Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital
% 25indirim

Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital

  • 32,00 TL24,00 TL

    hopi kampanyası
    1,20 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Bazılarına göre, adaletsizliğin sürekli arttığı dünyada eşitsizlik uçurumları giderek derinleşirken, kimileri de gelirler ve servetler arasındaki mesafelerin doğal bir eğilimle daraldığını, sisteme dışarıdan müdahale edilmezse bu sürecin daha sağlıklı işleyeceğini ileri sürüyorlar. Peki, bu konuda bir fikir oluşturabilmek için eşitsizliklerin uzun vadeli değişim eğrisi hakkında, yani eşitsizliğin dünden bugüne tarihi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmez mi? On beş yıllık bir araştırmanın ürünü olan ve ekonomi terminolojisine yabancı olan okurlar tarafından da kolayca anlaşılabilecek bir dille yazılmış Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital, bu konudaki boşluğu çok geniş bir veri tabanıyla dolduruyor. Hem zaman (tarihsel veriler) hem de coğrafya içinde (tüm dünyadan veriler) karşılaştırmalı bir yöntemin kullanıldığı bu temel eser, Thomas Piketty'nin sözleriyle, "bir ekonomi kitabı olduğu kadar, bir tarih kitabı" da olma özelliğini taşıyor. Fransız ekonomist Thomas Piketty'nin magnum opus'u Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital'in yılın hatta belki de önümüzdeki on yılın en önemli kitabı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. (Paul Krugman, New York Times 23.03.2014) Thomas Piketty bu esaslı kitabıyla hem akademik dünyaya, hem de tüm okuyuculara büyük bir hizmet sunuyor. Sunduğu tez gücünü ona buna saldırmaktan ya da politik gündemden değil, dikkatlice toplanmış ve analiz edilmiş verilerden ve gerekçelendirilmiş düşünceden alıyor. (Rakesh Khurana, Harvard Business School) Bazı kitaplar sadece okunur, bazı kitaplar ise taşı gediğine öyle bir koyar ki insanda canla başla okuma isteği uyandırırlar, Thomas Piketty'nin Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital isimli kitabı bariz biçimde bu ikinci kategoriye giriyor. (Perry Lam, South China Morning Post, 23.05.2014) Piketty eşitsizlik konusunda muhtemelen son dönemin en önemli düşünürü… Bu kitapta servet uçurumları konusunda liberal çevrelerde hâlihazırda hissedilen rahatsızlığı haklı çıkaracak yetkin bir çerçeve sunuyor… (Jordan Weissmann, Slate, 22.04.2014) (Tanıtım Bülteninden)

Thomas Piketty, Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital eseri iktisatçıların ve iktisada ilgi duyanların mutlaka okuyup değerlendirmesi gereken bir eserdir. Yazar, bu eserinde vücudu saran kanser hücreleri gibi dünyayı saran kapitalizmin tarihi süreç içerisindeki gelişimini ve bugün ulaştığı noktaya hangi referanslar ile geldiğini, hem toplum yaşamına hem de bireysel yaşama nasıl etki ettiğini herkesin anlayacağı bir dille ve sade bir anlatımla ele alıyor. Yazar, bu eserinde ele aldığı konuları yüzeysel bir şekilde geçiştirmemiş, detaylı bir şekilde ele almıştır.

Thomas Piketty, Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital eseri için çok büyük emekler sarf ettiği eserin içeriğinden rahatlıkla anlaşılmaktadır. Yazar, bu eserinde sadece ekonomik meseleleri ele almamış, hem sosyolojinin hem de siyasetin geçmişini de ele almıştır. Günümüz dünyasında sermaye hareketlerini merak eden ve bu konuda araştırmalar yapan insanların bu eseri kesinlikle edinmesi ve bu eserin içeriği üzerine derin bir inceleme yapması gerekir. Çünkü bu eser, günümüzde meydana gelen sermaye hareketlerini hem de belgeli olarak ele almaktadır. Bu açıdan bu kitap, sadece iktisat açısından değil, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler açısından da değerlendirilmelidir. Bir milletin maddi zenginliği için petrol, altın, bor, çeşitli madenler ne kadar önemli ise kültürel zenginliği içinde bu eserler o kadar önemlidir.

Thomas Piketty, Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital eserini iktisatçıların ağır bir şekilde eleştirmesi bu eserin mutlaka okunması gereken bir eser olduğunun göstergesidir. Çünkü atalarımız meyve veren ağaç taşlanır diye boşuna dememiş. Bu eserde de çok lezzetli meyvelerin olduğunu okudukça göreceksiniz. Yazar, yıllardan beri oluşan deneyimini ve bilgi birikimini bu eser ile kitaplaştırmıştır. Bu eserin iktisat fakültelerinde ders olarak okutulması çok isabetli bir tercih olurdu. Bu eserin uzun olması okurların gözünü korkutmamalıdır. Çünkü bu eser, kitap kokusu kadar kalitede kokmaktadır. Kapitalizmin toplumun genlerini nasıl bozduğunu görmek isteyenler bu eseri okumalıdır. Bu eseri okuduktan sonra Avrupa sosyalizminin düştüğü içler acısı hale sosyalist olmasanız bile üzüleceksiniz.

Thomas Piketty, 1971 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Yazarın esas mesleği ekonomistliktir. Yazar, ekonomik eşitsizlik konusunda uzmandır. Gelir dağılımındaki adaletsizliğe Thomas Piketty, Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital eseri ile dikkat çekmeyi başarmıştır.

Yorum Sayısı: 1

Günümüzde insanlığın çekmiş olduğu acıların belki de tek sorumlusu olan kapitalizmin bizlere ne vaat ettiği birçok insan için merak konusudur. Thomas Piketty, Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital eserinde insanların bu merakını gidermeyi hedefliyor. Karl Marx’ın, insanlara güzel bir gelecek vaat eden tezleri vardır ama bir de bu tezler sonucunda yaşananlar ve bu yaşananlar sonucunda elde edilen veriler vardır. Bu veriler, bizlere Karl Marx’ın tezlerinin tamamen ütopik olduğunu ve birçok insanın,...devamını oku

S
Servet Alpgün  -   16.06.2016