Yön - Devrim Hareketi
% 28indirim

Yön - Devrim Hareketi

Kemalizm ile Marksizm Arasında Geleneksel Aydınlar

  • 17,00 TL12,24 TL

    hopi kampanyası
    0,61 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Yön - Devrim Hareketi e-kitabı

Doğan Avcıoğlu liderliğindeki Yön-Devrim Hareketi, Yeni Osmanlılar, Jön Türkler, İttihatçılar, Kemalistler, Kadrocular ve günümüz ‘ulusal solcu’larına uzanan Osmanlı-Türk geleneksel aydın hareketleri içinde bir istisna teşkil eder. Akımın geliştirdiği siyasal söylemin özelliği, kendine öncel aydın hareketlerinin “Türkiye nasıl kalkınabilir?” ana sorunsalı için geliştirdikleri tüm temel kavram ve önermeleri Marksizmden yararlanarak yeniden anlamlandırmayı denemiş olması ve bunları sosyalist bir Türkiye projesi için yeniden bir araya getirmiş olmasıdır.

Yön-Devrim Hareketi, sosyalizm vurgusuyla geleneksel aydın hareketlerinin tümünden ayrılır. Buna karşılık, öngördüğü yeni toplumun inşası için toplumsal bir tabana dayanmayı reddetme, bunu iktidar sonrasına öteleme, iktidarı devlet içindeki kimi güçlerle iş tutarak ele geçirme tavrıyla, geleneksel aydın hareketleriyle aynı kümenin içinde yer alır.

Bu kitabın temel sorunu, Yön-Devrim Hareketi’nin geliştirdiği siyasal söylemi çözümlemektir. Kullandığı kavramların hangi başka siyasal söylemlerden devralındığı, nasıl dönüştürüldüğü, hangi kuramsal bakış açısıyla yeniden tanımlandığı ve hangi ana sorunsal etrafında ne şekilde bir araya getirildiği kitabın odak noktasıdır.

Başta Doğan Avcıoğlu olmak üzere Yön-Devrim Hareketi’nin önde gelen isimlerinin yaşamöyküleri kitapta birer ‘iç metin’ olarak yer almaktadır. Kitapta, ayrıca, Yön ve Devrim dergileri, Çalışanlar Partisi, Sosyalist Kültür Derneği ve Yön Yayınları hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.


Siyaset Bilimi

Siyaset Bilimi

Gökhan Atılgan

31,68 TL
Behice Boran

Behice Boran

Gökhan Atılgan

18 TL
Marksizm ve Ulusal Sorun

Marksizm ve Ulusal Sorun

Gökhan Atılgan

11,34 TL
Praksis Sayı : 23

Praksis Sayı : 23

Gökhan Atılgan

12,15 TL
Marksizm ve Ulusal Sorun

Marksizm ve Ulusal Sorun

Gökhan Atılgan

7,2 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.