Yeşil Ekonomi; Küçülmek Güzeldir
% 31indirim

Yeşil Ekonomi; Küçülmek Güzeldir

  • 16,00 TL11,04 TL

    hopi kampanyası
    0,55 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Yeşil Ekonomi; Küçülmek Güzeldir e-kitabı

Gezegenimiz mit haline gelen büyümeye olan yanlış inancın tehdidi altındadır.


Daha fazla ekonomik büyümenin gerekli olduğu söylemi, yaşam kalitesinde sürekli bir iyileştirme beklentisinde olan insanlarda 'büyüme gerekli' mesajlarının içselleştirilmesine neden oluyor. Bu mesaj, toplumsal, ekonomik, siyasal ve çevresel ilerlemenin ana etkeninin ekonomik büyüme olduğunu ileri sürüyor. Büyümenin zenginlik yarattığı ve toplumsal iyileştirme için gerekli araçları sağladığı varsayılıyor. Bu nedenle siyaset, hedeflerine sürekli büyümeyi ve kalkınmayı oturtuyor. En önemli icraatın olası en yüksek hızla büyümek olduğu amacı yinelenip duruyor.


Kalkınmak ve büyümek sağ ya da sol siyaset için, adeta bir din gibi. Sadece bu hedefe varmak için izlenecek yol, daha doğrusu feda edilecek olgularda anlaşamıyorlar.Zenginlik ile refah, yarışmacı toplum ile dayanışmacı toplum, hükmetmekle gezegen ile uyum içinde yaşamak gibi hayati tartışmalar gündemimize ne zaman girecek? Bugün küçülmek, büyümemek gibi ekonomik kavramlar, büyümek/kalkınmak ikilisinden çok daha hayati konular. Küçülmek Güzeldir, Türkiye'de bu tartışmaların ivme kazanması arzusuyla hazırlandı.


İçindekiler;

Yeryüzünün Varkalması İçin Küçülme / Raoul Weiler (Sayfa 9)

Neden Çevresel Sürdürülebilirlik Büyük Olasılıkla Büyüyen Üretimle Birlikte Ulaşılabilecek Bir Hedef Değildir? / Roefie Hueting (Sayfa 21)

Küçülmenin Kavramsal Kökleri / Fabrice Flipo (Sayfa 37)

“Küçülme: Ekonomik Büyüme mi Eşitlik mi?” Tartışmasının Ötesine Geçmek / Darren Zhang (Sayfa 55)

Büyümeye Karşı Çevre - “Küçülme”nin Bir Eleştirisi ve “Büyüme-Sizlik” İçin Bir Savunu / Jeroen C.J.M. van den Bergh (Sayfa 67)

Küçülme Savunusu / Giorgos Kallis (Sayfa 111)

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.