü de bana yardım ediyor. Pek ölü mahluklar... Belki de pek akıllı mahluklar da, boşuna yere uğraşmak istemiyorlar. İçimde hiç şevk kalmadı. İnsana birkaç kelime ile cevap verseler yine neyse, fakat ne evet, ne hayır!.. Sanki bu istidaları ses vermez bir derin kuyuya atmışız. Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetler denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkla dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor. Bazan koşup yolu avuçlarımlar düzeltmek, orada hiç olmazsa beş on metrelik bir yeri bir 'yol' haline koyarak kendi hisseme düşen vazifeyi yapmış olmak istiyorum." "Asfalt Yol" adlı öyküden Türk edebiyatının büyük yazarından düşünen ve söyleyen öyküler.


Sabahattin Ali, Yeni Dünya eserini okuyan okurlar tam bir bilgi hazinesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Yazarın, 6 yılda hazırladığı bu eseri ülke gerçeklerini yansıtan 13 hikayeyi içeriğinde barındırmaktadır. Yazarın, bu eserinde yer alan ayran hikayesinde Hasan’ın yoksulluğunu okuyan okurlar, insan oldukları için kendilerinden utanacaklar ve hayatın soğuk nefesini enselerinde hissedeceklerdir. Bu eserin içeriğinde yer alan hikayeleri okuyan okurlar, bir tarlaya tohumların saçıldığı gibi yaşamlarına günah tohumlarının saçıldığını hissedecekler, daha doğrusu ne kadar duyarsız ve acımasız bir yaşam sürdüklerinin farkına varacak ve bunun için büyük ıstırap duyacaklardır. Sabahattin Ali, Yeni Dünya eserini okuyan okurlar, sadece kendi çıkarları için yaşadıklarının, çevrelerinde bulunan yoksul insanlara karşı duyarsız olduklarının, yoksul insanların kendilerinden yardım isteseler bile yardım elini uzatmadıklarının ve vicdanlarını rahatlatmak içinde bu duyarsızlıklarına kulplar taktıklarının farkına varıyor. Toplum içerisinde yer alan insanların hayat karşısında tutunamayarak yoksulluk içerisinde yok olup gidişlerinde toplum içerisinde yer alan her bireyin sorumluluğu vardır. Yazarın, bu eserindeki en önemli hedeflerinden biri de okurlarının bu sorumluluğun bilincine varmalarını sağlamaktır. Yazar, bu eserinde toplum tarafından kaderine terk edilmiş olan yoksul insanların acı içerisindeki yaşamlarını kaleme alarak bu eserin yayınlandığı 1943 yılından günümüze ışık tutmuştur. Sabahattin Ali, Yeni Dünya eserinde yer alan öykülerin her biri içinize işleyecek ve sizi derin bir tesir altına alarak yaşantınızı sorgulamanızı sağlayacaktır. Yazarın, bu eserindeki etkileyici üslubu ise sizi hikayelerin içine çekecek ve hikayelerdeki kahramanların yaşamlarına sizi ortak edecektir. Anadolu insanın hayat karşısındaki çaresizliği bu hikayelerde tüm gerçekçiliğiyle gözler önüne serilmiştir. Bu eserde, okurlar hiçbir şekilde kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak bir öyküyle karşılaşmayacaklardır. Tam aksine okudukları her öyküden sonra ruhları ayrı bir ıstırabın içine düşecektir. Bu nedenle yaşamlarında keyiflerinin pek bozulmasını istemeyenler, keyiflerini bozan insanlara ve kitaplara karşı vahşice bir tutum içerisine girenler bu eseri kesinlikle okumamalıdır. Okurlar, Sabahattin Ali’nin, bu eserinde başka bir Sabahattin Ali olduğunu rahatlıkla hissedebiliyorlar. Sabahattin Ali, 1907 yılında Gümülcine’de dünyaya gelmiştir. Bazı insanlar vardır ya hiç eskimez. İşte Sabahattin Ali böyle insanlardan biridir. Çünkü öykülerinde öyle toplumsal mesajlar veriyor ki bu mesajlar üzerinden asır değil, asırlar geçse yine eskimez. Yazarı en iyi bu cümle anlatır.
Yorum Sayısı: 2

Sabahattin Ali, Yeni Dünya eseri günümüzde şehirlerin beton yığınları arasında boğulmuş, kasaba ve köy yaşamını merak eden okurların, bu konuda fikir edinebilecekleri bir eserdir. Yazar, eserinde ayrıca hayata tutunamayıp yenilen düşkün kadınların, nasıl bir yaşantısı olduğu, bir başka deyimle her günlerini nasıl acı içerisinde geçirdiklerini de okurlarına etkileyici bir şekilde anlatmıştır. Eserin içeriğinde bulunan Asfalt Yol ve Hanende Melek hikayeleri, okurları bir başka etkileyecektir. Bu...devamını oku

M
Melih Soybakar  -   16.06.2016

Sabahattin Ali bana göre dilimizdeki en iyi yazardan bir tanesi her kitabının okunmasını tavsiye ederim

B
Beyza Nur Karaağaç  -   16.02.2016