• Yunus Emre Yorumları% 23indirim
    Yunus Emre Yorumları
    Yunus Emre Yorumları

Yunus Emre Yorumları

İşitin Ey Yarenler
  • 70,00 TL53,90 TL

    hopi kampanyası
    2,70 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Bu bizden önden gelenler manayı pinhan dediler/Ben anadan doğmuş gibi geldim ki uryan eyleyem" diyen Yunus Emre, insanlık tarihinin en güzel değerlerinden biridir. O, bizim yedi yüz yıldan beri gönlümüzün dili, dilimizin gönlü olmuş aşk ve irfan kaynağımızdır.


Türklüğün insanlığa en güzel hediyelerinden biri olan Yunus, insanlığa din adına, aşk ve irfan adına, dil ve estetik adına çok şey öğretmiştir.


İslamın derinliğini ve Türkçe'nin inceliğini anlamak isteyenler, bitip tükenmeyen bilmeyen kaynak sularına benzeyen Yûnus'un çeşmesinden kana kana içmek durumundadır. Yûnus'u anlamak için onun ayak izine basarak yürümek gerekir. Başka düşüncelerin, başka inançların ve düşüncelerin dar pencerelerinden bakarak anlamaya çalışmak aslında Yunus Emre'yi anlamamak demektir.


Bugüne kadar pek çok kişi Yunus'tan sözetti, onu anladığını zannetti. Halbuki dile getirilen düşüncelerin hiç birinde Yunus yoktu.


"Ben bir aceb ile geldim kimse hâlim bilmez benim/Ben söylerem ben dinlerem kimse dilim bilmez benim" diyen Yûnus'u doğru anlamak için hal ilmi olan tasavvufun remizler dünyasına girmek gerekir.


Mustafa Tatcı bu çalışmasıyla sahada bir ilki ortaya koymaktadır. Tatcı'nın Yunus Emre'nin şiirlerine tasavvuf dünyasının kitabı ve tecrübi bilgileriyle getirdiği yorumlar inanıyoruz ki bugüne kadar Yûnus hakkında söylenegelen birçok ezberi bozacaktır.


Yunus Emre'nin aslında ne kadar "anlaşılmadan anlatıldığını" ortaya koyan bu çalışma "Benim dilim kuş dilidir" diyen Yûnus Emre'nin remizlerinin dünyasına açılan yepyeni bir ufuktur.
Yazar bu eserinde, Yûnus'un "kuş dili" dediği erenler dilini, Yunus'un geçtiği yollardan geçerek çözümlemekte, okuyucuya gerçek bir irfan sofrasına davet etmektedir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.