Yorgunluk Toplumu
% 21indirim

Yorgunluk Toplumu

  • 12,00 TL9,48 TL

    hopi kampanyası
    0,47 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İnsanların vakit öldürmek icin cırpındığı zamanlar bitti. Artık vaktin ölü olarak doğduğu, bir gelecek ufkunun yerini "hemen şimdi"nin aldığı cağda yaşıyoruz. Daha 1945'te Va-Nu Akşam gazetesindeki köşesinde memurluktan, hayattan sıkılanlar icin amatörlüğü salık veriyordu, Erişirgil 1956'da yazdığı Merak ve Dikkat adlı kitabında sıkılmış öğrencilere merak nasıl aşılanır diye soruyordu. Merak uyanmadan dikkat olmaz, eğitim merakı üretmek lazım diyordu.


80'lerle beraber eskilerin "sürat asrı" dediği devri kapatan, hızın sadece fiziksel değil sanal bir dünyada da bir mevzu haline geldiği, insanların, malumatın her an ulaşılabilir olduğu, sosyal ilişkilerin yerini 'etkileşim'e terk ettiği bir döneme girdik. Merakımız varsa dahi ilgi duyamıyoruz, dikkat kesilemiyoruz.


Dikkatimiz yazılım arayüzeylerinin arasında, bir yüzeyden diğerine atlamakla meşgul. Ara'nın yerini hiperaktiflik, yani oradan oraya atlamak aldı. Yerimizde duramıyoruz. Gündemimiz aralıksız olarak "güncel"leniyor, ve tüm bu bitmek bilmeyen yepyeni şimdiden bezmiş durumdayız, bugün olmazsa yarın...


Yorgunluk Toplumu'nu Almanya'da son on senenin en cok satan kitaplarından biri yapan şey kapitalizmin son yirmi yılında ortaya cıkan yeni bir yaşam biciminin insanı nasıl ufaladığını göstermesi: sıfırı tükettik ve devam ediyoruz, her şey angarya geliyor, devam ediyoruz. Byung-Chul Han'ın eseri sürüncemede kalmış, depresyondan cıkamayan, sürmenaj olmuş insanın durumuna dair bir başyapıt.


            Bu dünyada yaşayan herkes, aslında katildir. Çünkü dünyada zamanı öldürmeyen insan bulmak imkansızdır. Ama insanların eski zamanlarda vakit öldürmek için bolca vakitleri olsa da günümüzde vakit öldürmek için artık eskisi gibi bol vakitleri yoktur. Byung Chul Han, Yorgunluk Toplumu eserinde eskiden insanlarla birlikte zamanında ölü doğduğunu, ama günümüzde zamanında insanlar gibi canlı doğduğunu belirtmiştir. Zamanın ölü doğduğu dönemlerde insanlar, sonralarla yaşamlarını devam ettirirken, zamanın insanlar gibi canlı doğduğu bu zamanlarda insanlar hemen şimdilerle yaşamaya başlamışlardır.

            Eskiden insanlar, çok monoton yaşadıklarını ve hayattan sıkıldıklarını çok ifade ederlerdi. Gerçi günümüzde de durum pek farklı değildir. İnsanların, hayatlarına sıkıntı veren monotonluktan kurtulmaları için amatör faaliyetlerle uğraşmaları Byung Chul Han, Yorgunluk Toplumu eserinde de belirtildiği gibi eskiden beri tavsiye edilir. Günümüzde bu amatör faaliyetlerin içerisine sportif faaliyetler gireceği gibi tiyatro ve sinema faaliyetleri de girebilir. Yazarında eserinde belirtildiği gibi insanların merak duygusu arttıkça, boş vakitleri azalacaktır. Bu nedenle özellikle öğrencilerde merak duygusu uyandırılırsa eğitiminde kalitesinin artacağı düşünülebilir. Eğitim sisteminde, eğitim merakının geliştirilmesi ve eğitim sisteminin bunun üzerine temellendirmesi öğrencileri daha araştırmacı yapacak ve bu sadece eğitim hayatlarında değil, normal yaşamlarında da çok pratik olmalarını sağlayacaktır.

            Günümüzde yaşayan insanların, eskiden yaşayan insanlara göre zaman konusunda işi çok daha zordur. Çünkü insanlar, eskiden zamana sadece fiziki olarak yetişmeye çalışırken, günümüzde hem fiziki hem de sanal olarak yetişmeye çalışmaktadır. Byung Chul Han, Yorgunluk Toplumu eserinde sanal hızında, fiziki hıza eklendiği 80’lerden sonrasına surat asrı adını vermiştir. Yazarın, eserinde belirttiği gibi sanal dünyayla beraber insanların birbirleriyle sosyal etkileşimleri zayıflarken, sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla etkileşimleri artmıştır. Sanal dünya, insanlarda merak duygusunun artmasına neden olmuşsa da dikkatlerini toplamalarına engel olmaktadır. Çünkü insanlar, merak içinde internette o sayfadan o sayfaya gezinirken dikkatlerini korumaları imkansız hale gelmektedir. İnsanlar, bu eser ile bunaldığı toplum içerisinde soluk alacaktır.

            Byung Chul Han, 1959 yılında Seul’de dünyaya gelmiştir. Yazar, tek eseri olan Yorgunluk Toplumu ile eskiden, günümüze ışık tutmuştur.  

Yorum Sayısı: 2

Byung-Chul Han, Yorgunluk Toplumu eserini okudukça içinde yaşadığımız toplumun nasıl hasta olduğunu ve bu hastalığın psikolojimize nasıl etki ettiğini daha iyi algılayacaksınız. Bu eserde, bizleri maddeci yaparak tüm manevi değerlerimizi yıkan kapitalizmin, toplum içerisindeki birliği, beraberliği ve dayanışmayı nasıl yıkarak insanları sadece kendisini düşünen bireyselci varlıklar haline getirdiğine tanık olacaksınız. Bu eseri okudukça toplum olarak dibe vurduğumuzun, psikolojik olarak her gün...devamını oku

E
Enis Tokselim  -   16.06.2016

bu çevirisi gerçekten çok kötü. herşeye rağmen okumak için çalıştım ama olmuyor :) orjinali belki çok başarılı bir kitaptır ama bu şekilde hiç tavsiye etmiyorum.

P
Pervin Demirci  -   10.09.2015