Yeni Uygulamalı Sosyal Güvenlik El Kitabı

Yeni Uygulamalı Sosyal Güvenlik El Kitabı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ülkemizde son beş yılda en köklü ve en radikal değişim sosyal güvenlik alanında gerçekleştirilmiştir. Sosyal güvenlik reformu adı altında bir yandan farklı statülerdeki çalışanlara statülerine göre farklı Kurumlar vasıtasıyla sağlanan sosyal güvenlik hizmetleri ve bu hizmetlerin yerine getirilebilmesi için öngörülen yükümlülükler hem teşkilat alanında hem de uygulama mevzuatında değişiklikler yapılarak standart oluşturulmaya çalışılmıştır.

Sosyal güvenlik alanında yapılan en küçük değişiklik bile etkisini hemen işyerleri ve işverenleri üzerinde göstermektedir. Ayrıca sosyal güvenliğe ilişkin işlemleri işveren adına fiilen veya dolaylı olarak yürütmekte olan SMMM-YMM, Avukat, Bilirkişi, Aday Stajyer SMMM ve bu alanla ilgili kişileri yakından ilgilendirmektedir.

Sosyal güvenlik reformu öncesinde SSK ve BağKur işlemleri olarak bilinen uygulamalara paralele olarak her türlü ve her sektördeki işyerlerinin SGK işlemlerini uygulamalı örnekli ve pratik bir rehber anlayışıyla işyerinin ve işçinin SGK'ya bildirilmesinden her türlü prim ve diğer uygulamalara kadar belirli bir sistematik dahilinde açıklanmıştır.

14 bölümden oluşan bu eserde öncelikle işçilerin sigortalılığı ve bildirilmesi işlemlerine, ardından işyeri işlemleri ve prim işlemleri tüm yönleriyle uygulamada karşılaşılabilecek uyuşmazlıklar da göz önünde bulundurularak tüm yönleriyle açıklanmıştır.

Kitabın 4. bölümünde prim belgelerinin düzenlenmesi, 5. bölümde asgari işçilik işlemleri, 6. bölümde iş kazası ve meslek hastalıkları işlemleri, 7. bölümde teşvik işlemleri, 8. bölümde bağkur uygulamaları, 9. bölümde SGK tebligat işlemleri, 10. bölümde işyeri kayıt ve belgelerinin tanzimi ve ibrazı, 11. bölümde idari para cezaları, 12. bölümde SGK'ya itiraz ve dava yolları, 13. bölümde taksitlendirme, tecil ve icra işlemleri, örnekli-açıklamalı ve belge örnekleri ile güncel yargı kararları ışığında izah edilmiştir. Kitabın son bölümünde ise SGK işveren uygulamalarında gerekli ve yararlı diğer bilgilere yer verilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.