• Yürekdede ile Padişah% 38indirim
    Yürekdede ile Padişah
    Yürekdede ile Padişah

Yürekdede ile Padişah

  • 8,00 TL4,96 TL

    hopi kampanyası
    0,25 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Eşeğini kaybeden Yürekdede, pazardan küçük deve satın alır. Her yıl çıktıkları yaylaya gitmek üzere hanımı Ayşe Nine ile yola çıkarlar. Az giderler, uz giderler, dere tepe düz giderler. Konakladıkları yerde atlılar çıkar karşılarına. Onları doyurmak için "bir güzel söz, bir sevgiye" aldığı deveciğini keser Yürekdede. Padişahın atlıların arasında olduğunu farkedemezler. Saraya davet edilirler. Sonra ne oldu, dersiniz. "Yürekdede ile Padişah" kitabı bu mutlu sona adım adım yaklaştıracak sizi.


            Günümüzün en büyük sorunlarından biriside merhametsizliktir. Toplum içerisinde yaşayan insanlar, kendilerini dünya hayatına öyle bir kaptırmışlar ki sanki dünyaya hakim ve sahip olacaklarmış ve hiç ölmeyeceklermiş gibi dünyayı sahipleniyorlar. Hal böyle olunca da kimsenin gözü kimseyi görmüyor ve görse de yüreklerinde uyuyan merhamet duygusu bir türlü uyanmıyor. Aslında uyanıyor ama kendine göre bir takım bahaneler uydurarak uyanan merhamet duygusunun kafasına bir tane şaplatıp, sen uyu uyuduğun yerde, benim işimden sanane diyor. İşin en acı tarafı da insanların daldıkları bu gaflet uykusundan uyanmaya hiç niyetlerinin olmamasıdır. Cahit Zarifoğlu, Yürekdede ile Padişah eserinde hayatın başlangıcından tutunda sonuna kadar dünyaya gelecek bütün insanları, hayvanları bir araya toplasanız ve bütün bunların sahip oldukları merhamet duygusunu da bir tarafa koysanız Allah’ın, yaratmış olduğu kullarına duyduğu merhametin binde biri etmez. Allah Teala, kullarına bu kadar merhametli iken, kulun kula merhameti yoktur diyerek insanları gaflet uykusundan uyandırmayı hedefliyor.  

            Cahit Zarifoğlu, Yürekdede ile Padişah eserini anne ve babalar, çocuklarına mutlaka okutmalıdır. Yazar, bu eserinde çocuklara verdiği öğütler ile onların hayata hazırlanmasında önemli katkı sağlıyor. Okurlar, bu eser ile çocuklar için yazılan hikayelerin çocuklardan çok daha fazlasının olduğunu anlıyor ve iyi ki Cahit Zarifoğlu gibi yazarlar var diyor. Bu eser, aynı zamanda çocuklara hediye edilebilecek en güzel kitaplardan birisidir. Anne ve babalar, çocuklarına ahlak gelişimi konusunda mutlaka onları belli bir terbiye eğitiminden geçiriyorlardır. Anne ve babalar, bu eseri çocuklarına okutmadan önce kendileri okurlarsa, çocuklarının ahlaki eğitimine yapacağı katkıyı kendileri de göreceklerdir.

            Günümüzde insanlar, başlarına bir dert veya bela geldiği zaman hemen ben yandım, bittim demeye başlarlar. Cahit Zarifoğlu, Yürekdede ile Padişah eserinde insanları bu tip durumlar için uyarıyor ve yandım, bittim demek yerine takdiri ilahi böyleymiş diyerek teselli bulmak gerektiğini, böylesinin hem fizyolojik hem de psikolojik sağlık açısından daha faydalı olduğunu belirtiyor.

            Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında memur bir ailenin çocuğu olarak Ankara’da dünyaya gelmiştir. Şiir yazmaya lise yıllarında başlayan şairin, önce öğrenim gördüğü lisede çıkan hamle dergisinde şiirleri yayınlanır. Daha sonra ise şiirleri İstanbul dergilerinde yer bulmaya başlar. Şair, içine kapanık, inatçı, dalgın bir karaktere sahip olsa da keskin zekası ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır.  

Yorum Sayısı: 3

Günümüzde insanlar, ahlak ve iyilik kelimelerine o kadar yabancı ki bu nedenle de her sahip olduğu değeri çıkarları uğruna satabilmektedir. Cahit Zarifoğlu, Yürekdede İle Padişah eserinde neye mal olursa olsun sahip olduğu ahlaktan ve iyilikten taviz vermeyen bir kahraman ile okurlarının karşısına çıkıyor ve bir bakıma onları utandırıyor. Yazarın, bu eserini sadece çocukların değil, her yetişkinin okuması gerekiyor. Çünkü ahlakı, iyiliği ve daha birçok değerimizi öğrenmeye sadece çocukların...devamını oku

L
Lamia Soycu  -   16.06.2016

Her cocugun ve hatta her büyüğün mutlaka okumasi gereken naif bir dedeyle ninenin duygulandiran hikayesi... Filmi de var. Bulunup seyredilmeli.

S
Sümeyye Tiryaki  -   12.02.2016

sabır,iyi niyet,temiz kalp,şükür ve sahip olunan nimetleri güzel bir hikayeyle anlatan bu kitap mutlaka okunmalı

C
Cihand Cihand  -   04.02.2016