Yenikapı Batıkları
% 19indirim

Yenikapı Batıkları

Geçmişe Açılan Kapı
  • 49,00 TL39,69 TL

    hopi kampanyası
    1,98 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yenikapı'nın altında Bizans Dönemi'ne terihlenen bir gemi mezarlığı bulundu desek yanlış olmaz; keşfin ardından geçen yıllarda ulaşılan 37 batık bunun en güzel kanıtı... Yenikapı batıkları bilmecesi, sırlarını incelemeler devam ettikçe gün ışığına çıkarıyor. İstanbul Üniversitesi ekibinin yetiştirdiği antik gemi eksperlerinin sürdürdüğü disiplinlerarası çalışmalar, şimdi çoktan unutulmuş gemi inşa geleneklerinin yeniden tanınmasını sağlıyor.


Toplam 27 batığın anatomisini inceleyecek olan İstanbul Üniversitesi uzmanları, Yenikapı Kurtarma Kazılarını gerçekleştiren İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nden sonra alanda en büyük sorumluluğu üstlenen grup oldu. Ekip, sorumluluğunu üstlendiği batıklara konservasyon ve restorasyon uygulamalarıyla hayat vermeye çalışıyor.


Bu amaçla, İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan ''Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı''nda oluşturulan laboratuvarlarda, Anabilim Dalı öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve lisans-lisansüstü öğrencilerinden oluşan gayretli bir ekip batıklar üzerinde yoğun bir bilimsel çalışma sürdüryor. Nihai hedef batıkların gizemli hikayelerini ortaya çıkarmak... 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.