Yeni Sosyalizm - Krizdeki Kapitalizmin Tek Alternatifi

Yeni Sosyalizm - Krizdeki Kapitalizmin Tek Alternatifi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kapitalizm, tarihinin en büyük krizi içinde. Sadece kapitalizmin anavatanı Avrupa'da değil, bir numaralı kapitalist-emperyalist ülkesi olan ABD de büyük bir ekonomik çıkmazda. Son yıllarda gittikçe emperyalizme daha çok bağımlı hale gelen ülkemizde krizden nasibini aldı. Gazeteler, TV'ler her gün iflas eden işletmeler, batan banklar, işten atılan binlerce işçi haberleriyle dolu. Henüz hiç bir hükümet, hiç bir uzman ekonomist kriz için bir çözüm bulmuş değil.

Öte yandan dünyada ve ülkemizde işçi hareketleri pek güçlü görünmüyor. Emperyalizmin merkez, kapitalizmin hızla geliştiği 'yükselen' ve diğer az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerinde sosyalist ve komünist hareketler oldukça zayıfladı.

Güçler dengesinin ülke çapında sermayenin, küresel çapta ise emperyalizmin lehine, emeğin, sömürülenin, ezilenin aleyhine köklü bir biçimde değiştiği ortada. Bunda SSCB ve Doğu Avrupa'da sosyalist ülkelerin 1990 itibaren çökmesinin büyük bir rolü olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Bu çalışmamızla 'reel sosyalizm'in çöküşünün iç ve dış koşullarını, yapılan temel ilkesel hataları incelemeye çalıştık. Yapılan yanlışlıklardan arındırılmış bir 'yeni' sosyalizm projesinin hangi ilkesel özellikler taşıması gerektiğini göstermek istedik. Amacımız yeni ve modern bir sosyalist anlayış tartışmasına katkı yapmak. Bu eleştirisel çalışmanın dünya görüşünü ve yöntemlerini, becerebildiğimiz ölçüde, gene Marxizm-Leninizm'e dayandırmaya çalıştık.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.