• Yönetsel Yetkinlikler ve Etkin Yönetim% 31indirim
    Yönetsel Yetkinlikler ve Etkin Yönetim
    Yönetsel Yetkinlikler ve Etkin Yönetim

Yönetsel Yetkinlikler ve Etkin Yönetim

  • 30,00 TL20,70 TL

    hopi kampanyası
    1,04 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yönetsel Yetkinlikler ve Etkin Yönetim, Mahmut Demirkan’ın kendi yönetim deneyim ve tecrübelerinin ürünüdür. Yazar, yönetim fonksiyonunun anahtar konu ve kavramlarını, yönetim süreçlerinde yaşanmakta olan temel sorunları ve çözüm önerilerini, teorik çerçeveden de uzaklaşmadan kısa ve özlü bir biçimde açıklamaya çalışıyor.

Bu bakımdan kitap, yönetim yetkisini kullanmak durumunda olan her seviyedeki yöneticiye ve özellikle de yönetici adaylarına uygulamada başvurabilecekleri bir rehber ve el kitabı niteliği taşıyor.

 


Birinci Baskıya Önsöz

Bu kitap, kendi yönetim, deneyim ve tecrübelerimin ürünüdür. Yönetim fonksiyonunun “anahtar niteliğindeki” konu ve kavramlarına ve temel süreçlerine; ayrıntıya girmeden, uygulamadaki tecrübeler ışığında, teorik çerçeveden de uzaklaşmadan açıklık getirmeye, yaşanmakta olan sorunlara ışık tutmaya çalışmaktadır. Bu bakımdan yönetim yetkisini kullanmak durumunda olan tüm yöneticilere ve özellikle de genç yönetici adaylarına uygulamada başvurabilecekleri bir rehber ve el kitabı niteliği taşımaktadır.

Kitabın temel özelliği, işlenen konuların daha önce bir yönetim sürecinde yaşanmış veya bir şekilde gözlemlenmiş olan bir olayın akabinde kaleme alınmış kısa yazılardan oluşmasıdır. Ancak aktarım yapılırken olay ve işletme belirtilmeden, bilimsel kaygılarla teorik çerçevesi çizilerek konunun özüne vurgu yapılmıştır. Bu arada konuların akılda kalmasına ve daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak için özlü sözlere, küçük alıntılara ve hikâyelere yer verilmiştir. Ayrıca her konunun sonuna, konuyla doğrudan veya dolaylı ilişkisi olan ve genellikle yöneticilerin başucu kitabı olarak kütüphanelerinde bulundurdukları bazı kitap isimleri eklenerek işlenen konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için bir kaynak demeti oluşturulmuştur.

Yöneticilik dünyanın en güzel ve en zor mesleklerinden birisidir. Nasıl olmasın ki? Başkalarıyla iş yaparken ve kaynakları yönetirken; planlamayı, örgütlemeyi, kumanda etmeyi, koordinasyonu ve kontrolü birlikte düşüneceksiniz, organizasyonun amaçları ile başkalarının ihtiyaç ve beklentilerini uyumlaştıracaksınız. Gerçekten zor... Bir yönetici olarak özellikle bu konularda kaliteyi, etkinliği ve verimliliği ihmal ediyorsanız, zaman zaman kendinize de ayna tutup, “ben ne yapıyorum” diye sorgulamıyorsanız başarılarınız kalıcı olmayacak, yaptığınız şeyin adı da yöneticilik olmayacaktır.

Bu çalışmada söz konusu kaygının bir yansımasını görmek mümkündür. Elbette hatalarımız olmuştur. Kitapta bulunan hata ve eksikliklerin sorumluluğu bana aittir. Takdir okuyucunun. Ayrıca eksiklerimin benimle paylaşılmasından da özellikle mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

Bu vesile ile her zaman olduğu gibi bu kitabın hazırlanmasında da beni teşvik eden, yönlendiren ve destek olan başta eşim Nihar ve çocuklarım Talha ve Hamza’ya, üzerimdeki emeğini hiçbir zaman unutmayacağım Ağabeyime ve dualarını benden hiç eksik etmeyen sevgili Anneciğime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız, Allah sizlerden razı olsun.

Verdikleri destekten dolayı, başta sevgili dostum Ünsal Sözbir ve değerli büyüğüm Mustafa Büyükateş olmak üzere kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Yönetenlere ve yönetmeye talip olan herkese faydalı olması dileğiyle…

Mahmut Demirkan, İstanbul, Ekim 2011


İkinci Baskıya Önsöz

Öncelikle yeniden birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Hani derler ya; “her şey baş döndürücü bir hızda değişiyor”, gerçekten öyle… Yönetim düşüncesi de, yönetim pratik ve uygulamaları da... Ayrı kaldığımız süre içerisinde yönetim fonksiyonunun anahtar niteliğindeki konu ve kavramlarına ilişkin yeni tecrübeler yaşadım, yaşamaya da devam ediyorum. Bundan ayrı kalmak, bunu hissetmemek hatta yaşamamak mümkün değil zaten. Bu doğrultuda bir şeyler geliştirmek ise hem insanı motive ediyor, hem de hayatı anlamlı kılıyor. Ben de yönetim süreç ve uygulamalarında yaşadığım tecrübelerden yeni makaleler oluşturdum ve konu bütünlüğünü sağlamak için de kitabın farklı yerlerine yerleştirdim. Yine ayrıntıya girmeden, teorik çerçeveden de uzaklaşmadan, aynı metot ve yaklaşım içerisinde. Amaç öncelikle yöneticilerimizin günlük uygulamalarda karşılaştıkları yönetsel sorunların çözümüne doğrudan, “adres göstererek” bir nebze olsun katkı sağlamaktır.

Kapsam içerisindeki yönetsel fonksiyon ve yetkinliklerin genişlemesine paralel olarak da kitabın adını; Yönetsel Yetkinlikler ve Etkin Yönetim olarak değiştirdim. Bu değişimin amaca daha uygun olduğunu düşünüyorum. Umarım bu haliyle daha çok seversiniz.

Bu dönem içerisinde sevgili Annemi de kaybetmenin hüznünü yaşadım. Onu sevgili Babamın yanına uğurladım. Allah’ın izni ve onların içten duaları ile bu günlere geldiğimi düşünüyorum. Yöneticiler ve özellikle de liderler görünürde yalnız insanlardır. Oysa başarılı olan yönetici ve liderlere birilerinin dua ettiğini düşünür, “başarıda duanın gücü”ne gönülden inanırım. Bu yüzden ben onlardan çok razıydım, Allah da onlardan razı olsun. Onların dualarını hep arayacağım...

Kitabın sonuna, Sn. Prof. Dr. Türker Baş Hocamın birinci baskıya ilişkin “Tadımlık Yorumlar”ını da ekledim. İlgisinden ve katkılarından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum…

Rabbim izin verdiği müddetçe bu çalışma bu şekilde gelişmeye devam edecektir…

Gösterdikleri yakın ilgi, samimiyet ve duyarlılıktan dolayı Küre Yayınları editörlerinden Semih Atiş ve Bilge Özel’e ve kitabın yeni baskısının hazırlanmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ediyorum.

Yönetenlerin ve yönetmeye talip olan herkesin, bu kitapta “etkin yönetim”in bir takım ipuçlarını bulacaklarına inanıyorum. Faydalı olması dileğiyle…

Mahmut Demirkan, İstanbul, Ocak 2016

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.