Yeryüzüne Dayanabilmek İçin

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin

Yazılar
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Neden yazılır? Dünya acılı olduğu için yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması çok güç bir işlemdir. Ama insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o zaman yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için). Çünkü, insanın kişisel özgürlüğü, kendi dünyasına egemen olmasıyla başlar.
Tezer Özlü’nün yurtdışındayken Türkiye'deki dergilere yazdığı, dünya edebiyatıyla, sinema ve tiyatroyla kurduğu ilişkiyi kendi edebiyatı içinden yorumladığı yazılardan oluşan Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, yazarın iç dünyasını takip eden tutkun okurlar için yeni bir ışık sağlıyor. Çocukluğun Soğuk Geceleri ve Yaşamın Ucuna Yolculuk’un yazarından yine yaşamla ve ölümle hesaplaşan yazılar...


Tezer Özlü, Yeryüzüne Dayanabilmek İçin eseri kız kardeşi tarafından kitap haline getirilmiş olup, içeriğinde daha çok yazarın, sanatsal yönünün ağır bastığı yazıları barındırmaktadır. Yazar, yurt dışında yaşarken ülkemizde yayımlanmakta olan dergilere ve gazetelere sanat hakkında fikirlerini belirten yazılar göndermiştir. Bu eserin içeriği gazete ve dergilerde yayımlanan bu yazıların birleştirilmesinden oluşmuştur. Herkesin, kendine ait bir dünyası ve bu dünyasına yakın bulduğu insanlar, kitaplar ve görüşlerini paylaştığı yazarlar vardır. Yazarda, eserinde görüşlerini paylaştığı yazarlar ve kendi dünyasına yakın bulduğu kitaplar hakkındaki fikirlerini bu eserde okurlarıyla paylaşmıştır. 

            Yazarın, en bilinen özelliklerinden birisi sinema kültürünün çok iyi olmasıdır. Tezer Özlü, Yeryüzüne Dayanabilmek İçin eserinde Venedik ve Berlin gibi film festivallerinde izlemiş olduğu filmler hakkındaki görüşlerini okurlarıyla paylaşmıştır. Yazarın, eserinde anlattığı bu filmlerin her birini izlemek isteyeceksiniz. Eserin, tek negatif tarafı bu yazılar kitaplaştırılırken konu bütünlüğüne ve zaman kavramına dikkat edilmemesi olmuştur. Bu negatif yönde eseri okurken sizi epeyi bir yorabilir. Bu eseri okuduktan sonra insanların, hayattaki asli görevlerinin insanlığa ihanet etmemek olduğunu ve bu ihanetin olmaması içinde üç şeye ihtiyacı olduğunu anlıyorsunuz. Bu üç şeyden ilki akıl, ikincisi yürek ve üçüncüsü kimsenin önünde eğilmemek için omurgadır.

            Tezer Özlü, Yeryüzüne Dayanabilmek İçin eserinde insanların sadece kendilerini kurtarmak ve rahat ettirmek için çabalamaları durumunda mutlu olamayacağını belirtmiştir. Yazara göre insanlar, toplum içerisinde yaşadığı için mutlu olmasının tek koşulu yaşadığı toplumun huzurlu olmasından geçer. Bunun içinde insan, mutlu olabilmek için bireysel manada değil, toplumsal manada çaba sarf etmelidir. Bu eseri okuduktan sonra toplumun beyninin kadınlar olduğunu ve kadınların mutlaka bilinçli olması gerektiğini anlıyorsunuz. Çünkü geleceği şekillendirecek bilinçli nesilleri kadınlar yetiştirecektir. Yalnızlık, daimi olmadığı sürece iyi bir şeydir. Çünkü yalnızlık, yazarında, eserinde belirttiği gibi insana güç verir. Yazara göre insan yaşamında iyi yaşamanın değil, kendini bulmanın peşinde olmalıdır. Çünkü kendini bulan insan zaten en iyi yaşama sahip olur.

            Tezer Özlü, 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar, 43 yıllık kısa ömründe arkasında bıraktığı üç farklı eseriyle edebiyat dünyamızda ayrı bir yer edinmiştir.   

Yorum Sayısı: 1

Ruhumuzun derinliklerine işleyen roman, öykü ya da bir şiir okuduğumuz zaman bunları yazanların, nasıl yazdıklarını daima merak etmişizdir. Tezer Özlü, Yeryüzüne Dayanabilmek İçin eserinde insanlar, acılarına katlanabilmek için yazar diyerek bu merakımızı gideriyor. Yazara göre insanların duygusal dünyası bir kaba benzer ve bu kap dolduğu zaman boşaltılması gerekir. Bu boşaltımın en iyi yollarından biride yazmaktır. İnsan, hayatın acımasızlığı karşısında o kadar çaresiz ve zavallıdır ki bunun...devamını oku

S
Sibel Gergef  -   16.06.2016