Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 4
% 25indirim

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 4

  • 30,00 TL22,50 TL

    hopi kampanyası
    1,13 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Prof. Dr. İnci Enginün daha önce Araştırmalar ve Belgeler adlı kitabının "Belgeler" bölümünde yer alan mektuplar başta olmak üzere belgeleri, yeni ilavelerle Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları 4 Belgeler adıyla müstakil bir kitap olarak yayınlamaktadır.

Hemen her evde araştırıcılarını bekleyen nice belge vardır, İnci Enginün bunlarla bizzat karşılaşmıştır. Namık Kemal'in bir kartvizitinden Atatürk'ün bir mektubuna kadar, Ali Şefkati, Cenap' Şahabettin, Mithat Cemal, Cahit Külebi, Mehmet Kaplan gibi edebiyat ve tarihimizin önemli şahıslarının mektupları bu konularla ilgilenenleri beklemektedir.

Halide Edib ile dostlarının yazışmaları, Abdülhak Hâmit'e dostları ve çocuklarından gelen mektupların da onlar hakkında çalışanlara hangi kapıları açacakları ileride görülecektir.

Bu kitaptaki en ilginç bölümlerden biri, Anadolu'ya öğretmen ve müfettiş olarak gönderilmiş misyonerlerden Herbert Moffet Irwin'in 1905-1909 arası Anadolu'daki gezilerinde, kendisi gibi bir misyoner olan eşine yazdığı mektuplardır.

Kitaptaki diğer belgeler arasında ipek üzerine basılmış Bursa gazetesinin bir nüshası ile ve Ali Ekrem Bolayır'ın şiirleri de almaktadır.

Belgelerin asıllarının bulunduğu yerlerin ve elde edilme serüvenlerinin anlatıldığı bu kitabın içeriği büyük ölçüde yeni araştırıcıları beklemektedir.
(Tanıtım Bülteninden)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.