• Yeraltından Notlar% 29indirim
    Yeraltından Notlar
    Yeraltından Notlar

Yeraltından Notlar

  • 14,00 TL9,94 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Yeraltından Notlar e-kitabı

"İnsan olmak, gerçek insan, etiyle kemiğiyle insan olmak bile ağır gelir bize. Utanırız bundan, insan olmayı yüzkarası sayarız, benzeri olmayan toplumsal birtakım insanlar olmak için çabalarız. Ölü doğmuş insanlarız biz ve uzun zamandır canlı babaların çocukları değiliz, giderek daha çok hoşlanıyoruz böyle doğmuş olmaktan. Zevk duyuyoruz bundan.


Çok yakın bir gelecekte bir şekilde düşüncelerden doğmanın yolunu bulacağız." Dostoyevski’nin Gogol etkisinden kurtularak kendi sesiyle verdiği ilk büyük yapıt olan Yeraltından Notlar, Avrupa’daki büyük varoluşçu edebiyatı müjdeleyen bir roman. Kitap, okuruna "yeraltı" diye adlandırdığı bir ruh halinden seslenen kahramanın uzun, çılgınca söyleviyle başlıyor. Ardından, bu ahlakçı, uyumsuz, dürüst kişinin yaşadığı bir aşağılanma olayı anlatılıyor. Yüz elli yıldır okunan gerçek bir başyapıt.


            Dostoyevski, Yeraltından Notlar eserinde insanların etraflarını incelediği zaman hiç kimsenin gerçek hayatın nerede ve nasıl olduğunu bilmediğinin farkına varacağı tespitini yapmıştır. Yazar, bu konuda tam isabet bir tespit yapmıştır. Çünkü insanlar, hayatta yaşıyorlar ama herkes kendi oluşturduğu yalan dünyanın içerisinde sadece nefes alıp vermektedir. Biri ya da birileri çıkıp insanların ellerinden hayallerini ve kitaplarını alsa insanlar şaşırıp kalır ve belki de evinin yolunu bile bulamaz. İnsanlar, hayatta hatalar yaparlar ve bu hatalarının bedelini bazen hafif, bazen de ağır şekilde öderler. Yazar, bu eserinde insanların hayatta yaptığı bütün hataların ana sebebinin tembellik olduğuna dikkat çekerek, okurlarını tembelliğe tenezzül bile etmemeleri hususunda uyarmaktadır.

            Dostoyevski, Yeraltından Notlar eserinde insanları, etrafındaki insanlarla uğraşarak onları anlamaya çalışma çabalarının vakit kaybı olduğunu, insanların hayatta anlamaları gereken biri varsa o da kendileri olduğunu ve hayatta başarılı olmak istiyorlarsa kendilerini anlamalarını tavsiye ediyor. Yazarın, bu tavsiyesini dinleyen okurlar, kendilerini de tanıyacaklardır. Çünkü kendini anlamak demek aynı zamanda kendini tanımak demektir. Şu dünyada insanlara en çok faydalı şey nedir? Topluma böyle bir soru sorulsa çok az bir kesim insanlara en faydalı şeyin kitap olduğunu söyler. Yazarda, bu eserinde kitapların insanların yaşamına heyecan, acı ve lirik bir hava katarak yaşamlarını renklendirdiğini ve zenginleştirdiğini belirtip, şu yalan dünyada insanlara tek faydanın kitaplardan geleceğini savunmuştur.

            Günümüzde insanlar, her açıdan bolluk içerisindeler. İnsanlar, istediklerini yiyorlar, içiyorlar, geziyorlar, son model teknolojik aletler ile yaşam eskiye göre çok daha kolay ama insanlar mutsuzlar ve en kötüsü de kendilerini neyin mutsuz ettiğini bilmiyorlar. Dostoyevski, Yeraltından Notlar eserini okuyan okurlar, insanların neden mutsuz olduğunu öğreniyorlar. İnsanlar, günümüzde her türlü rahatlığın içerisinde olsa da hür iradeleri olmadığı için mutsuzlar. Bu da gösteriyor ki insanları lüks bir yaşam değil, hür bir irade mutlu ediyor. Bu eserin okurlara vermek istediği en önemli mesaj ise insanlar, önlerine çıkan engelleri aşacak gücü yok ise o engelleri aşmak için boşa gayret sarf etmesinler. Ama aşamadıkları o engelle de hiçbir zaman boyun eğmesinler.

Dostoyevski, 1821 yılında Rusya’da dünyaya gelmiş dünyaca üne sahip bir yazardır. Çocukluk dönemlerinde özellikle aile içi şiddet nedeniyle çok zor yıllar geçirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının okunacak 100 eser listesinde birçok eseri vardır. Toplum tarafından çok sevilen bir yazar olduğu 1881 yılında düzenlenen cenaze töreninde daha iyi anlaşıldı. Otuz bin kişi cenaze töreninde hazır bulundu. Dostoyevski, halka mal olmuş ender yazarlardan biridir.

Yorum Sayısı: 5

Günümüzde insanlık kelimesi o kadar yozlaştırıldı ki at izi, it izine karışmış derler ya aynen öyle bir hal almıştır. Böyle bir ortamda insanlığın ne olduğunu Dostoyevski, Yeraltından Notlar eseri ile bizlere öğretiyor. Yazar, hiç çekinmeden ve hiç kimseden korkmadan insanlığın ne olduğunu yine insanlığa haykırmıştır. İnsanlar, insanca yaşamak ve insani değerlere sahip çıkmak istiyorlarsa bir buçuk asır öncesinden günümüze seslenen Dostoyevski’ye kulak vermelidir. Zihni karışık olduğu için...devamını oku

U
Umut İsmail Küçükoğlu  -   16.06.2016

Dostoyevski.. Başka kelimeye gerek yok. :) Özellikle ilk bölüm harika. 1 günde bitti ama keşke hiç bitmeseydi. :)

Ö
Özkan Köse  -   16.03.2016

Ana karakteri duygudurum bozukluğundan muzdarip bir adam olan kült roman, benim için Dostoyevski'nin edebiyatının, üslubunun ve derinliğinin özeti gibi...

M
Merve Sarıoğlu  -   04.03.2016

Bir kişinin iç çatışmasını ve heyezanalarını akıcı bir şekilde anlatmıştır.

E
Erdal Koyunsever  -   24.02.2016

İnsan olmanın ağırlığını hissedeceksiniz

F
Fatih Sarıkaya  -   20.02.2016