Yeter Artık

Yeter Artık

  • Geçici olarak temin edilemiyor

1- Yeter Artık

2- Güneş Yine Doğacak

3- Sulukule Kavgası

4- Aynı Yolda

5- Uyan Kardeş

6- Vur Dediler

7- Elleriniz

8- Yarın

9- Hani

10- Elele

11- Niçin? (Melike Demirağ’ın 1977 Türkiye’sinde Demokratik Hak ve Özgürlükleri için Savaşanlara Yaptığı Konuşma)

 


Ossi Müzik, özgürlük şarkılarının önemli yorumcusu Melike Demirağ’ın üç albümünden oluşacak bir albüm serisinin ilki olan “Merhaba Arkadaş” tan sonra, serinin ikinci albümü “Yeter Artık” ile karşınızda.

“Yeter Artık” ezber bozan bir albüm!

Bir pop müzik albümü olmasına rağmen, “sevgilinin güzel gözlerinden”, “Kalamış’ta gün batışından” yahut “çiçekli kırlardan” değil, “halkın belini büken pahalılıktan”, “ gençlerin kurşunlanmasından”, “emeğin sömürülmesinden” söz ediyor.

Albümün yayınlandığı dönemde Türk pop müziği sadece “aşktan” söz etmekteydi. Halkın sorunlarını görmezden gelen, tozpembe bir dünya görüntüsü çizen, “eğlendirmesi” beklenen ve hatta “hafif müzik” denilerek bir anlamda “hafif görülen” pop müzik, bu albümle birlikte yadsınamaz bir ağırlık kazanıyordu...


“Alışık olunmayan bu yeni ve duyarlı müzik; özgür, insancıl, adil bir dünya arayışındaki kitleler tarafından derhal benimsenirken, sömürü düzeninin devamlılığını isteyen iktidar sahibi egemen sınıflar ve iktidar seçkinleri tarafından “tehlikeli bulundu”... Bu albüm ve bu şarkılar, politikada sadece egemen bir zümrenin değil, sanatçıların, işçilerin, köylülerin, memurların kısacası halkın yani toplumu oluşturan tüm sınıfların söz sahibi olması gerektiğini söylüyordu. Politikayla ilgilenen sıradan bireylerin anarşist ilan edildiği, duyarlılıkların cezalandırıldığı ve halk kitlelerinin politikadan soyutlanmak istendiği günlerde bu şarkılar; politikanın ulaşılmaz ve korkulacak birşey olmadığını, politikanın bir “ortak yaşam pratiği” olduğunu anlatıyordu. En önemlisi de bu şarkılar, insanların günlük hayatın içinde kolayca “öldürüldüğü” günlerde, aşktan, kuşlardan, çiçeklerden söz etmeyi içlerine sindiremeyen duyarlı ve onurlu sanatçıların ürünleriydi.

“Yeter Artık”, sanatçılardan sadece eğlendirmesini bekleyen ortaçağ zihniyetine ve eğlendirmekle yetinen sanatçılara verilmiş bir “sanatçı duyarlılığı” örneğiydi. Müzik eseri olarak verilmiş bir “manifestoydu”...”

-Melike Demirağ’ın 1977 Türkiye’sinde Demokratik Hak ve Özgürlükleri İçin Savaşanlara Yaptığı Konuşma-

 

“Yeter Artık” albümü yayınlanalı neredeyse 40 yıl oldu. 2015 yılıyla 1977 yılının sosyal ve politik koşullarını karşılaştırdığımızda büyük farklar olmakla beraber, köklü, devrimsel nitelikte değişimler olmadığını görüyoruz. Halkın özlemini duyduğu unsurlar yine aynı. Halk her dönemde sadece, huzur, özgürlük, insancıl yaşam koşulları, sağlık, barış ve doğa istiyor.

Tam da bu nedenle “Yeter Artık” albümünün yeniden yayınlanması önem kazanıyor. Bu albüm; 1970’li yıllardaki gibi umuda, birliğe, heyecana, biz de varız demeye, barışa, ekonomik refaha ihtiyacımız olan bu gün hislerimizin sanatsal ifadesi olarak, bizim adımıza “Yeter Artık” diyor...

Albümdeki tüm eserlerin söz, müzik ve düzenlemeleri Şanar Yurdatapan’a ait. Yönetmenliğini Atilla Özdemiroğlu’nun üstlendiği albümde Melike Demirağ’a “Dün Bugün Yarın” Orkestrası eşlik ediyor. “Şat Yapım” ın eşsiz ürünlerinden biri olan albümde Melike Demirağ’ın yorumundaki samimiyet ve yalınlık şarkıların daha iyi anlaşılmasının ve daha etkili olmasının en büyük nedenlerinden biri.

Ossi Müzik, “Yeter Artık” isimli albümün, tarihsel ve sanatsal açıdan taşıdığı önemin farkında olarak, dijitalleşmesini ve gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlarken, albümün orijinalinde bulunmayan fakat tarihi öneme sahip bir konuşmayı da albüme eklemenin albümü tamamlayacağını düşündü. Sadece 45’lik olarak yayınlanmış olan “Niçin?” isimli konuşma bonus track olarak albüme eklendi.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.