Yeryüzünün Lanetlileri

Yeryüzünün Lanetlileri

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
"Yeryüzünün Lanetlileri", 1951'de piyasaya çıkışından itibaren, bir kült kitap oldu. Temelini Cezayir savaşına karşıtlığın, zaten can çekişmekte olan sömürgecilik sistemine karşı çıkışın, Castrocu isyancıların Küba'daki zaferiyle onurlandırılmış olan silahlı mücadeleye övgünün oluşturduğu, devrimci bir Üçüncü Dünya'yı öneren ve Sartre'ın önsözüyle taçlanmış olan bu kitap dünyanın her tarafında ilgi çekmiştir. Birçok yabancı dile çevrilmiş olan kitap, gerek sömürgedeki yabancılaşma gibi somut, gerekse şiddetin kurtarıcı karakteri ve devrimci Üçüncü Dünya için yeni bir insan yaratmanın perspektifi gibi mitsel temalarla geniş gençlik kesimlerinin hayranlığını kazanmış ve onları harekete geçirmiştir.

Bu kitabı bugün tekrar okumak, sorunları 21.yüzyılın sorunları olan bir Üçüncü Dünya'nın umutlarını ve çıkmazlarını daha iyi kavramak olacaktır.
(Arka Kapak)

Yorum Sayısı: 1

Sartre'nin önsözü ile harika bir giriş yapan sömürgeci zihniyetin tüm yönlerini derinlemesine işleyen güzel eser. Fransa'nın Cezayir'de yaptıkları ve tüm yan etkileri güzel bir anlatımla, etkileyici örneklerle gözler önüne serilmiş.

S
Samet Vırıt  -   07.04.2016