Yüreğini Ferah Tut

Yüreğini Ferah Tut "Psihi Vathia"

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bir Ege kasabasından yola çıkarak, Yunanistan'ın kuzey bölgelerinde köklerini araştırmaya koyulur Arif. Onun bu yolculuğuna Yunanlı Eleni ile Bulgar Teodor da katılır. Bu üçünü buluşturan ortak geçmiş, resmi tarihin kayda almadığı destansı bir öyküye yaslanır. Üçünün de büyük dedeleri Selim, Yorgos ve Dimitar, Balkanlar'ın en çalkantılı döneminde omuz omuza dövüşmüşlerdir. Dedelerin dostluğu, halkların bir zamanlar nasıl da kardeş olduklarını anlatır bize. Osmanlı'nın son dönemi, Yunan iç savaşı ve Bulgaristan'ın işgaline karşı bu üç silahşor aynı cephededirler.

Savaşa karşı bir romandır bu. Dostluğun, yoldaşlığın ve mücadelenin destanıdır. "Psihi vathia" (yüreğini ferah tut), Yunan komünistlerinin ölen yoldaşlarının ardından birbirlerine söyledikleri sözdür.

Arif'in, Eleni'nin ve Teodor'un dostlukları, âdeta dedelerinden kendilerine kalan mirastır. Bu mirasa sahip çıkanların öyküsü de paralel bir öyküdür. Güleryüzlüdür tüm kahramanlar, şakacıdırlar; bu özellikleriyle de Akdenizli insanın bütün özelliklerini gösterirler.

Yazarın ilk ve son romanı bu. Celal Saçaklıoğlu'nu (onu herkes Şako diye bilir) 2008'de yitirdik. Şimdi ben de psihi vathia diyorum tüm sevenlerine.
-Ahmet Telli-


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.