Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar - Seymour Bir Giriş
% 28indirim

Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar - Seymour Bir Giriş

  • 14,00 TL10,08 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Efsane yazar, suskun münzevi Salinger'ın Türkçeye çevirilen son kitabı. Daha önceki yıllarda Dokuz Öykü (1993), Franny ve Zooey (1993) ve Çavdar Tarlasında Çocuklar isimli kitaplarını yayımladığımız Salinger'ın kitaplaşmış son kitabıydı. Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Seymour Bir Giriş. Franny ve Zooey'de olduğu gibi bu kitapta da Glass kardeşlere ait iki uzun öykü yer alıyor. Yazdığı öyküler kadar, 1963'ten bu yana sürdürdüğü mutlak münzevi tavrıyla da edebiyat gündeminin en çok konuşulan ismi, J. D. Salinger. Tek -ve kült- romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar ile modern edebiyatın klasiği olan Salinger'ın bu romanı (ilk baskısı....) her yıl iki yüz elli bin basılıyor.

Modern edebiyatın en çok okunana yazarlarından J.D. Sallinger'ın 1999 yılında ilk defa dilimize çevrilen son kitabı Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar Salinger'ın ustalığını gösterdiği bir öykü kitabı. Biçimde yine belli formlara kalmayan Salinger, özgün yazın üslubunu da korumakta. Umutsuzluklarını, korkularını ve kırgınlıklarını  yine okuruyla öykülerde paylaşan Salinger, görünürlükten neden kaçtığını da bir anlamda sunuyor. Mütevazı ve münzevi bir hayatı tercih eden Salinger, en vurgulu biçimde Çavdar Tarlasında Çocuklar'da derinlikli bir biçimde neden böyle bir hayat seçtiğine dair ipuçları sunsa da, aynı psikolojik tahlilleri yapmanın mümkün olduğu başka bir kitap daha sunuyor okurlarına. "Amentüm beyan edildi. Geriye yaslanıyorum. İçimi çekiyorum; mutlulukla, korkuyorum. Bir Murad yakıyorum ve Tanrım, umut ederim ki, başka şeylerle devam ediyorum." diyen yazar, umudunu korkularını ve inancını sunduğu iç diyaloglarla sürekli bir araya getirmekte. Sürekli düşünmenin, sorgulamanın, inanıp, kaybetmenin zihinsel gerilimlerini yaşayan yazar, var olmanın bedelinin başka türlü ödenmeyeceği kanısını taşıyor. Tüm eserlerinde okuru çetrefilli ve sancılı bir düşünme, sorgulama sürecine davet eden yazar, son öykü kitabını da aynı amaçlılıkla okurlarıyla buluşturuyor.

"... İnsanlar arasında çok gergin oluyorum. Kendimi yeniden doğmak üzereymişim gibi hissediyorum. Kutsal, kutsal gün. Telefon bağlantısı kötüydü, hiçbir şey konuşamadım. Ne korkunç bir şey, seni seviyorum diyorsun ve öbür uçtaki kişi bağırarak karşılık veriyor: "Nee?" Bütün gün bir Vedanta derlemesini okudum. Evlilikte eşler birbirlerine hizmet eder. Birbirlerini yüceltir, birbirlerine yardım eder, birbirlerine öğretir, birbirlerini güçlendirirler, ama her şeyden önce birbirlerine hizmet ederler. Çocuklarını onurlu, sevecen ve üstlerine düşmeden yetiştirirler. Çocuk evde bir konuktur, sevilecek ve saygı görecektir; ama sahiplenilmeyecektir, Tanrı'ya aittir çünkü. Ne harika, ne aklıbaşında, ne güzel, ne zor ve bu yüzden de doğru. Ömrümde ilk kez sorumluluk sevinci duyuyorum. Oppenheim horluyor. Ben de uyumalıyım, ama olmuyor. Birinin bu mutlu adamla olması gerek."
Yorum Sayısı: 1

güzel bir kitaptı, 4-5 sene evvel okuduğuma göre. bu ünlü yazarın kitabının temin listesinde olması gerektiğini düşünüyorum.

R
Ramazan Kılınçc  -   23.02.2016