Yeni Hayat
% 28indirim

Yeni Hayat

  • 20,00 TL14,40 TL

    hopi kampanyası
    0,72 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
"Yeni Hayat özel bir vaka." -The Guardian Orhan Pamuk'un tuhaf, şiirsel ve başdöndürücü bu romanı 1994 yılında yayımlandığında, tıpkı anlattığı sihirli kitap gibi esrarlı havasıyla kült roman olmuş, bir anda yüz binlerce okura ulaşmış, kırkı aşkın dile çevrilmişti. "Yeni Hayat insana Walter Benjamin'in, 'Bütün büyük edebiyat eserleri bir biçimi ya sona erdirir ya da bir yenisini başlatır, yani özel vakalardır' sözünü hatırlatıyor. Yeni Hayat özel bir vaka." -The Guardian "Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti." Orhan Pamuk'un coşkulu, lirik ve sihirli romanı Yeni Hayat bu sözlerle başlıyor. Okuduğu bir kitaptan sarsılarak etkilenen, sayfalardan neredeyse fışkıran ışığa bütün hayatını veren ve kitabın vaat ettiği yeni hayatın peşinden koşan genç bir kahramanın olağanüstü hikayesi bu. Kitabın etkisiyle aşık oluyor, üniversite öğrenciliğinden uzaklaşıyor, İstanbul'dan ayrılıyor, bitip tükenmeyen otobüs yolculuklarına çıkıyor, taşra şehirlerine doğru savruluyor. Onunla birlikte ve aynı hızla sürüklenen okuyucu, kahramanın okuduğu kitabı değil, başından geçenleri izleyerek bize özgü bir hüznün ve şiddetin ta kalbinde buluyor kendini. Siyah beyaz televizyonlu kahvelere, video seyredilen otobüslere, trafik kazalarına, siyasi kumpas ve cinayetlere, bayi örgütlerine, paranoyakça kuramlara, saat kadar dakik muhbirlere, kaybolan eski eşyaların şiirine ve taşranın öfkesine uzanan bu harikulade yolculuk, Orhan Pamuk'un çağdaş dünya romanının en özgün yaratıcılarından biri olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Bir yandan Hayat'ın, Eşsiz Anlar'ın, Ölüm'ün, Yazı'nın, Kaza'nın sırlarına, bir yandan da çocukluğun resimli romanlarına, bir belirip bir kaybolan arzu meleğine ve Dante'nin, Rilke'nin şiirlerine açılan benzersiz bir roman. Hayatla okumanın kesiştiği alanda seyreden ve her sayfada katman katman genişleyen sarsıcı bir yol hikayesi.

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk

23,04 TL
Kara Kitap

Kara Kitap

Orhan Pamuk

19,44 TL
Kar

Kar

Orhan Pamuk

19,44 TL
Sessiz Ev

Sessiz Ev

Orhan Pamuk

16,56 TL
İstanbul

İstanbul

Orhan Pamuk

17,28 TL
Öteki Renkler

Öteki Renkler

Orhan Pamuk

18 TL
Kara Kitap (25 Yaşında)

Kara Kitap (25 Yaşında)

Orhan Pamuk

39,6 TL
Manzaradan Parçalar

Manzaradan Parçalar

Orhan Pamuk

27,14 TL
Saf ve Düşünceli Romancı

Saf ve Düşünceli Romancı

Orhan Pamuk

13,36 TL
Şeylerin Masumiyeti

Şeylerin Masumiyeti

Orhan Pamuk

28,35 TL

Yeni Hayat, Orhan Pamuk'un edebî ve teknik başarısını temsil etmesi bakımından önemli romanlarından biridir. Teknik detayların büyük bir incelikle kurguyu oluşturduğu roman, okuru tesadüflerle örülü ve çözülmesi güç bir oyuna davet eder. "Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti." cümlesiyle başlayan roman, romanın içinde okunacak ve izine düşülecek romanın başladığını hissettiririr. Okurun postmodernizmin teknik imkânlarının son derece ustalıkla kullanıldığı kitaba dahil olmasıyla, başkahraman Osman'ın tesadüfen karşılaştığını düşündüğü kitabın peşine düşmesi de eş zamanlı olarak başlar. İki kitap arasında kalan okur, aynı zamanda iki hayat arasında da kalmaya başlar. Eski ve Yeni Hayat'ın iç içe girdiği noktalarda polisiyeye dönüşen roman, kaybetmenin, arayışın ve daimi yolculukların kapılarını da aralar okura. Osman'ın okuduğu kitapla, yaşadığı hayatın gerçekliğine dair duyduğu tereddütler, bir anda alt üst olan dünyası, yeniden düzene girmek için bitmek bilmeyen yolcular başlatmıştır. Sarsılan dünyanın yeniden nizama kavuşturulması arzusu, okuduğu kitabın vaad ettiği Yeni Hayat'ın izinden gitmeye sürükler Osman'ı. Mutlak gerçekliğin, zaman mefhumunun gittikçe buharlaştığı roman, kişiler, zaman ve mekân üzerine odaklanmayı da imkânsız hâle getirir. Sonsuz anların dairesel bir şekilde iç içe geçtiği roman, içinden çıkılmanın imkânsız olduğu, başı ve sonu arasında devir daim eden bir tecrübenin anlatısıdır. Kitabın bizzat kendisinin okur için bir tecrübeye dönüştüğü roman, bugüne dair her şeyin yeniden sorgulandığı, sonsuz keşiflerin davetinden kaçınmanın mümkün olmadığı bir dünyanın kapılarını aralar okura.

"Gece yarısı, annem uyuduktan çok sonra, masamda dimdik oturup kollarım, dirseklerim, ellerim arasında duran kitaba bakarken mahallenin ve şehrin sönen ışıklarını, boş ve ıslak sokakların hüznünü, son bir kere daha geçen bozacının seslenişini, vakitsiz öten bir-iki kargayı, en son banliyö treninden sonra geçmeye başlayan upuzun yük trenlerinin sabırlı tak-taklarını, gece yarıları bizim mahalleyi benim burası yapan her şeyi yavaş yavaş, heyecanla, coşkuyla, mutlulukla unuttum ve kitaptan fışkıran ışığa kendimi bütünüyle verdim. Böylece, hayatımı ve hayallerimi o güne kadar oluşturan öğle yemekleri, sinema kapıları, sınıf arkadaşları, günlük gazeteler, gazozlar, futbol maçları, dershane sıraları, vapurlar, güzel kızlar, mutluluk hayalleri, gelecekteki sevgilim, karım, iş masam, sabahlarım, kahvaltılarım, otobüs biletlerim, küçük sıkıntılarım, yetişmeyen statik ödevlerim, eski pantolonlarım, yüzüm, pijamalarım, gecelerim, otuzbir çektiğim dergiler, sigaralarım, hatta hemen arkamda en güvenli unutuş için beni bekleyen vefakâr yatağım aklımdan bütünüyle çıktı da, ben kendimi orada, o ışıktan ülkede gezinirken buldum."

Yorum Sayısı: 3

Orhan Pamuk'un bu kitabını bir arkadaşım ısrarla tavsiye etmişi.Dili biraz ağdalı ama çok güzel ifadeler var falan demişti.Bende o güne kadar hiç orhan pamuk okumamıştım.Gittim aldım merak edip fakat en fazla 80 sayfa dayanabildim.Sıkıntıdan öldüm her sayfasından ayrı intihar etmek istedim.(biraz mübalağa ettim).Daha sonra kitaplığa bıraktım dedim ki : herhalde bu kitap için vakit gelmemiş.Belki ilerde okuyup zevk alırım. Aradan 4 yıl geçti.Ben binbir önyargıyla kafam bir tuhaflığı okudum ve...devamını oku

H
Halis Yıldız  -   08.08.2016

Geçmişe kocaman bir gülümseme gibi, sıcacık bir kitap.

N
Nihan Çebe  -   22.06.2016

Kesinlikle okunması gerek bir kitap, bir okunuşta bitiyor. Okuru yeni bir hayata davet ediyor.

G
Gülten Erdoğan  -   09.04.2016